Трета среќа за Пелистер, или хет-трик за Академија Пандев!

Бранителот на трофејот во националниот куп на Македонија, Пелистер ќе има тешка задача против незгодната за нив екипа на Академија Пандев во првото полуфинале, денеска од 14 часот. Во вториот двомеч Шкендија е фаворит по сите параметри на фудбалската игра против локалниот ривал од Тетово, Ренова. Пелистер има шанса да го одбрани трофејот од лани, што го освои со победа на пенали против ...

Официјално отворање на Пандев Куп 2018

  Почитувани љубители на спортот, Ве покануваме на отворањето на Пандев Куп 2018 година , кој ќе се одржи од 07.03-09.03.2018 година во Струмица. Имено ќе имате прилика да уживате во феноменален фудбал составен од 64 екипи кои доаѓаат од одлични клубови со високо реноме. Генерациите кои ќе се натпреваруваат се од 2006-2009 година. Дел од екипите кои може да ги видите на фудбалскиот терен се Академија ...

Европски гиганти на првиот „Пандев куп“ 2018

Од таборот на Академија Пандев тргнуваат во многу амбициозен проект и оваа година за прв пат ќе организираат турнир за младинските категории. Турнирот ќе го носи името „Пандев куп“.Првиот дел на натпреварувањето ќе се одржи од 1 до 4 март и на него ќе играат фудбалери родени од 2006 до 2010 година. Вториот дел е планиран за крајот на јули (30 јули до 4 август) ќе настапат екипи со фудбалери ...

Меѓународен куп турнир за жени во Струмица

  Претстојниов викенд во Струмица во сабота на 10.02.2018 година ќе се одржи меѓународен турнир за жени ,,Куп на Карневалот Струмица 2018″. Екипите кои ќе учествуваат се следните: ЖФК Брезница ( Црна Гора), ЖФК Енко Пловдив (Бугарија), ЖФК Тиверија и ЖФК Топ Гол (Македонија). Сабота 12:00 часот – ЖФК Брезница : ЖФК Топ Гол и од 14:00 часот – ЖФК Тиверија : ЖФК Енко Пловдив. Натпреаварите ќе се играат ...

ЕКСКЛУЗИВНО: Погледнете како да купите билет за Супер Куп натпреварот помеѓу Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед

Европската куќа на фудбалот УЕФА ги објави цените на влезниците за Суперкупот во Скопје меѓу освојувачот на ЛШ, Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед. Влезниците за спекткалот во нашата земја ќе чинат од 15 до 50 евра, а едно лице ќе може да аплицира за најмногу четири билети од истата категорија. Апликациите за билетите ќе се примаат од 13 јуни (14.00 часот) до 4 јули (14.00 часот). Лицето *или лицата, ...

Струмичанецот Сашко ќе учестува на државниот бармен куп

Десетото јубилејно Првенство на бармени во Македонија, оваа година ќе се одржи на 28 март во Marriott Хотел. Триесетина бармени од цела Македонија ќе се обидат да ја освојат титулата и да не претставуваат на Светското првенство на бармени во Копенхаген, Данска. Како и досега, бармените ќе се натпреваруваат во две категории, класична подготовка на коктели и „флертендинг“ што подразбира ...

Фудбал, Куп на РМ: Академија Пандев во следната рунда

На девет терени попладнево беа одиграни натпреварите од 1. коло од фудбалскиот Куп на Македонија. Овие дуели се елиминациски што значи дека екипите кои победија изборија пласман во осминафиналето. Резултати на натпреварите од 1.коло: Новаци – Скопје 2:1, Љуботен – Хоризонт Турново 0:6, Чаклани – Работнички 1:6, Вардар Неготино – Шкупи 0:2, Академија Пандев – Македонија ЃП 5:0, Влазними – ...

ФК Aкадемија Пандев денес патува на 68 издание на Viareggio Cup 2016

Денес точно напладне младинскиот тим на ФК Академија Пандев патува за Р.Италија. Нашиот тим ќе биде учесник на претстојното 68-мото издание на престижниот турнир Viareggio Cup 2016. Експедицијата ќе брои 34 чланови од кои 25 фудбалери и 9 членови на стручниот штаб. Нашиот тим ќе ја има честа да настапи на отварањето на турнирот против минатогодишниот освојувач на истиот, тимот на ФК Интер. Натпреварот ...

Гевгелија подготвена за 24 издание на Купот на Македонија

По прв пат во историјата Гевгелија ќе биде домаќин на завршниот турнир од Кошаркарскиот куп на Македонија. Од петок до недела(19-21 .02.2016 година) осумте прволигаши во машка конкуренција и најдобрите четири екипи во нашата женска кошарка ќе атакуваат на трофејот во националниот Куп. Пред 24 издание на Купот на Македонија, Гевгелија на прес конференција ги нагости претставниците екипите ...

Риболовното друштво „Трофеј“ од Струмица се закити со трофеј на јубилејниот куп

На езерото Мавровица во Свети Николе се одржа 10-от јубилеен куп на „Мак Дам“ Куманово. Целта на организаторите беше колку што е можно помасовно учество на риболовните друштва, а учесници беа друштва од повеќе македонски градови. Покрај дружењето, ваквите акции придонесуваат за заедницата, но се и показател за тоа како треба да се оди рамо до рамо со пријателите и со природата. Највисокото ...