(ФОТОГАЛЕРИЈА) Ресторан ШАЛОМ го одбележи првиот ден од тримери!

  Ресторан ШАЛОМ заедно со МПЦ „Св. ПЕТНАЕСЕТ ТИВЕРИОПОЛСКИ СВЕШТЕНОМАЧЕНИЦИ“  го одбележија првиот ден од тримери и започнувањето на велигденските пости со варење на бел грав кој беше осветен од страна на отец. Димитар. Сите присутни и случајни минувачи имаа можност да се поклонат пред иконата на Св. Петнаесет тивериополски (струмички) свештеномаченици и се послужија со бел грав.        

Сите награди на Струмички Карневал 2018

За категорија А: групна маска со 50 и повеќе лица 1-ва награда “Јинг и Јанг’ СОУ „Никола Карев“ – Струмица 1-ва награда „Волшебна шума“, СОУ „Јане Сандански“ –Струмица 2-ра награда „Разиграни кактуси СОУУД “Димитар Влахов’ Струмица Категорија Б: Групна маска со 30 до 50 лица 1-ва награда „Замрзнатите“ – Здружение на граѓани Ѕвезден град’ – Струмица 2-ра награда “Тримерски порцелан“ ...

ВТОР ДЕЛ ФОТОГАЛЕРИЈА: СТРУМИЧКИОТ КАРНЕВАЛ РУШИ РЕКОРДИ!

Струмички улици претесни од народ, а нашиот карневал руши рекорд. Вечерва може да се забележат само насмеани и весели лица. Браво за целосната организација. Уживајте во фотогалеријата: ФОТО: Столе Ангелов

Јаневски:Карневалџиите знаат најдобро како се рушат бариерите и како се бришат границите меѓу земјите и народите

Традиционално и оваа година, пред почетокот на маскенбалот, се одржа карневалско дружење на гостите од странство со претставниците на карневалските групи од Струмица. Срдечно добредојде, од негово лично име и од името на граѓаните на Струмица им посака градоначалникот Коста Јаневски и им порача да се чуствуваат како дома и да поминат убави и незаборавни мигови во овие карневалски ...

Исчезна 14-годишно девојче до Струмица – семејството моли за помош

Семејство во Струмица во паника, исчезна 14-годишно девојче. Како што информираат од МВР, во Сектор за внатрешни работи Струмица на 14-ти овој месец О.Д. пријавил дека истиот ден од дома во непознат правец се оддалечила неговата 14-годишна ќерка. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.

(ФОТО) ОРЦЕ И НАТКА СПАСОВИ ПРИНЦ И ПРИНЦЕЗА НА СТРУМИЧКИОТ КАРНЕВАЛ 2018 –

Орце и Натка Спасоси се новите принц и принцеза, кои утревечер, ќе ја предводат карневалската поворка во Струмица. За принц и принцеза беа прогласени на вечерашниот „Бал под маски“, што се одржа во хотел „Сириус“, во рамките на карневалските манифестации. Утревечер, со почеток во 18:30 часот, стартува традиционалниот Струмички карневал, кој го сочинуваатоколу 2 000 маскирани учесници.

ЗА БОГАТАТА ИСТОРИЈА НА СТРУМИЦА СВЕДОЧИ ЕДИНСТВЕНАТА ПРОНАЈДЕНА НЕОЛИТСКА НАСЕЛБА „СТРАНАТА“

Антички период Потврда дека струмичкиот крај бил густо населен уште во античко време е постоењето на неолитската населба „Страната“ кај селото Ангелци. Овој археолошки локалитет нуди нови сознанија за доцниот неолит бидејќи населбата датира од околу 4500 до 3800 година п.н.е. За ова до скоро се знаеше дека постои само во Брегалничкиот и Овчеполскиот регион. Најновите наоди кај Струмица ...

СТРУМИЦА ДЕНЕС ГИ СОБРА НА ЕДНО МЕСТО СИТЕ АКТИВНИ ОГЛАСИ ЗА РАБОТА ВО СТРУМИЦА!

  Струмичките компании бараат работници, Струмица Денес ги собра на едно место сите активни огласи кои се објавени од компании во струмичкиот регион. Во струмичкиот регион има вкупно 43 активни огласи за вработување, се бараат работници од секакви профили. Листа со активни огласи за вработување: ПИШУВА: ЈАНЕ КИРОВ * кликнете на фотографиите за поголема резолуција  

Спортисти, тренери, спортски работници – струмичани најуспешни!

Струмица отсекогаш бил град расадник на големи таленти, спортисти, тренери, спортски работници којшто оставиле голем белег во македонскиот спорт. Некои од нив повеќе не се со нас, но некои сè уште редат успеси. Струмица Денес избра фотографии од наши струмички спортисти. Да се потсетиме и да ги поддржиме!