Православните христијани утре го слават Бадник, задутре Божик

На Бадник според традицијата, семејството се собира на посна вечера, со желби за многу здравје, среќа и бериќет. Специфичната традиција за македонската прослава на Бадник е во секоја куќа да се меси лепче, пита или погача во која се става паричка. Христијанските верници што се раководат според Јулијанскиот календар се подготвуваат за Бадник, ден пред големиот празник- Божик, Христовото ...

ДЕЧИЊА ОД СТРУМИЦА ВО НЕДЕЛА ЌЕ БИДАТ ДЕЛ ОД БОЖИЌНИОТ РУЧЕК!

В недела, на Божиќ, по 12 пат, Детската амбасада за сите деца во светот го организира традиционалниот Божиќен ручек за децата од цела Македонија, соопштено e на денешната прес-конференција во Прилеп. Според Александра Северкоска Стојаноски, извршен директор на оваа невладина организација в недела, на божиќниот ручек ќе бидат околу 500 деца. – Околу 500 деца од Прилеп, Скопје, Ресен, Крушево, ...

27 избрани посни рецепти за празнично мени

На Бадниковата вечер, неизоставен дел од свечената трпеза е и рибата. За да ги изненадите и да ги задоволите членовите на вашето семејство, денес ви прикажуваме 3 нови рецепти за подготовка на шкарпина, лосос и ослич. Погледнете ги во продолжение и инспирирајте се за вашите подготовки за оваа вечер. Ако вашата фамилија или дел од неа, постат за празниците, ви припремивме листа на одлични ...

Честитајте го Божиќ со овие божиќни пораки

Божиќ несомнено е еден од најубавите христијански празници. Честитајте им го на вашите најблиски со збирка пораки подготовени од тимот на Струмица Денес: „На денешниот ден опрости им на твоите должници, подари им бакнеж на твоите ближни, помогни им на тажните. А на полноќ погледни кон небото и ќе видиш ѕвезда што оди тогаш тивко речи ХРИСТОС СЕ РОДИ!“ „Кога последната свеќа на бадник ...

Отец Димитар Крцев им подели Божиќни пакетчиња на најмалите

На денот на Рождеството Христово – Божиќ, Македонската Православна Црква „Свети Петнаесет Тивериополски Свештеномаченици” со благослов на Високопреосветениот Митрополит Струмички г. Наум отец Димитар Крцев подели божиќни пакетчиња за најмалите.

Газелите фасцинираа на Божиќната балетска претстава

Студиото за модерен балет „Газели“ организираше Божиќна балетска претстава во Струмица. Струмичани имаа можност да уживаат во модерен балет, најразлични кореографии, шарени костими и куп насмевки. Оваа претстава придонесе за вистинска Божиќна радост и атмосфера. Публиката фасцинирано ги следеше совршените движења на младите балерини.   ФОТО: Сречко Гунчев

МПЦ објасни зошто не го славиме Божиќ заедно со католиците

Да се слави Божиќ пред нова година, односно по стариот календар, на 25 декември. Ова е став на многумина, кој поради некое свое верско убедување, кој поради фактот дека така за Нова година нема да биде строг пост, па ќе може да се опушти со јадење, пиење и славење. Но, Македонската православна црква сѐ уште не размислува за менување на календарот. Велат календарот ќе остане ваков каков што ...

Деца од Струмица на традиционалниот Божиќен ручек во Прилеп

Во прилепскиот хотел „Кристал Палас“ по 10 пат на големиот празник Христовото раѓање, Божиќ се одржа традиционалниот Божикен ручек за деца од цела Македонија, во организација на Детската амбасада за сите деца во светот. Околу 500 деца без родители, децата со посебни потреби, децата на загинатите бранители, деца на членови на невладината организација, беа на заедничка празнична трпеза, ...

Што треба, а што не треба да се прави на Божиќ

Обичаите се различни од место до место, но сепак некои ни се заеднички на сите. Погледнете што народот одамна верува дека треба да се прави на Божик, а што треба да се избегнува. Ако на Божик врне, се верува дека ќе вроди со плод се што ќе биде копано со мотика. Во некои краеви веруваат дека ќе има многу мед во текот на годината ако бадникот фрла искри сам од себе. Кој во текот на годината ...

Денеска е Рождество Христово – Божиќ

Името Христос е превод на еврејското Месија, што значи Помазаник. Овој Помазаник, овој Христос, на луѓето им беше ветен уште од времето на Адам. За него пророкуваа многу еврејски пророци, а неговата појава во тоа време ја очекуваа и многу други народи. Пророците го прорекоа како времето кога ќе се роди, така и местото Витлеем. Во тоа мало гратче во Јудеја, денешен Израел, се роди Исус, ...