ОК НАКОВСКИ ВОЛЕЈ ЗА ЕДНА НЕДЕЛА ПО ВТОР ПАТ ГО „ТРЕСНА“ УНИВЕРЗИТЕТ ТЕТОВО!

Во рок од една недела екипата на Наковски Волеј по втор пат го порази Универзитет Тетово повторно на гостински терен во склоп на 14 коло од сениорската државна лига жени. Со резултат од 0:3, Наковски Волеј докажаа дека неслучајно во моментот прераснуваат во една голема екипа која во иднина Струмица уште повеќе ќе може да се гордее со нив. Екипо, браво!!!

Струмица на чекор до финале на одбојкарскиот Куп

  Струмица и Весна Пробиштип се многу блиску до меѓусебно финале во Купот на Македонија во одбојка во машка конкуренција. Ланскиот освојувач на националниот Куп, Струмица во првото полуфинале го совлада Вардар со 3-0 во сетови (25-15, 25-17, 25-19) и реваншот ќе биде само формалност. Скоро идентичен беше резултатот во второто полуфинале меѓу Весна Пробиштип и УГД Студент од Штип. Пробиштипјани ...

НАВИВАЧИ НА ЛИВЕРПУЛ ОД СТРУМИЦА ЌЕ ПРИСУСТВУВААТ НА НАЦИОНАЛНИОТ СОБИР ВО ВЕЛЕС!

Навивачи на Ливерпул од Струмица ќе присиствуваат на националниот собир кој ке се одржи во Велес. Собирот го организира Macedonian Reds а воедно настанот ке биде од хуманитарни цели за поранешната легенда на Вардар, Венцислав Симоновски. Од Струмица ке има организирано превоз па сите оние кои се заинтересирани може да се пријават на 078 456 319. Настанот ќе се одржи на 04.04.2018 со почеток во 20:00 часот

ПАДНА И УНИВЕРЗИТЕТ ТЕТОВО НА СВОЈ ТЕРЕН: НАКОВСКИ ВОЛЕЈ ИСПИШУВА ИСТОРИЈА И Е НА ЧЕКОР ДО ФИНАЛЕ ЗА КУП НА МАКЕДОНИЈА

Вечерва ОК НАКОВСКИ ВОЛЕЈ му нанесе тежок пораз на Универзитет Тетово на свој домашен терен со резултат од 2:3 во сетови во 1 /2 од Куп на Маедонија. Девојките го оставија срцето на теренот и заслужено заминуваат од Тетово со значајна победа. Наковски Волеј е на чекор до Финале за Куп на Македонија и е на добар пат да испише историја во македонската одбојка. Реваншот е следната среда во ...

Вардар налета на Струмица!

На денешната ждрепка, во машка конкуренција, најмалку среќа имаше тимот на Вардар, кој го доби актуелниот бранител на двојната круна и актуелен лидер во првенството, Струмица. Тимот на Весна-Пробиштип како голем фаворит ќе се соочи со УГД Студент. Во женска конкуренција, пак, добивме реприза на ланското финале, бранителот на пехарот, Куманово ќе игра против Јанта волеј, додека најдобрата ...

ДИМИТАР ВИТАНОВ – ПРВИОТ СТРУМИЧАНЕЦ КОЈ СЕ ВРАТИ СО 3 МЕДАЛИ ОД ЕВРОПСКИОТ ФУДОКАН КАРАТЕ КУП „ДУНАВ ОПЕН 2018“

Македонските репрезентативци во традиционално карате освоија вкупно 17 медали на Европскиот фудокан карате куп „Дунав опен 2018” што викендов се одржа во Виена, Австрија. Меѓу нив беше и нашиот струмичанец Димитар Витанов, кој испиша историја во овој спорт на ниво на Струмица бидејќи се врати со освоени три медали, еден златен и два сребрени. Инаку, Витанов тренира во „Карате Клуб АБЦ“ ...

Струмица повторно доживеа пораз, овојпат од Шкупи!

Шкупи стигна до втората последователна победа во Суперлигата и вчера се радуваше во дуелот со последнопласираниот тим на Струмица (109-67). Домашната екипа ги доби сите четири четвртини и на крај заслужено стигна до четвртиот сезонски триумф. Со денешните два бода, избраниците на Енвер Мифтари се доближија до Карпош Соколи, кој има само една победа повеќе. Рид со 22 и Догбо со 19 поени беа ...

„Пандевци“ испуштија триумф во 93. минута

Фудбалерите на Академија Пандев ниту по осум кола и речиси четири месеци не успеаја да ги израдуваат своите фанови со победа во ПМФЛ. Новајлијата во елитното фудбалско друштво на свој терен, иако до 90. минута имаше предност од 1-0, не успеја да го совлада битолски Пелистер, откако гостите длабоко во судиското надополнување преку дефанзивецот Александар Ристевски стигнаа до нерешен ...

Крчмаревиќ дебитира во Струмица, Победа очајна за првата пролетна радост

Некогашниот фудбалер на Партизан и селектор на младинската репрезентација на Србија, Слободан Крчмаревиќ ќе дебитира во ПМФЛ на дуелот во Струмица меѓу Победа и Работнички, Наследникот на Црнгорецот Бубања се соочува со незавидна позиција во која се наоѓа прилепскиот прволигаш. „Младост“ во Струмица е четврти пролетен домашен терен за Победа, која претходно  играше во Турново, ...

Хусеин: Куп-триумфот е зад нас, против „пандевци“ сакаме победа и во првенството!

„Новиот“ Пелистер во средата го одигра најдобриот натпревар оваа пролет и со пресврт-победа обезбеди предност за полуфиналниот реванш од Купот на Македонија против Академија Паднев (2-1). Овие две екипи за само три дена повторно ќе се судрат меѓусебно, овој пат во рамки од 24. коло на ПМФЛ. Проволигашнката средба ќе се одигра во Струмица, а помошник тренерот на Пелистер, Неџат Хусеин ...