Католиците го слават Велигден!

  Католиците денеска го слават најголемиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. Традиционално во Македонија, централното одбележување по повод празникот се одржа синоќа во Католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, каде имаше велигденска воскресна литургија. Бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов им го честиташе празникот ...

Католичките верници вечер го празнуваат Бадник, во пресрет Божик, раѓањето на Исус Христос

Католичките верници и дел од православните христијани кои времето го сметаат по Грегоријанскиот календар денеска го слават Бадник, во пресрет на Божик, раѓањето на Исус Христос.  Света литургија по повод раѓањето Христово – Божик вечерва ќе се одржи во Католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје. На светата литургија, како што најавија од неговиот Кабинет, ќе присуствува ...

Католичките верници во Струмица го прославија Велигден

Католичките верници се собраа во катедралната црква „Успение на пресвета Богородица“ во Струмица на свечена литургија за да го прослават големиот христијански празник Велигден. Со мисата чиноначалствуваше бискипот Киро Стојанов, кој го нагласи големото значење на жртвата која Синот Божји ја дал за човештвото. – Што ни значи овој наш собир на оваа света литургија? Ни значи ...

Католиците денеска го слават Велигден

Католиците денеска го слават најголемиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. Традиционално во Македонија, централното одбележување по повод празникот се одржа синоќа во Католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, каде имаше велигденска воскресна литургија. Велигден е најголмиот христиајнски празник со кој се прославува христовото враќање во живот-воскресението.Според ...

Понеделник 28 март неработен ден за католиците

Понеделник 28 март, вториот ден на католичниот Велигден, е неработен ден за граѓаните од католичка вероисповед во Република Македонија, соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика. Од Министерството на граѓаните од католичка вероисповед им го честитаат празникот Велигден.

Католиците го празнуваат Свети Валентин

Според католичкиот календар денеска е Св. Валентин. Тој бил свештеник во Рим кој се истакнувал со мудрост и свет живот. Поради тоа уживал голем углед. Римскиот цар Клаудиј Втори побарал од Валентин да се одрекне од верата во Христос и да и се врати на верата во римските богови. Валентин му одговорил: “Кога би знаел кој е вистинскиот Господ, никогаш нема да го побараш тоа од мене. За ...

МПЦ објасни зошто не го славиме Божиќ заедно со католиците

Да се слави Божиќ пред нова година, односно по стариот календар, на 25 декември. Ова е став на многумина, кој поради некое свое верско убедување, кој поради фактот дека така за Нова година нема да биде строг пост, па ќе може да се опушти со јадење, пиење и славење. Но, Македонската православна црква сѐ уште не размислува за менување на календарот. Велат календарот ќе остане ваков каков што ...

Зошто Божиќ не го слават сите во ист ден?

Многу христијански верници во светот денеска го слават Божик според Грегоријанскиот календар, додека помал дел од христијаните Божик го празнуваат за 13 дена, на 7 јануари, според Јулијанскиот календар. Грегоријанскиот или „нов‟ календар е наречен по папата Гргур 13, кој го вовел со папска була во 1582 година. Тој календар веднаш го прифатиле Италија, Полска, Португалија и Шпанија, а набрзо ...

Католиците и дел од православните го слават Раѓањето Христово – Божик

Католичките верници и дел од православните христијани кои се водат според Грегоријанскиот календар денеска го одбележуваат Раѓањето Христово – Божик. Традиционално во Македонија централната прослава по повод празникот се одржа во Католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, каде синоќаимаше божикна полноќна света литургија. На литургијата присуствуваа и претседателот ...

Католичките верници вечер слават Бадник, утре Божиќ

Католичките верници кои времето го сметаат по Грегоријанскиот календар денеска го слават Бадник, во пресрет на Божик, раѓањето на Исус Христос. На 24 декември, во пресрет на рождеството христово, се почитуваат строгите пости. Верниците, традиционално, постите ги завршуваат со појавата на првата вечерна ѕвезда на небото, а потоа во храмовите почнува свечената рождествена литургија.