РЕТРО: Струмичките легендарни песни – „Текила“ , „Скала“ , „Марија“

„Текила“ , „Скала“ , „Марија“ се само некои од струмичките рап хитови коишто пред неколку години доминираа во струмичко па и низ цела Македонија. Скоро секој струмичанец имаше на својот мобилен телефон макар и по една песна. Важно, момците што ги интерперираат песните направија на еден начин „бум“ со овие песни со хумористична содржина. Да не должиме многу и да се потсетиме на нив!

Одржана „Културна манифестација на песни и ора 2017” во с.Штука

И оваа година во населеното место Штука беше одржана третата по ред „Културна манифестација на песни и ора Кирил и Методиј – Штука 2015“. На оваа манифестација земаа учество повеќе културно уметнички друштва од земјава и КУД„Женска танцова група” од Бугарија.  

Александра Јанева подарува инструменталки за 5 песни

Од денес на официјалниот YouTube канал на младата пејачка Александра Јанева се прикачени нови пет видеа. Таа во пакет ги подарува нејзините пет најбарани песни во инструментална верзија. „Секојдневно ме контактираат млади таленти и бараат инструментални верзии за настапи. Драго ми е што веќе дел од моите песни се пеат, без разлика дали во домашна атмосфера, на некоја сцена или на ТВ шоу. ...

Сузана Гавазова бомбардира со нови песни!

Познатата фолкерка, која откако се омажи се пресели во Шведска каде живее со сопругот Јасмин и ќерките Емили и Селена, во моментов е во родната Струмица, а престојот дома го користи и за да сними нови песни, па така по премиерата на баладата “Постела од тага”, Сузе деновиве ни претстави уште една музичка тема. Сузана Гавазова периодов бомбардира со нови песни. Познатата фолкерка, ...

Струмичанецот Иван Котев 45 година собира коледарски песни

,,24 Вести” објави прилог за струмичанецот Иван Котев кој 45 години собирал народни песни поврзани со Бадник. Тој досега има собранo повеќе од 100 коледарски песни. SOBIRAC NA KOLEDARSKI PESNI 06 01 by 24vesti Прилог на Ване Трајков за ,,24 Вести”

Песна на Маџиров влезе во светската антологија на 50 најубави љубовни песни

Никола Маџиров со својата поезија влезе во светската антологија на 50 најубави песни за љубовта напишани во последните 50 години, која премиерно ќе биде претставена во „Ројал фестивал хол“ во Лондон на 20 јули. Освен Маџиров, во антологијата се вклучени и песни од нобеловецот Дерек Волкот, Маргарет Етвуд, Маја Ангелоу, како и од венцоносците на Струшките вечери на поезијата: Тед Хјуз, ...

ВИДЕО: Музичка емисија посветена на ликот и делото на Гоце Арнаудов

Младите го пеат како фолк класик и после две години тој се уште живее тука. За него не може да се каже дека беше само пејач, тој беше и повеќе од тоа. Страсен и расен пејач, неприкосновена ѕвезда со неброено многу хитови и награди, но и обдарен со ретката карма, небаре да е роден за сцената и на сцената. Ќе се памети по неговиот ексцентричен изглед на сцената, како и неговата жестока и карактеристична ...