Пет предлози за книги од струмички автори кои ќе Ве згреат оваа зима

Не е лоша идеја вишокот од време во екот на претстојните празници да го поминете читајќи некоја квалитетна книга. Книгите го релаксираат, но истовремено и „тренираат“ мозокот, но важна е и нивната содржина. Нашиот тим состави список од книги, напишани од наши сограѓани, струмичани, кои вреди да се прочитат. Списокот погледнете го во продолжение. Романите „Дно“ и „Дрво без корен“ ...

Отворено студио на Телеканал А1 со Хари Наковски и Александар Митев

Минатата среда гости во Отвореното студио на спортскиот новинар Јанко Киров на Телеканал А1 беа Хари Наковски и Александар Митев. Најголемата причина за нивното гостување беше тоа што тие го освоија кадетското првенство во одбојка до 2000 година. Се разговараше и за нивните почетоци, за македонската одбојкарска репрезентација, за одбојката во светот. Погледнете ја целата емисија на ...

„Спортска Среда“ на Телеканал А1 со тренерот на АДМИРАЛС – Васко Атанасов

Денеска во емисијата „Спортска Среда“ на Телеканал А1 којашто ја води Јанко Киров гостуваше добро познатиот Васко Атанасов. Струмичанец кој своите квалитети како тренер ги продолжи во кошаркарскиот клуб Адмиралс од Молдавија. Повеке за неговите почетоци и за неговата работа таму ќе може да проследите во емисијата што Телеканал А1 ја постираше на својот јутјуб канал. Уживајте!

Погледнете ја најновата емисија на „Спортска Среда“ со Јане Киров

Телеканал А1 секоја среда со најновите спортски информации од регионот и светот. Емисијата „Спортска Среда“ ја води Јанко Киров којшто со вас ќе сподели информации кои се поврзани со настани и теми од областа на фудбалот, кошарката, ракометот… Гледајте ја во живо со почеток во 17:15 и репризно секој четврток во 10:00 часот.  

Промовирана „Изгубена љубов“ од Јанко Киров

Синоќа во Домот на Арм младиот поет Јанко Киров ја промовираше својата прва стихозбирка „Изгубена љубов“. Поетот вели дека бил инспириран од секојдневието, но и од љубовта. Поетот се заблагодари за подршката на: градоначалникот Зоран Заев и советот на општина Струмица, директорот на СОУ Димитар Влахов… Стихозбирката „Изгубена љубов“ од Јанко Киров се состои од љубовни песни ...

Младиот поет Јанко Киров ја издаде својата прва стихозбирка „Изгубена љубов“

Младиот поет Јанко Киров ја издаде својата прва, „Изгубена љубов“, Авторот ни откри дека промоцијата на истата ќе се одржи во Домот на Арм на 19 -ти месецов, петок, со почеток во 19 часот. – „По неколку месечен напор, конечно излезе од печат мојата прва книга, а се надевам не и последна, што ми беше голема мечта и желба. Во тој мој труд немаше да успеам без подршката од градоначалникот ...

„Изгубена љубов“ – првата поетска збирка на струмичанецот Јанко Киров

Ако некогаш сте се запрашале дали се пресудни годините за зрелост и вредност на одредена личност, сега може да го добиете одговорот. Станува збор за еден млад, искрен, амбициозен и доста талентиран поет кој полека, но сигурно го навестува своето навлегување во зрелиот поетски свет. Јанко Киров е личност со свој став и размислувања, со сопствен светоглед, поет кој се појавува на македонската ...