ШВЕРЦУВАНА 10 КИЛОГРАМИ МАРИХУАНА ПРЕКУ НОВО СЕЛО!

Бугарската полиција трага по вооружен турски дилер, кој завчера непречено ја преминал македонско-бугарската граница со десет килограми марихана во автомобилот, преку граничниот премин „Ново Село“, дознава „Нетпрес“. Турчинот се возел со бугарски „мерцедес“, кој бил „уредно“ преконтролиран од нашите службеници за што бил изготвен и извештај, по што на Турчинот му било дозволено ...

Мицкоски од Ново Село: Со солзи во очите, граѓаните велат дека ова што и се случува на Македонија ги погодува и боли

По посетите на Струмица и Босилово, денеска претседателот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски остври средба со граѓани и во Ново Село. Тој пренесе дел од разговорот со жителите на ова место кои пред Мицкоски го изразиле своето жалење и револт за она што во моментов и се случува на Македонија. – Штотуку завршив со средбата со граѓани и партиски членови во Ново Село. Со солзи во очите ...

СНЕГ ГО ЗАТРУПИ И МАГИСТРАЛНИОТ ПАТ СТРУМИЦА-НОВО СЕЛО!

Утрово до нашата редакција повеќе граѓани се пожалија дека на патот А4 Струмица – Граничен премин Ново Село се вози по една коловозна лента и дека сообраќајот се одвива отежнато. Инаку, фотографиите ги добивме околу 10 часот наутро.  

АМСМ: Намелена видливост на патот Струмица – Ново Село

Фото: Илустрација Намалена видливост поради појава на магла до 100 метри изутринава има на патниот правец Штип – Радовиш и од 30 – 50 метри на патниот правец Струмица – Ново Село, информираат АМСМ и ЈП Македонијапат. Се препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, ...

ДЕДО МРАЗ И ЗОРИЦА ЗАЕВА ВО ПОСЕТА НА ДЕЦАТА ОД ПОСЕБНОТО УЧИЛИШТЕ „СВ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“

Дедо Мраз заедно со Зорица Заева, сопругата на премиерот на Република Македонија ги посетија и се дружеа со децата од Посебното основно училиште „Свети Климент Охридски“ во Ново Село. Дечињата од Дедо Мраз добија пакетчиња, донација од г-ѓа Заева а беше изедена и претставата „ПИНОКИО“ од актерите од Струмичкиот народен театар.  

Изложба на ликовното студио од ЦK „Јане Сандански“ од Ново Село

Домот за деца и млади „Благој Јанков Мучето“ од Струмица денеска во Домот на АРМ ја организираше изложбата на дела на ликовното студио што работи во склоп на Центарот за култура „Јане Сандански“ од Ново Село.  На изложбата се поставени 28 дела на млади креативни автори кои велат дека петгодишната работа во ликовното студио им било од голема корист. – Јас пет години работам ...

(ВИДЕО) БЛАЖО ВЕЛКОВ: Ново Село нема да се претвори во зона за гангстерски пресметки

Кандидатот за градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ на општина Ново Село, Блажо Велков денеска на прес конференција за медиумите реагираше на начинот на водење на предизборната кампања од страна на СДСМ и злоупотребата на државните институци за вршење притисок врз граѓаните и во партиски цели.   Имено, во текот на неделава тројца активисти на ВМРО-ДПМНЕ од општина Ново Село беа приведени ...

ВМРО-ДПМНЕ: Во Ново Село полицијата приведе и малтретираше активисти на ВМРО-ДПМНЕ кои биле вклучени во изборната кампања

Соопштение до јавноста Почитувани, Хунтата на СДС ја киднапира правната држава и суспендира владеењето на правото. Нервозата од неизбежниот пораз на СДС се очигледни и затоа нивното дивеење и притисоци продолжуваат и оваа вечер. Токму во Ново Село се приведени од полицијата и малтретирани активисти на ВМРО-ДПМНЕ кои биле вклучени во изборната кампања. Ова е само продолжување на ...

Кандидатите за градоначалници на општина Ново Село потпишаа Кодекс за фер и демократски избори

Кандидатот за градоначалник на општина Ново Село од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Блажо Велков, кандидатот на СДСМ Боро Стојчев и  кандидатот Драган Трајков денеска потпишаа Кодекс за фер и демократски избори кои ќе се одржат на 15 октомври 2017 година.