Католиците го слават Велигден!

  Католиците денеска го слават најголемиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. Традиционално во Македонија, централното одбележување по повод празникот се одржа синоќа во Католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, каде имаше велигденска воскресна литургија. Бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов им го честиташе празникот ...

ДЕНЕСКА Е ГОЛЕМ ПРАЗНИК – ЗОШТО СЕ МЕСИ ЛЕПЧЕ СО ПАРИЧКА НА ВАСИЛИЦА?

  Во времето кога Божјиот угодник свети Василиј Велики станал Архиепископ Кесариски, епархот на Кападокија, кој бил многу алчен и груб човек, имал обичај редовно да доаѓа со својата војска и да го ограбува градот. Кога на свети Василиј му јавиле дека епархот повторно доаѓа, тој побарал од богатите луѓе во Кеасрија да го донесат сиот свој накит и златници. Кога епархот пристигнал, ...

Попладне дожд со грмежи

Краткотраен дожд со грмежи, особено во јужните делови од земјата, се очекува денес и утре во попладневните часови, најави УХМР. До петок ќе се задржи претежно сончево и многу топло време. Македонија ќе биде во портокалова фаза во однос на опасноста од високи температури. Во сабота во текот на денот ќе има зголемување на облачноста и ќе дува засилен југозападен ветер, но дневната температура ...

Денеска започна запишувањето во средните училишта за новата учебна година

Во трите средни општински училишта денеска започна запишувањето на учениците во прва година во учебната 2017/2018 година. Завршените осмооделенци кои одлучија своето образование да го продолжат во едно од трите средни училишта пријавувањето го започнаа од 8 часот, а освен денеска, истото може да се врши и во текот на утрешниот ден од 8 до 15 часот. Резултатите од првото пријавување и запишување ...

(ВИДЕО) Децата од градинката „Детска Радост“ – Струмица во посета на Соборната црква Свети Кирил и Методиј

По повод почетокот на големите празници за време на осветувањето на елеј и масло денеска Соборната црква Свети Кирил и Методиј на Велики Четврток ја посетија децата од градинката „Детска Радост“.      

Денеска е Празник на појасот на Пресвета Богородица

После своето успение, Пресвета Богородица му го даде својот појас на апостолот Тома. Тој појас подоцна беше пренесен во Цариград и чуван во запечатен ковчег во црквата на Пресвета Богородица во Влахерна, што ја изгради царицата Пулхерија. Овој ковчег никогаш не се отвараше, с ѐ до времето на царот Лав Мудриот (886 г. – 912 г.). Сопругата на Лав, царицата Зоа, душевно се разболе, и според некое ...

Денеска се празнува Преподобен Пимен Велики

Родум Мисирец. Голем мисирски подвижник. Како момче ги посетуваше прочуените подвижници и собираше од нив опитно знаење како трудољубива пчела. Еднаш Пимен измоли од Старецот Павел да го однесе кај Свети Паисиј. Кога го виде Паисиј му рече на Павле: „Ова дете ќе пасе многумина, со него е раката Божја.“ Со време Пимен се замонаши и кон монаштво привлече уште двајца од своите браќа. Еднаш ...

Погледнете какво време не очекува денес во Струмица

Времето денеска ќе биде сончево и потопло со мала до умерена локална облачност и слаб ветер, претежно од јужен правец. Во западните делови е можна краткотрајна појава на врнежи од дожд. Утринските температури ќе се движат од 12 до 21 степен, додека дневните ќе бидат во интервал од 22 до 35 степени. Во Струмица и околината слично време со дневна температура до 33 степени. УВ индексот ќе изнесува ...

Денеска се слави светецот на жените – ова задолжително мора да го направите

Денеска е Св. маченици Кирик и Јулита. Света Јулита беше од царски род. Беше мажена и во бракот имаше син Кирик. Кога Кирик беше на тригодишна возраст остана без татко, а Јулита без маж. Во тоа време тие живееа во градот Иконија, во областа Ликаонија. Наскоро, кога почнаа прогоните при Диоклецијан, Јулита беше принудена со синот да ја напушти Иконија, па се пресели првин во Селевкија, а ...

Метеоролозите предупредуваат: И денеска следува кратка, но силна бура

Попладне само на крајниот исток ќе има услови за краткотрајна нестабилност. Ќе дува слаб до умерен северен ветер кој долж Повардарието повремено ќе засилува. Невремето кое вчера го зафати Скопје и други делови од земјата траше кратко, но остави големи проблеми зад себе. Улиците брзо се поплавија, а силниот ветер дури и откорна дрво во Градскиот парк. Времето денеска претпладне во Македонија ...