ЗЕМЈОТРЕСИ ПОЧУВСТВУВАНИ ВО СТРУМИЧКО И НА БОЖИЌ!

Вчера, на првиот ден од големиот Христијански празник Божиќ во струмичко беа почувствувани два земјотреси и еден на Бадник, ден пред Божиќ. Според европската макросеизмичка скала првиот земјотрес на Бадник е  со јачина од 2,9 степени на длабочина од 2 километри во 23:57 часот, вториот е 2,3 степени според ЕМС во 13:32 часот и третот во 23:20 часот синоќа со јачина од 1,0 степени според европската ...

Православните христијани утре го слават Бадник, задутре Божик

На Бадник според традицијата, семејството се собира на посна вечера, со желби за многу здравје, среќа и бериќет. Специфичната традиција за македонската прослава на Бадник е во секоја куќа да се меси лепче, пита или погача во која се става паричка. Христијанските верници што се раководат според Јулијанскиот календар се подготвуваат за Бадник, ден пред големиот празник- Божик, Христовото ...

Што треба да има на бадниковата трпеза?

Велат дека на овој ден птиците престануваат да пеат, лисјата на дрвјата престануваат да треперат, а водите во реките престануваат да течат. Според традицијата на трпезата на Бадник треба да има непарен број јадења. Неопходно е да се стави храна што ќе ви донесе среќа, здравје и плодност. Јадењата потребно е да се со непарен број – 7, 9, 11 – колку повеќе се – толку подарежлива ќе е новата ...

Лепче со паричка на Василица или на Бадник?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA На Василица се празнуваат три празници св.Василиј Велики, Обрезание на Господ Исус Христос и православна Нова година позната како Стара Нова година. Со пита со паричка православните христијани го прославуваат доаѓањето на новата година според христијанскиот календар, исто и Василица, каде што исто како и на бадниковата вечер паричката ја ставаат во питата и делат по едно ...

Колку коледари Ве посетија денес?

Струмичките коледари и денес го најавија Христовото раѓање. На големиот христијански празник Бадник, малите деца одат по домовите во соседството, чукаат на вратите и пеат коледарски песни. Според традицијата, домаќините за тоа ги наградуваат со колачи, костени, ореви, јаболка и ситни пари. Околу бројот на коледарите, граѓаните со различни ставови. Според едни, бројот од година на година ...

Кој сака да има пари, на Бадник треба да го изеде плодот на оваа билка

Бадник го најавува големиот христијански празник Божиќ. Тој ден бадниково гранче внесуваме во нашите домови, а семејството се собира на посна вечера. Многу обичаи за Бадник се пагански, а црквата подоцна им дала христијанско обележје. Обичаите околу Бадник ги наследивме од своите предци и уште ги одржуваме. Ова се некои од верувањата кои останале до денес: – На Бадник треба да се ...

Зошто се става паричка на Василица, а не на Бадник

Историјата на „василопитата“ е еден настан, кој се случи во IV век во градот Кесарија Кападокиска, во Мала Азија. Во тоа време, Свети Василиј Велики беше епископ на Кесарија и живееше во единство со неговите сограѓани, со љубов, разбирање и помагање еден на друг. Еден ден, кога Јулијан Отстапникот, нечесен цар и гонител на Христијаните, сакаше да оди за Персија и да војува со Сасанидите, ...

Што треба да има на бадниковата трпеза за да имате среќа годинава?

Велат дека на овој ден птиците престануваат да пеат, лисјата на дрвјата престануваат да треперат, а водите во реките престануваат да течат. Според традицијата на трпезата на Бадник треба да има непарен број јадења. Неопходно е да се стави храна што ќе ви донесе среќа, здравје и плодност. Јадењата потребно е да се со непарен број – 7, 9, 11 – колку повеќе се – толку подарежлива ќе е новата ...

Божиќна честитка од градоначалникот на општина Василево

Почитувани сограѓани, верници од Православна вероисповед! По повод големиот Христијански празник, Раѓање Христово – Божиќ, Ви упатувам искрени честитки со желби за добро здравје, духовен мир, и меѓусебно разбирање. Овој голем празник нека биде причина повеќе, во духот на Христијанството, почитувајќи го и негувајќи го заедништвото и хуманоста како едни од најголемите човечки вредности, ...