ОВАА НЕДЕЛА НАЈМНОГУ ЗАБОЛЕНИ ОД ГРИП ИМА ВО СТРУМИЦА!

  Во текот на 12-та недела од 2018 година (од 19.03.2018 – 25.03.2018), во Република Македонија пријавени се 693 (I=33,5/100.000) новозаболени од грип/заболувања слични на грип, што е намалување за 47% во споредба со минатата недела. Во однос на 12-та недела од минатата сезона која се карактеризираше со ран почеток и пик на активноста, оваа сезона бројот на заболени е зголемен за 10 пати. Регистрираната инциденца ...

Николов: На Трајко му е дијагностицирана мускулна дистрофија, болест на неговото тело и на нашата душа

Орце и Фимка Николов се обраќаат за помош за лекување на нивниот син Трајко Николов. „Пред една година на нашата радост нашиот син Трајче му беше дијагностицирана една многу тешка болест Мускулна дистрофија болест на неговото тело и на нашата душа. Од тој ден не постои миг да не бараме начин да му помогнеме на овој ангел да не му се скршат крилјата. Засега единствена надеж ни е пресадување ...

Градоначалникот Јаневски во работна посета на Советот на Европа во Стразбур

Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски, престојуваше во дводневна работна посета на Советот на Европа во Стразбур, Франција. Во работната сесија на Советот, Јаневски учествуваше како член на Управниот одбор на Заедницата на единиците на локалната самоуправа (ЗЕЛС). Во агендата на дводневната работна сесија, покрај другите настани, се одржа и настан посветен на Република ...

Струмица и Весна Пробиштип ќе се борат за титулата во националниот Куп

Во финалето на одбојкарскиот Куп на Македонија во машка конкуренција ќе се сретнат Струмица и Весна Пробиштип. Возвратните натпревари од полуфиналето само ја потврдија разликата во квалитет меѓу полуфиналистите. Бранителот на титулата во Купот, Струмица загуби од Вардар со 3-2, но поради победата од 3-0 пред своите гледачи обезбеди финале. Весна Пробиштип и на вториот натпревар од ...

ХУМАНОСТА НА ДЕЛО: СТРУМИЧКАТА КОМПАНИЈА НИКМИТ.МК МУ ПОДАРИ БЛУТОТ ЗВУЧНИК НА ДЕСЕТГОДИШНИОТ АНДРЕЈ!

Струмичката оналјн компанија НИКМИТ.МК ја покажа хуманоста на дело го усреќи и му подари звучник на десетгодишниот Андреј. Случајно на инстаграм забележавме фотогорафии на кои не останавме рамнодушни и моравме да ги објавиме со согласност од компанијата. Инаку, на фотографиите се гледа дека  Андреј сака да порачи блутот звучник и ги замоли вработените во салонот истиот да го купи ...

„Комуналец“ започна со генерално чистење на Спомен костурницата

  Од денеска започна генералното чистење на Спомен костурницата која што се наоѓа над градот. Чистењето го вршат вработени во одделението „Чистота“ при Јавното претпријатие за комунални дејности „Комуналец“. Акцијата ќе продолжи и во наредните денови, бидејќи според најавите, планирано е да се изврши комплетно чистење на овој простор.

Фризерка од Струмица ќе прави бесплатни фризури на матуранти од социјално загрозени семејства

  Во пресрет на матурските забави, веќе се во тек подготовките на младите луѓе кои сакаат да заблескаат за време на овој животен настан, кога го започнуваат патот кон зрелоста и завршуваат со едно поглавје од својот живот. Се купуваат или пак шијат фустани и костуми, се договара шминка, маникир, фризура… Сепак, вистината е дека колку и да сакаат, голем е бројот на оние матуранти кои ...

ЕДЕН ОД НАЈЗАПАМЕТЕНИТЕ МАКЕДОНСКИ ИДОЛИ, КОСТА ХАЏИКОЈЧЕВ УТРЕ ДОАЃА ВО GOSSIP CAFE!

Коста Хаџикојчев – еден од најзапаметените македонски идоли викендов доаѓа во Струмица. По неговите два настапи на големата сцена на Струмица ОПЕН фестивал и неколку клубски свирки во Струмица, за првпат ќе гостува во Gossip Cafe во четврток 29.03.2018. Во Струмица доаѓа со својот нов состав со кој ќе ја пренесат својата енергија преку најголемите ваши омилени и светски хитови. Гевгеличанецот ...

НА ВАШЕ БАРАЊЕ: САКИС ДОВОЛИС ОВАА САБОТА ВО СЕЛЕКТ-СТРУМИЦА!

Во сабота 31Март на сцена , на Ваше барање , во #CafeBarSelect , бендот кој што доаѓа од северот на Грција и чие име моментално го зазема врвот на балканските Blues/Rock журки !!! Дами и Господа ,Ви ги представуваме #SakisDovolisTrio бендот!!!!!! Со комбинација на основите на блузот со поагресивен и модерен звук и со моќните изведби на сцена тие ветуваат целовечерна сатисфакција на публиката!!!! Влез: СЛОБОДЕН!!!!!!! #SakisDovolisTrio #Сабота31Март #CafeBarSelect резервации ...

НА ДЕНЕШЕН ДЕН ПОЧИНА СТРУМИЧКИОТ ПИСАТЕЛ ИВАН ВАСИЛЕВСКИ!

    По долго боледување, починал македонскиот писател Иван Василевски од Струмица. Роден бил во селото Босилово, Струмичко, во 1947 година. Работел како новинар во Македонското радио и во Македонската информативна агенција. Беше член на ДПМ. Автор е на  книгите: „Привев во тишината“, „Црнорисци“, „Куќа на ѕвездите“, „Заточени души“, „Утки“, „Наташа“, „Поеми за тишината“, „Потомците ...