Калиопи подготвена да ја претстави Македонија на Евровизија

Нашата претставничка Калиопи ќе настапи утре, во втората полуфинална вечер, под реден број осум Во финалето на Евросонг 2016 година, на 14 мај во Стокхолм, освен „големата петорка“ ќе настапат и претставниците на Азербејџан, Русија, Холандија, Унгарија, Хрватска, Австрија, Ерменија, Чешка, Кипар и на Малта. На овогодинешниот музички натпревар ќе учествуваат вкупно 41 земја од Европа и ...

Боро Би и Владо’Yo со заеднички дует насловен – Никогаш повеќе

Необично случување… Двајцата продуценти исто така и MCња, Владо’Yo и Боро Би од Струмица направија трака и почеток на албумот „СР-МАК-РАП“ за само 6 часа. После долга пауза на Боро Би еве го повторно на аудио запис. Инспирирани од неправдата што ги снашла и судбината што ги очекува зад решетките на нивните блиски, се потрудиле да ги утешат со ова парче убава музика, од душа, за душа. ...

Вака звучи „Стани моме да заиграш“ кога Џамбо Агушев и Слаткар ќе замешаат прсти

Струмичкиот трубач Џамбо Агушев и еден од најдобрите македонски хип-хоп изведувачи на сите времиња – Слаткаристика на свој начин ја изведоа добро познатата македонска песна „Стани Моме“ и сигурно ќе стане еден од најголемите хитови во ноќните клубови.

Нови субвенции за создавање музика: Ристо Вртев и Горазд Чаповски во категоријата ѕвезди

Фолк-пејачите Наум Петрески и Перо Христов, и рокерот Ристо Вртев ќе добијат по 9.000 евра, секој за по две песни. Тие се избрани во категоријата ѕвезди, на конкурсот за поддршка на домашната музичка продукција, кој на секои три месеци го распишува Министерството за култура. Во највисоката категорија ѕвезди субвенции доби и музичарот Горазд Чаповски, кој добива субвенции по вторпат. Тој ...

Освежување на сцената, спојка од тапани и DJ сет, Душко Манушев и DJ Popeye

Освежување на сцената, спојка од тапани и DJ сет, Душко Манушев (Струмица) и DJ Popeye (Велес). И двајцата моментално фокусирани и посветени максимално на проектот кој се планираше подолг период, конечно промоција се случи на 11-ти Март во Велес. Турнеата продолжи во Струмица, настап во Сцена 112 кај што снимија и промо видео: Душко Манушев, на сцената веќе 8 години, моментално работи со Wipe Out, ...

Започна аудицијата за Јо-Јо 2016

Започнува аудицијата за Јо-Јо фестивалот во основните училишта. Сите дечиња ќе бидат информирани во самите училишта а доколку ви треба повеќе информации слободно контактирајте  преку facebook страната на ЈО-ЈО, или пишeте  на info@kanalvis.com  за сите ваши прашања.

Миле Кузмановски и Живко Динев го промовираат спотот за „Живели брате“

Некогашниот член на „Браво Бенд“, Живко Динев – Жика и фолк ѕвездата  Миле Кузмановск  се најдоа на иста фреквенција и влегоа во студио да снимат дует песна.  Откако „музичките тешкаши“ како што Миле и Жика ги нарекуваат заради физичката конституција,  минатиот труд,  и тежината и квалитетот на вокалните можности кои ги поседуваат, заедно со екипата искусни музичари предводена ...

(ВИДЕО) Владо’Yo – „Поздрав“

Владо’Yo е продуцент и MC од Струмица, член на хип – хоп бендот Конфликт.Почнува да чепка FL Studio во 2014 и за брзо време се појавува негов инструментал на интернет на кој рецитираат Спит (Конфликт) и Аско (Двојна комбинација), a негова прва песна во која се има појавено како текстописец е Состојба на умот. Има доста соработки како продуцент и MC во државата, a и надвор од неа. Моментално работи ...

(ВИДЕО) Џамбо Агушев дел од новиот албум на Дубиоза колектив

Оркестар Агушеви ќе бидат дел од најновиот албум на популарниот босански состав „Дубиоза колектив“. Оркестарот е дел од песната „Boom“ која ќе се најде и на нивниот албум веќе во април месец во продукција на „Harmony Mundi“. Новиот албум на Агушеви ќе вклучува и ора на музика чијшто аранжман го изработи Џамбо. Тие веќе се снимени во Скопје, во студиото „Анастасија“ а наскоро може да го ...

(ВИДЕО) Промовирана песната на Калиопи за Евросонг

Вечерва, во винскиот клуб Воденица во Скопје нашата поп дива Калиопи ја промовираше песната “Дона” со која ќе ја претстави Македонија на 61 издание на Песната за Евровизија. Годинешниот Избор на песната на Евровизија ќе се одржи во мај, во Шведска, Стокхолм. Композитор на песната „Дона” е Ромео Грил, што значи дека Калиопи и на својот втор настап на најголемото европско музичко натпреварување, ...