Од полноќ горивата поскапуваат за еден денар

Од ноќеска на полноќ горивата поскапуваат за еден денар по литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Оттаму наведуваат дека со одлуката се врши зголемување на рафинериските и малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,57 односно за 1,71 отсто. Новата малопродажна цена на бензинот Еуросупер БС-95 ќе изнесува 67,5 денари за литар, Еуросупер БС-98 ќе биде 69,5 денари ...

НОВО ПОСКАПУВАЊЕ: Бензинот над 70, дизелот над 60 денари за литар

Цената на нафтата на светските берзи минатата недела се зголемија за повеќе од три проценти, достигнувајќи највисоко ниво во последните три години, благодарение на намалената нерамнотежата помеѓу понудата и побарувачката. На берзата во Лондон цената на барел нафта порасна за 3,3 отсто на 69,87 долари, додека во Њујорк енергенсот поскапе за 4,7 отсто на 64,30 долари. Ова се највисоки цени ...

Струмица во топ трите градови најинтересни за стамбена градба!

Се намалува изградбата на нови станови во Скопје а инвеститорите се повеќе се насочени кон изградба на станови во другите градови во Македонија. Според статистиката, прв на листата на градови кадешто има најмногу одобренија за градба на станови е Прилеп со планирана градба на 67 стана.Потоа следи Струмица каде е предвидено да се градат 45 нови станови и Охрид со 40 нови станови, пишува ...

СТРУМИЦА:Со компостирање отпадот станува квалитетно ѓубриво

Отпадот не е проблем, туку на него треба да се гледа како на ресурс, рече директорката на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион, Жулиета Ѓуркова. На пресот беа презентарани резултатите од проектот “Размислуваме за компостирање – посветени на одржување на органскиот синџир. Проектот се реализира од страна на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион и Асоцијацијацијата ...

ФАБРИКАТА НА АДИЕНТ ВО ЗОНАТА НА СТРУМИЦА ДОБИ НОВ УПРАВИТЕЛ!

Американецот Марк Антони Скониецзни е назначен за управител на Друштво за производство Адиент Аутомотиве ДООЕЛ Струмица, стои во објавата на Централниот регистар. Фабриката на Адиент (ПОРАНЕШЕН ЏОНСОН КОНТРОЛС) во слободната зона во Струмица беше отворена летово, а произведува навлаки за автомобилски седишта. Вкупната инвестиција е 20 милиони евра.  

Од полноќ ново поскапување на горивата во Македонија

Бензините поскапуваат за половина денар, дизелот за 1 денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Според последната корекција, од полноќ, литар дизел ќе се точи за денар поскапо и сега ќе чини 59.5 денари по литар.  Не се менува цената на ЕУРОСУПЕР БЦ 95  и таа ќе биде 66.5 денари за литар додека 98 октанскиот ќе биде поскап за половина денар и ќе се точи за 68.5 денари по литар.

НОВО ВО СТРУМИЦА: ДАНТИ-КОМЕРЦ салон за оков за мебел!

ДАНТИ-КОМЕРЦ е новоотворениот салон за оков за мебел во Струмица. Оковот е незаменлив дел од мебелот кој му дава функција и употребна вредност. ДАНТИ-КОМЕРЦ нуди шарки, водилки, движни механизми, лизгачки системи за врати, ситен оков и сѐ што е потребно за да се произведе современ мебел. Инаку, ДАНТИ-КОМЕРЦ се познати низ цела Македонија бидејќи 25 години се на пазарот и 25 години луѓето ...

Струмичките гимназијалци најдобри во бизнис идеи

„V-plant“, „Easy Truck“, „Inhelt“ и „Достава на храна со дрон“ се имињата на бизнис-идеите со кои ученици од трета и четврта година под менторство на професорите М-р Македонка Манушева и Сашо Пиличев освоија прво, второ и трето место на проект за бизнис идеи помеѓу ученици од Република Бугарија и Република Македонија. Проектот “Зголемување на потенцијалот за претприемништво и изгледите ...

МО на општина Струмица и предаде објект од поранешната касарна

Општина Струмица го доби првиот објект од поранешната касарна во трајна сопственост од Министерството за одбрана, информираат од општината. Станува збор за објектот популарно наречен „Инкубатор“. „Претставници на Министерството денеска ја посетија општина Струмица и на средбата со градоначалникот Коста Јаневски, освен за примопредавањето на овој објект, разговараа за предавање ...

,,Далвина” ги претстави своите вина на „Винодонија 2017“

Изминатиот викенд  на, 1ви декември, во хотел „Мериот“ се одржа „Винодонија 2017“ . Во салата за презентации на која се претставија околу 40 винарии учество зеде и струмичката винарија ,,Далвина”. Струмица во последните неколку години важи за еден од набрзорастечките градови во Македонија. Со самото тоа се моделира и сликата за пиење на квалитетни вина, а тука винаријата „Далвина“ ...