ВИДЕО: „Со маки сум се родила“ во изведба на Александра Јанева

Струмичанката Александра Јанева во пресрет на големиот празник – 25 години од Денот на независноста на Македонија на својот инстаграм профил објави видео на кое нема да остане рамнодушен ниту еден горд македонец. Всушност, Јанева се подготвува за  штипската Пастармалијада па денешната проба реши да ја заврши со нашата добро позната изворна македонска песна „Со маки сум се родила“ ...

Погледнете како изгледаше првиот јавен настап на Трајче Ѓоргиев

Трајче Ѓоргиев веќе е добро познат за струмичката публика, а секако преку Ѕвездичките на Пинк се прослави и на Балканот. Но секогаш е добро да се потсетиме на почетоците. На својот прв јавен настап Трајче ја исполнува More than this од бендот One Direction. Погледнете како изгледаше тоа:

Струмичкиот DJ Томи Тасев полека, но сигурно зазема место на естрадното небо

Томи Тасев попознат како Tommy Tassev е уште еден млад надежен DJ кој полека си зазема место засега, на струмичкото естрадно небо, а се надеваме во поскоро време ќе го слушаме и ќе ги посетуваме неговите настапи низ цела Македонија па и надвор од неа. Оваа млада музичка надеж веќе подолго време продуцира и има свои сопствени песни, додека во исто време и прави миксови на светските познати ...

Најава на хип хоп вечер во рамките на Струмица Опен Фестивал

Хип хоп вечерта и оваа година, трет пат по ред ќе биде дел од Струмица Опен Фестивалот. Оваа година ќе се одржи на 8 август, сабота. Покрај настапите на раперите, ќе се цртаат графити, а ќе се одржи и dance battle (натпревар по танцување). Настанот ќе почне во 21 часот. За музиката ќе биде задолжен DJ Попај. Координаторот и член на струмичката рап група Дивизија, Драги Андонов – Кискин истакнува ...

Светски познатиот DJ проект Bang La Decks доаѓа во Селект

Светски познатиот DJ проект Bang La Decks, на 31 јули, петок гостува во Селект. Bang La Deck задоволни од журката за време на карневалот, повторно ја посетуваат Струмица. Двајцата DJ-и кои се дел од овој проект секогаш носат маски на нивните лица, а нивните хитови се слушани ширум цел свет. Ваквиот стил на музика совршено ќе се вклопи во атмосферата на кафе барот. Нивните сетови имаат повеќе од 10 милиони ...

5 години од смртта на кралот на поп – музиката, Мајкл Џексон

На денешен ден се одбележуваат точно 5 години откако легендата  Мајкл Џексон, го напушти овој свет. Мајкл Џексон почина во Лос Анџелес пред точно пет години, на 50-годишна возраст, откако му откажало срцето, а сите обиди за реанимација биле неуспешни. Тој  ја започна кариерата уште во 1970 година, кога Мајкл и неговите браќа во групата „Џексон фајв“ имаа повеќе хитови на првото место на ...

На полна месечина уживаме со Френк Синатра и Fly me to the moon

Во ова време на големи ѕвезди Френк Синатра се смета за најголемата од сите. Вистински гигант на филмскиот екран, најплатениот клупски изведувач, еден од пејачите со најмногу снимени албуми на сите времиња, и во класичната и во поп-музиката, седумкратен добитник на наградата на All Star Jazz Poll, која ја доделува Playboy, омилениот машки вокал и на публиката и на колегите-музичари. Исто така, тој ...

„Ultraviolence“ – новата песна на Лана Дел Реј

Лана Дел Реј постепено им открива на фановите што се крие на нејзиниот нов албум. 27-годишната пејачка ја објави меланхоличната балада „Ultraviolence“. Во текстот на песната се зборува за проблематична љубовна врска и физичко насилство. „I can hear sirens, sirens / He hit me and it felt like a kiss / I can hear violins, violins / Give me all of that ultraviolence“ – се вели во рефренот на Лана. Текстот цитира дел од контроверзната песна на The Crystals ...

Погледнете го жешкиот спот на Џенифер Лопез за „First Love“

Две споени тела, многу секси и размена на бакнежи, прегратки и нежни допири. Вака накратко изгледа новиот спот на преубавата Џенифер Лопез за песната First Love. Во спотот има многу провокативни сцени кои веднаш го привлекуваат вниманието. Направен е во црно-бела техника а тоа му внесува една поинаква димензија, нетипична за денешно време ама толку многу нежна и исполнета со љубов. Уживајте!