(ОБНОВЕНО) ВО СТРУМИЦА ПРОДОЛЖУВААТ ДА СЕ ОШТЕТУВААТ КАЗИНА: ВЛЕГОЛ СО МЕТАЛНА ТЕСЛА И ОШТЕТИЛ 20 АПАРАТИ ВО КАЗИНО ВО СТРУМИЦА!

Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство Струмица, поднесе кривична пријава  против лицата: 49- годишниот А.В и 34- годишниот Д.Г ,  двајцата од село Василево, струмичко, како и против 25- годишниот В.Ѓ  од ссело Баница, струмичко, поради постоење основано сомнение дека сториле кривично дело “оштетување на туѓи предмети“  предвидено во член  243 став 2  од  ...

ДЕТАЛИ: Струмичанецот искршил 45 апарати и рулет машини во „Сенатор“, приведен е во станица

Во казиното „Сенатор“ во центарот на Струмица  во средата 21 март околу 18 часот лицето А.В. со копач искршило 45 слот апарати и рулет машини. ,На 21.03.2018 година околу 17,45 часот во Секторот за внатрешни работи Струмица пријавено е дека А.В. (49) од с.Василево-струмичко со секира влегол во казино на улицата „Маршал Тито“ и оштетил 45 апарати за игра на среќа и два рулета, причинувајќи материјална ...

Двајца струмичани истепале вработен во казино!

СВР Струмица поднесе кривична пријава против М.В. (22) и И.Ѓ. (19), двајцата од с.Баница, струмичко, поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело „спречување службено лице во вршење службено дејствие“. На 22.12.2017 година, поради нарушен јавен ред и мир во казино, пријавените биле остранети од вработен во агенција за обезбедување. Потоа, пријавените во непосредна близина на ...

Парична казна за полицаец од Струмица – во униформа седел во казино

Во текот на месец декември, по спроведена дисциплинска постапка, донесени се 59 решенија против 59 вработени во Министерството поради сторени повреди во работењето. Полицаец во ПС ОН Струмица, изречена му е мерка „парична казна“ во висина од 15% од месечната плата за шест месеци (во униформа седел во казино).

5.000 евра казна за обложувалница и казино во кои се пуштаат малолетници

Со предлог измените на Законот за игри на среќа, кој е во владина процедура, се предвидува казна од 5.000 евра и затварање на објектот во временски период од шест месеци до две години можат да заработат сите приредувачи на игри на среќа доколу инспектори на Управата за јавни приходи утврдат дека во објектот има лице кое што е помладо од 18 годни. Со предложените измени, новина е тоа што ...