Честитка од градоначалникот Коста Јаневски по повод 8. Март – Меѓународниот ден на жената

Почитувани сограѓанки, Пред повеќе од еден век социјалдемократките Клара Цеткин и Роза Луксембург заедно со своите истомисленички, ја започнале борбата за правата на жената, кревајќи го својот глас против родовата нееднаквост и обесправеност на жената. За жал, таа борба сеуште трае. Бидете дел од неа, за Вашите општествени, граѓански и социјални права. Отсекогаш сум бил, сум и ќе останам ...

Честитка од градоначалникот Коста Јаневски по повод верскиот празник Божик – Рождество Христово

Драги мои сограѓани – почитувани Христијани, Една народна поговорка вели: „Кај и да си, за Бадник и Божик дома да си“. Се надевам дека ова мое претпразнично обраќање до Вас, ќе ве затекне дома во кругот на вашите семејства, меѓу ближните и саканите, во убаво расположение, какво што доликува на празникот кој со радост го очекуваме. Постојат денови кои ни ја топлат душата и не потсетуваат ...

Новогодишна честитка од градоначалникот на општина Василево

Градоначалникот  на општина Василево Марјан Јанев по повод Новогодишно – Божиќните празници од свое име и од име на општина Василево им се обрати на своите сограѓани честитајќи им ги престојните празници и посакувајќи им здравје,  среќа  и успех во Новата 2018 година. „Во деновите кога ја испраќаме Старата и се подготвуваме за предизвиците што со себе ги носи  Новата година, сакам ...

Честитка од градоначалникот Јаневски по повод Денот на наставата на турски јазик

Јазикот, заедно со културата и традицијата, е белег на себеспознавањето на етничките заедници и дел од идентитетот на народите. Правото да се учи и изучува сопствениот јазик е едно од најсуштествените права на секој човек, без разлика каде живее. На Турците кои живеат во општина Струмица, тоа право, заедно со правото да ги негуваат своите културни и традиционални вредности, им е целосно ...

Велигденска честитка од градоначалникот на општина Ново Село

Почитувани сограѓани..! Со разгорувањето на пламенот на Велигденските свеќи, во нашите домови ја носиме веста за Христовото воскресение. Но, на празничноста на воскресението и претходат тешки денови низ кои се сеќаваме на страдањата и мачењето на нашиот спасител. Тоа директно и најсликовито ни покажува дека колку и да е мал нечиј успех или колку и да е божествена неговата природа, ...

Честитка од вршителот на должноста градоначалник на општина Струмица Костадин Костадинов по повод Велигден

Почитувани сограѓани – благочестиви христијани, Во мигот кога свештените лица како Божји служители, ќе ја објават радосната вест за чудото над сите чудеса на овој свет – Христовото Воскресение, Ви посакувам таа вест да допре длабоко во Вашите срца и души, и да ве направи радосни и горди од сознанието дека сте Божји чеда. Христовото Воскресение, како најторжествен христијански празник, ...

Велигденска честитка од градоначалникот на општина Василево

Градоначалникот на општина Василево г-дин Ванчо Стојанов по повод Велигденските празници упати честитка до своите сограѓани, верници од православна и католичка вероисповед. Почитувани сограѓани, верници од православна и католичка вероисповед, драги Христијани! Во пресрет на најголемиот Христијански празник Велигден – Воскресение Христово, од мое лично име и од име на општина Василево ...

Честитка од градоначалникот Зоран Заев по повод Илинден

Република Македонија е единствената земја во светот која својот „Ден на Републиката“ го одбележува славејќи два празника одеднаш, два значајни датума од својата историја. Илинден 1903 и Илинден 1944 се две нераскинливи алки од нашиот опстој низ времето и од вековниот стремеж за слободна и самобитна татковина. Илинденската епопеја од пред 113 години, која резултираше со првата Република ...

Велигденска честитка од Зоран Пакетов – ОК ВМРО-ДПМНЕ, Струмица

Почитувани граѓани на Општина Струмица Во овие денови на радост, кога сите ние го празнуваме најстариот Христијански Празник, денот на Христовото Воскресение, ОК ВМРО ДПМНЕ Струмица на сите православни вернициим го честита Велигден и посакува да го прославиме заедно успокојувајќи ги душите со вербата во Бога, кој го осветлува пред нас единствениот благороден пат, патот на верата, ...

Честитка од градоначалникот Зоран Заев по повод празникот Велигден

Почитувани сограѓани, верни на Христа Во миговите на искушенија, предизвици, премрежја и заедничко доживување на нашата „општествена Голгота“, време е да им се поклониме на нашите традиционални духовни вредности, кои се највредното наследство добиено од нашите предци. Време е да ги разбудиме верата, надежта и љубовта и да ги отвориме портите на нашите срца и души за богољубие и човекољубие. Христовото ...