ВЕЛИКИ ЧЕТВРТОК- ЧИТАЊЕ НА 12-ТЕ ЕВАНГЕЛИЈА ВО СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Со осветување на Маслото и Елејот утринава во Соборниот Храм Свети Кирил и Медотиј во Струмичката Епархија започна чествувањето на трите најголеми денови пред Велигден. Велики четврток, Велики Петок и Воскресната сабота пред Велигден. На Велики четврток во Соборниот храм вечерва со почеток од 18 часот ќе започне службата со читање на 12-те Евангелија. Преку нив верниците се присутни ...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Најмалите на работилница за Велигден со своите родители

Група Бубамари од ЈОУГД „Детска Радост“ – Струмица денеска имаа работилница на која со своите родители изработуваа велигденски декорации. Децата уживаа во друштво на своите родители и направија интересни Велигденски декорации заедно со воспитувачките Венера Глигорова и Марија Василева.

(ФОТО) Одржан Велигденски Хепенинг во општина Ново Село

Во предвечерието на големиот христијански празник Велигден пред домот на културата “Јане Сандански” општина Ново Село традиционално на денешен ден,Велики Четврток, се организираше Велигденски Хепенинг. Штандовите беа полни од убавите детски изработки иразботени со вредните раце на учениците од ООУ “Мануш Турновски” општина Ново Село. Насекаде беше разлеана детската ...

СВЕТИТЕ ПРАЗНИЦИ ШТО ПРЕСТОЈАТ

Со осветување на Маслото и Елејот утринава во Соборниот Храм Свети Кирил и Медотиј во Струмичката Епархија започна чествувањето на трите најголеми денови пред Велигден. Велики четврток, Велики Петок и Воскресната сабота пред Велигден. На Велики четврток во Соборниот храм вечерва со почеток од 18 часот ќе започне службата со читање на 12-те Евангелија. Преку нив верниците се ...

Денеска е Велики Четврток и првото црвено јајце има магична моќ- еве што треба да направите

Денеска е Велики четврток, ден кога се фарбаат велигденските јајца. Сега се наоѓаме во средината на Страдалната седмица, седмица која е полна со важни настани за спасението на човекот. Во четвртокот од таа последна недела на Христовиот живот на земјата беше востановена животоносната тајна на Црквата, тајната на Евхаристијата. Таа тајна е востановена во горната соба од една ерусалимска ...

Вонредна временска прогноза за Велигденските празници

До петок ќе се задржи претежно сончево и топло време, а услови за краткотраен дожд ќе има попладне само во планинските региони. Во сабота попладне и во вечерните часови ќе има зголемена облачност и на повеќе места ќе има краткотраен пороен дожд и услови за појава на ретки грмежи. Во ноќните часови врнежите се очекува да престанат. Позначителен влажен бран од север ќе помине преку нашата ...

Денеска е Лазарова сабота – обичаи и верувања

Лазарова сабота или Лазарици или Лазаровден — еден од поголемите христијански празници од пролетниот циклус којшто е променлив празник и секогаш се паѓа еден ден пред Цветници, кои се точно една недела пред најголемиот празник Велигден. На овој ден се споменува чудесното воскресение на четиридневно упокоениот Лазар извршено од Исус Христос. Овој настан бил на шест дена пред ...

Денеска е најдобриот вторник во целата година, народни верувања и обичаи

Светол или Велигденски вторник е втор ден по Велигден кога продолжува прославувањето на најголемиот христијански празник – Велигден, како во црквите така и во домовите на православните верници. Богослужбите се исти како и претходните два дена. Велигденските празнувања траат три дена, а на Велигденскиот вторник продолжуваат гозбите и веселбите на кои доаѓаат роднините, кумовите, ...

ВЕЛИГДЕНСКО ЧУДО: Јајце со ликот на Богородица се појави во Моноспитово

Ваквите појави во Македонија не се ретки, а и оваа година во пресрет на најголемиот христијански празник Велигден се случи чудо. Во домот на Даниел Дрвошанов од Моноспитово се појави јајце на кое се забележува ликот на Мајка Богородица. Невообичаеноста се забележува на прв поглед, а домаќинот изјави: – Кога од блиску го разгледав јајцето утврдив дека надворешната страна е како ...