НАСКОРО: „ТРОШКИ НАДЕЖ“ – театарска претстава во изведба на учениците од гимназијата „Јане Сандански“

  Во тек се подготовките за претставата „Трошки надеж“ која изминативе месеци ја подготвуваат ученици од струмичката гимназија „Јане Сандански“. Сценариото за претставата го напиша ученичка од четврта година Викторија Панова, а во тоа и помогнаа и Моника Котева и Надица Трајкова под менторство на професорката по Драмска уметност Ѓургица Костадиновска. Претставата ќе биде изведена ...

(ФОТО) Спомен Костурницата во Струмица ја изеде забот на времето и негрижата

Спомен Костурницата во Струмица која се наоѓа на ридот Самораница, на надморска височина од 327 метри претставува нем сведок за почитта и незаборавот кон животот и делото на загинатите борци на НОВ. Сместена е во стариот дел од градот, во изолирана и пријатна атмосфера, распрегната меѓу минатото и иднината цели кон давање показ на незаборавот на една од многуте наши историски светлини. ...

МЛАДИОТ СТРУМИЧКИ УМЕТНИК ТАШЕ ПЕФЌЕВ НА 25 МАРТ ВО НУЦК „АНТОН ПАНОВ“ ЌЕ ЈА ОДРЖИ СВОЈАТА ПРВА ИЗЛОЖБА НА ЛИКОВНИ ДЕЛА

Младиот струмички уметник Таше Пефќев кој има само 17 години а со своето творештво веќе навлегува во зрелиот уметнички свет, на 25 март со почеток во 19:00 часот во просториите на НУЦК „Антон Панов“ – Струмица ќе ја одржи својата прва изложба на ликовни дела. Пефќев на присутните ќе им претстави 18 уметнички дела за кој како што вели тој се изработени со голема љубов и внимание. Инаку, Таше ...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) СПОДЕЛУВАЈТЕ СИТЕ: ТРОЈЦА БОЛНИ БРАЌА ВО СТРУМИЦА ЖИВЕАТ БЕДНО-ПОТРЕБНА ИМ Е НАША ПОМОШ!

  Без основни услови за живот, во куќа полна со влага и кров кој и при најслаб дожд  прокиснува од секаде , вака живеат тројца браќа од Струмица.  Подовите им се само гол бетон, креветите на кои спијат во распаѓање, а како кујна ја користат руинираната бања . И тројцата се со здравстевни проблеми и неспособни за работа, а единствениот приход им е социјалната помош од 3800 денари.   Лошата ...

Музичкото семејство – Џорлеви низ сеќавањата на избледените фотографии

Не постои струмичанец што не знае барем по еден од Џорлеви. А не постои ни струмичанец кој не слушнал за песните „Не кажувај либе добра ноќ“ , „Фато мори душманке“ и уште стотици песни кои се дел од творештвото токму на еден од најголемите композитори на сите времиња, големиот Наско Џорлев. Струмица Денес ви избра фотографии на којшто ќе можете да се потсетите на струмичкото семејство ...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) НОВО ВО ГРАДОТ: ПО ПОВОД 20 ГОДИНИ ОД СВОЕТО ПОСТОЕЊЕ, „ЖАНИНА“ ОТВОРИ УШТЕ ЕДНА АПТЕКА ВО СТРУМИЦА!

По повод 20 години од своето постоење, „Жанина“ – аптеката која добро им е позната скоро на сите струмичани синоќа на улицата „Мајка Тереза“ бр.3 во населбата „Карпош“ во Струмица отвори уште една своја аптека која ќе им служи на жителите од овој регион па и пошироко. На официјалното отварање на аптеката „Жанина 2“ присуствуваа многу гости, а само да напоменеме дека првата аптека ...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) ВАСЕ НАКОВ – СТРУМИЧКИОТ РАКОМЕТЕН ТАЛЕНТ ЗА КОЈ ДОПРВА ЌЕ СЛУШНЕ СВЕТОТ!

Седумнаесет годишниот струмичанец Васе Наков, за кого сите велат дека е вонсериски талент „растура“ со својата игра како на клубско така и на државно ниво. Во РК ВАРДАР игра  десен бек, додека пак во македонската репрезентација до 19 години десно крило. Како што спомнавме на почетокот, тој е роден во Струмица и неговиот талент е забележан токму овде во РК СТРУМИЦА. Наков беше и најмладиот ...

(ФОТО) ИЗНАЈМЕТЕ ВОЗИЛО ОД RENT A CAR EURO SKALA-СТРУМИЦА: ОД ДЕНЕС ДОСТАПНИ ЧЕТИРИ НОВИ ВОЗИЛА ЗА ИЗНАЈМУВАЊЕ!

Од самото формирање на компанијата, се залагаме за обезбедување на најдобра услуга при изнајмување возила. Како се менуваат потребите на нашите клиенти, така се менуваме и ние. Минуваме километри за да им помогнеме на луѓето да го добијат потребното возило. Раководени од идејата возилата од нашата понуда да ги задоволуваат сите барања на физички и правни лица, избравме ексклузивни ...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Ресторан ШАЛОМ го одбележи првиот ден од тримери!

  Ресторан ШАЛОМ заедно со МПЦ „Св. ПЕТНАЕСЕТ ТИВЕРИОПОЛСКИ СВЕШТЕНОМАЧЕНИЦИ“  го одбележија првиот ден од тримери и започнувањето на велигденските пости со варење на бел грав кој беше осветен од страна на отец. Димитар. Сите присутни и случајни минувачи имаа можност да се поклонат пред иконата на Св. Петнаесет тивериополски (струмички) свештеномаченици и се послужија со бел грав.        

Сите награди на Струмички Карневал 2018

За категорија А: групна маска со 50 и повеќе лица 1-ва награда “Јинг и Јанг’ СОУ „Никола Карев“ – Струмица 1-ва награда „Волшебна шума“, СОУ „Јане Сандански“ –Струмица 2-ра награда „Разиграни кактуси СОУУД “Димитар Влахов’ Струмица Категорија Б: Групна маска со 30 до 50 лица 1-ва награда „Замрзнатите“ – Здружение на граѓани Ѕвезден град’ – Струмица 2-ра награда “Тримерски порцелан“ ...