Изложба на Александар Дончев

Во галеријата при заводот за заштита на спомениците на културата и Музеј, на 12 -ти декември, петок, со почеток од 20 часот, фотографот Александар Дончев организира изложба на фотографии, „Помеѓу“. Александар Дончев е роден 1975 година во Струмица.  Дипломирал на Националната академија за театарска и филмска уметност на отсекот за Уметност и современа фотографија во Софија, Бугарија, ...

Летото во Струмица низ фотографии!

Кога веќе пристигна ново годишно време убаво е да си ги зачуваме спомените од претходнотo. За многумина ова лето ќе остане запаметено по одличниот одмор, новата врска, забавите, патувањата, успешно завршената учебна година… Струмица ова лето беше место во кое се случија доста интересни случувања задоволувајќи ги вкусовите не само на струмичани туку и на сите оние кои поминаа барем ...

ФОТО: Прекрасната Струмица од птичја перспектива!

Членовите на Ориентациониот клуб „Еделвајс“ деновиве направија фоторепортажа од птичја перспектива на неколку локации во Струмица. Фотографирани се големиот градски парк, езерцето, спортските терени, амфитеатарот, домот на АРМ…. Фотографирањето е направено со новонабавената опрема за воздушно снимање и фотографирање која беше во функција на ЕП во спортска ориентација кое неодамна ...

(ФОТО) Отворена изложба на фотографии на чети и револуционери на МРО

По повод 9-ти мај, Денот на победата над фашизмот, Советот на ветерани на ВМРО ДПМНЕ – Струмица во фоајето на Центарот за култура „Антон Панов“ беше отворена изложба на фотографии на чети и револуционери на македонската револуционерна организација. Изложбата го обработува многу значајниот историски период од 1903 – 1923 г. а истата пред големиот број гости беше презентирана од ...

Советот на Ветерани на ВМРО ДПМНЕ го одбележува 9-ти мај со изложба и промоција на книги

Советот на Ветерани на ВМРО ДПМНЕ – Струмица, вечерва со почеток од 18 часот во Центарот за култура „Антон Панов“ организира две културни случувања. По повод 9-ти мај, Денот на победата над фашизмот ќе биде организирана изложба на фотографии на чети и револуционери на македонската револуционерна организација. Фотографиите се од колекцијата на Државниот Архив на Македонија. Промотор ...

Вечерва, изложба „Карневалски слики 2013“

Вечерва во 19:00 часот во НУЦК „Антон Панов“ Струмица ќе биде отворена изложбата на фотографии од конкурсот за карневалска фотографија „Карневалски слики 2013“, во организација на здружението „Евро-визија“, Струмица. На конкурсот се пристигнати преку 150 фотографии од кои на изложбата ќе бидат презентирани 50 фотографии.Сликите ги испраќаа дваесетина фотографи од цела Македонија

ФОТО: Зимска идила во Старо Коњарево

Прекрасни фотографии од зимската идила во Старо Коњарево -Ново Село, го привлекоа вниманието на вљубениците не само во добрата фотографија туку и на оние кои уживаат во зимата и снегот. Фотографиите се дело на Васко и ја збогатуваат галеријата на наубавите слики од македонски фотографи.