„Пандевци“ испуштија триумф во 93. минута

Фудбалерите на Академија Пандев ниту по осум кола и речиси четири месеци не успеаја да ги израдуваат своите фанови со победа во ПМФЛ. Новајлијата во елитното фудбалско друштво на свој терен, иако до 90. минута имаше предност од 1-0, не успеја да го совлада битолски Пелистер, откако гостите длабоко во судиското надополнување преку дефанзивецот Александар Ристевски стигнаа до нерешен ...

Хусеин: Куп-триумфот е зад нас, против „пандевци“ сакаме победа и во првенството!

„Новиот“ Пелистер во средата го одигра најдобриот натпревар оваа пролет и со пресврт-победа обезбеди предност за полуфиналниот реванш од Купот на Македонија против Академија Паднев (2-1). Овие две екипи за само три дена повторно ќе се судрат меѓусебно, овој пат во рамки од 24. коло на ПМФЛ. Проволигашнката средба ќе се одигра во Струмица, а помошник тренерот на Пелистер, Неџат Хусеин ...

Пелистер со пресврт до победа против Академија Пандев!

Пелистер и Академија Пандев на 11 април во Струмица ќе решат која екипа ќе игра во финалето на Купот, откако во првиот полуфинален натпревар во Битола, пелистерци славеа со 2-1 (0-1). Гостите поведоа со голот на Атанасов, а Пелистер во вториот дел направи пресврт преку Маневски и Илијовски. Во вториот полуфинален натпревар, Шкендија и Ренова играа без победник, 1-1.

Погледнете ги сите групи на меѓународниот турнир „Пандев Куп“

Од утре па сè до 10 март Струмица ќе биде домаќин на првото издание на „Пандев куп”, турнир кој во иднина треба да прерасне во традиоционален. На него ќе учествуваат 64 екипи од четири држави (Македонија, Бугарија, Србија и Хрватска) во четири возрасни категории (2006, 2007, 2008 и 2009 година) и поделени во вкупно 16 групи од по четири. Ждрепката е веќе извршена, познат е составот на групите и тие ...

Академија Пандев одлучи: Остануваме во Првата лига, насочени сме кон дуелот со Ренова

По вчерашната најава дека е можно да ја напушти Првата лига, Академија Пандев ја смени одлуката и денеска реши да продолжи да се натпреварува. По тој повод клубот излезе со соопштение кое ви го пренесуваме во целост. „Почитувани, По денешниот одржан состанок на УО на ФК Академија Пандев АД, а по повод случувањата и реакциите после донесената одлука на Натпреварувачката комисија на ...

СПОРТКЛУБ: Бомба од Струмица: Академија Пандев ја напушта Првата лига!?

‘ Раководството на Академија Пандев остана разочарано од последната одлука на ФФМ која не ја прифати жалбата за натпреварот против Шкендија и го регистрира дуелот со постигнатиот резултат 1-0. По тој повод струмичкиот клуб излезе со соопштение во кое најави дури и можно истапување од Првата лига. Соопштението ви го пренесуваме во целост. „Почитувани, По денешниот одржан состанок ...

ФФМ ја одби жалбата на „пандевци“: Нема прекршување на правилата

Случајот со спорниот момент на мечот меѓу Шкендија и Академија Пандев денес го доби конечниот исход, откако Дисциплинската комисија при Фудбалската федерација на Македонија ја одби жалбата на струмичкиот тим. Од таборот на Академија Пандев тврдеа дека тетовчани ги прекршија законите на ФФМ, со образложение дека во нивниот меѓусебен дуел Шкендија неколку минути во првиот период ...

„ПАНДЕВЦИ“ СО ПОРАКА ДО ШКЕНДИЈА!

„Непознавањето на Статутот, Правилниците и останатите прописи на ФФМ никого не ослободуваат од одговорност“ им порачуваат струмичани на тетовци Почитувани, Знаеме дека навистина ова стана премногу и почнува да наликува на некоја серија со ново продолжение. Но, по последното соопштение на ФК Шкендија АД принудени сме повторно да го кажеме нашето мислење. Навистина не сакаме да се ...

Академија Пандев поднесе жалба за дуелот со Шкендија, бара службена победа

Изминатиот викенд Шкендија со 1-0 ја победи Академија Пандев, но гостите од Струмица сметаат дека еден член од правилникот на ФФМ е прекршен и бараат службена победа од 3-0. Според правилникот на ФФМ секој тим во првото полувреме мора да има домашен фудбалер кој нема наполнето 21 година. Во 21. минута од натпреварот помеѓу Шкендија и Академија Пандев црвен картон доби Енис Фазлагиќ, по што ...

(ВИДЕО) Меч како на ,,антартикот” – ,,Пандевци” во Тетово одиграа ,,снежен” меч

Снег денес ја зафати државата но тоа не ги спречи фудбалерите да го одиграат 21 коло од Првата Македонска фудбалска лига. Теренот беше доста тежок за игра, но судијата одлучи мечот да се одигра. Академија Пандев беше поразена од екипата на ФК Шкендија. На натреварот кој се одигра во Тетово ,,пандевци” беа поразени со 1-0. Струмичани во соопштение рекоа дека победата ќе ја бараат на ,,зелена ...