Пелистер со пресврт до победа против Академија Пандев!

Пелистер и Академија Пандев на 11 април во Струмица ќе решат која екипа ќе игра во финалето на Купот, откако во првиот полуфинален натпревар во Битола, пелистерци славеа со 2-1 (0-1). Гостите поведоа со голот на Атанасов, а Пелистер во вториот дел направи пресврт преку Маневски и Илијовски. Во вториот полуфинален натпревар, Шкендија и Ренова играа без победник, 1-1.

Куп на Македонија: Пелистер пак тргнува од Струмица! Струмичката гордост БЕЛАСИЦА против ПЕЛИСТЕР

Денес во просториите на ФФМ беа извлечени паровите од првото коло на Купот на Македонија. Во овој филтер ќе се игра само еден натпревар, а титулата од минатата сезона ја брани Пелистер. Прволигашите и најдобрите екипи од претходната сезона во ВМФЛ се во улога на носители и натпреварите ќе ги играат во гости. Куп на Македонија (1. коло) Локомотива – Вардар ССК Нова – Академија Пандев Борец ...

Ментален тренинг за пелистерци на струмичката жештина пред Лех

Ниту една македонска екипа не се вратила од негатива од 4-0 по првиот натпревар во еден европски двомеч. Скоро сите го прежалија битолски Пелистер воочи реваншот против полски Лех Познањ утре од 17.00 часот во Струмица. Тренерот Наџи Шенсои на официјалниот тренинг му пријде со многу опширна ментална подготовка. Тој верува дека не е невозможно утре пелистерци да извојуваат победа против ...

Заради осветлувањето на стадионот во Струмица, Пелистер ќе го пречека Лех два часа порано од предвиденото

Екипата на Пелистер има мали шанси во реваншот против полски Лех од Познањ по високиот пораз на првиот меч (4-0) во рамки од квалификациите за Лигата на Европа. Дополнителен проблем за пелистерци ќе биде пречекот на гостинот од Полска во Струмица, стадион кој што е далеку од Битола. Со оглед на тоа со голема сигурност е дека и поддршката за екипата на Наџи Шенсои ќе биде далеку под посакуваното ...

ОФИЦИЈАЛНО: Шкендија, Работнички и Пелистер ќе играат Лига Европа во Струмица

Македонските претставници во Лига Европа, екипите на Шкендија, Работнички и Пелистер, своите европски натпревари ќе ги играат на стадионот „Младост“ во Струмица. Македонските клубови мора да бараат алтернатива поради што „Телеком арената“ се чува за Суперкупот на 8 август, па така, „Младост“ е стадионот кој ги исполнува условите и критерумите на европската куќа на фудбалот. Од ...

Пелистер и европските мечеви ќе ги игра во Струмица?

Пелистер по четврти пат ќе ја претставува Македонија во Лига Европа (поранешен Куп на УЕФА), а вторпат тоа ќе го направи како победник на Купот. Битолчани имаат еден голем хендикеп за јулските мечеви од квалификациите, а тоа е податокот што нема да играат како домаќини во Битола. Стадионот под „Тумбе кафе“ е во фаза на реновирање и ваков каков што е ни од далеку не ги исполнува критериумите ...

Пелистер го освои купот – Шкендија поразена после пенали!

  Финалето во купот на Македонија стадионот Младост во Струмица. Во првото полувреме не беа затресени мрежите. Имаше десет минутен прекин во вториот дел поради навивачите на двата клуба. После прекинот Захов одбрани зицер, а шутираше Илијоски. После 90 минути игра резултатот беше 0:0 и победникот мораше да биде одлучен по продолжение. Напаѓачот на Пелистер, Илијоски во првото продолжение ...

СОБЛЕКУВАЛНАТА НА ПЕЛИСТЕР, ДРЕСОВИТЕ ЧЕКААТ НА БИТОЛЧАНИ

Вака изгледа соблекувалната на Пелистер, на еден од финалистите на Купот на Македонија, на половина  час пред стартот на дуелот со Шкендија Се е подготвено за старт на 25. јубилејно финале во Купот на Македонија. Мечот во Струмица на стадионот „Младост“ започнува за половина час а во моментов вака изгледа соблекувалната на Пелистер, дресовите чекаат на фудбалерите од Битола.

(ФОТО+ВИДЕО) Ноќно возење на Шкендија во Струмица, Пелистер преку ден тренираше во Турново

Актуелниот бранител на пехарот во националниот Куп на Македонија, Шкендија, со својата експедиција доцна вечерва пристигна во Струмица и утре од 17 часот ќе се обиде да ја сочува круната. Фудбалерите на Пелистер многу порано пристигнаа на лице место и дури имаа и тренинг во Турново, а нивната цел е конечно да слават во финале на Куп по пауза од 16 години. Двете екипи се подготвени за утрешниот ...

Шкендија и Пелистер подготвени пред финалето од Купот на Македонија

Jубилејното 25. Финале на македонскиот национален куп, предмалку го имаше својот старт со официјалната прес конференција која се одржа на стадионот „Младост“ во Струмица, каде што ќе биде одржано и самото финале. На истото присустуваа тренерите на Пелистер односно Шкендија, Наџи Шенсои односно Ерхан Селими како и капитените Аријан Цуцули и Горан Пашовски. „Поздрав и до колегите од ...