Отпадот во Струмица завршува на улица – дивите депонии никнуваат насекаде

Наместо во контејнерите или локациите предвидени за тоа голем дел од отпадот во Струмица завршува на улица.   Диви депонии никнуваат насекаде, а се фрла се и сешто, од растителен отпад  па  до градежен шут.  И покрај тоа што јавното комунално претпријатие  секојдневно го собира отпадот, организира големи еколошки акции,  овој проблем останува еден од најгорливите.    Од Комуналец ...

(ФОТО) СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА НА ПАТОТ СТРУМИЦА-ДАБИЛЕ, ИМА И ПОВРЕДЕНИ!

Околу 22:00 часот синоќа на патот Струмица-Дабиле или поточно кај бензинската станица  на „Лукоил“ се случи сообраќајна несреќа помеѓу автомобил и мотор. Како што не информираа очевидците има и повредени бидејќи пристигнала и брзата помош а веднаш потоа пред болницата се собрало и народ. Повеќе детални информации очекуваме во текот утрешниот ден.  

ЕКСКЛУЗИВНО: ВЛАДИМИР ПУТИН ЌЕ ЛЕТА НА НЕБОТО НАД СТРУМИЦА!

Како што дознава порталот Струмица Денес, познатиот претседател на Русија-Владимир Путин поради работните обврски кои ќе мора да ги изврши во соседна Република Бугарија ќе оствари посета и на Македонија односно во Скопје. Со тоа дознаваме дека Путин за да слета во Бугарија ќе помине и низ Струмица. Тоа би било навистина прекрасно доколку беше вистина, бидејќи денеска е 1 април, денот ...

(ФОТО) Спомен Костурницата во Струмица ја изеде забот на времето и негрижата

Спомен Костурницата во Струмица која се наоѓа на ридот Самораница, на надморска височина од 327 метри претставува нем сведок за почитта и незаборавот кон животот и делото на загинатите борци на НОВ. Сместена е во стариот дел од градот, во изолирана и пријатна атмосфера, распрегната меѓу минатото и иднината цели кон давање показ на незаборавот на една од многуте наши историски светлини. ...

(ОБНОВЕНО) ВО СТРУМИЦА ПРОДОЛЖУВААТ ДА СЕ ОШТЕТУВААТ КАЗИНА: ВЛЕГОЛ СО МЕТАЛНА ТЕСЛА И ОШТЕТИЛ 20 АПАРАТИ ВО КАЗИНО ВО СТРУМИЦА!

Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство Струмица, поднесе кривична пријава  против лицата: 49- годишниот А.В и 34- годишниот Д.Г ,  двајцата од село Василево, струмичко, како и против 25- годишниот В.Ѓ  од ссело Баница, струмичко, поради постоење основано сомнение дека сториле кривично дело “оштетување на туѓи предмети“  предвидено во член  243 став 2  од  ...

АСТРИОН-СТРУМИЦА ПРОЛЕТНИОТ ДЕЛ ГО ЗАПОЧНА СО ПОБЕДА НА ГОСТИ!

Кадетската екипа на Астраион го започна пролетниот дел со победа на гости против ГРК со резултат 26:30 и ја продожуваат борбата за 1 место. Пионерите на гостувањето ви Делчево загубија од домаќинот со резултат 26:19.

ОДРЖАН РЕГИОНАЛЕН НАТПРЕВАР ПО МАТЕМАТИКА во ООУ Атанас Нивичански с .Нова Маала

Денес 31.03.2018 година во ООУ Атанас Нивичански с Нова Маала се одржа регионален натпревар по математика за учениците од основното образование од југоисточниот регион на РМ-2018 година под покровителство на Сојузот на математичари на РМ .Учество зедоа 288 ученици од општините Василево, Струмица,Босилово ,Ново Село,Радовш и Конче.

ДИМИТАР ВИТАНОВ ПОВТОРНО И ДОНЕСЕ НА СТРУМИЦА ДВА МЕДАЛИ ОД МЕЃУНАРОДНИОТ ТУРНИР ВО СРБИЈА!

  Mакедонската репрезентација учествуваше во традиционално карате кое се одржа од 23 до 25 март и зема учество на Светскиот клубски карате куп и меѓународниот турнир „Црвена Звезда 2018″ за сениори, јуниори, кадети и деца во Белград. Меѓу нив беше и нашиот шампион од Струмица-Димитар Витанов кој на нашиот град повторно му донесе два медали. БРОНЗЕН ВО КАТА-ЕКИПНО БРОЗЕН ВО БОРБА.

Американецот Хикмен во Струмица!

Кошаркарскиот клуб на Струмица потпиша со 31-годишен американски крилен центар…Станува збор за Демонд Хикмен кој минатата сезона настапуваше за американскиот Питерсбург Кавалирс (ECBL). Му помогна на овој тим да го заврши регуларниот дел од сезоната како втор најдобар во Северно-Западната дивизија.  

ВО СОУ „ДИМИТАР ВЛАХОВ“-СТРУМИЦА ОДРЖАНО ПРЕДАВАЊЕ НА ТЕМА „ДРОГА И АЛКОХОЛ“

  На 07. 03.2018 (среда) во средношколскиот интернат „Димитар Влахов“ под менторство на професорите Катерина Аџи-Скерлева и Петар Манолев се одржа предавање на тема „Дрога и алкохол“. Предавачи беа едукаторите Билјана Мицева социјален работник/семеен терапевт и Елена Стојкова психолог/КБТ советник од здружението Избор-Струмица. Предавањето го следеа 24 ученици.Преку објаснување ...