ПРЕПОРАЧУВАМЕ ФИЛМ: Demolition – доказ за продуктивна деструктивност

Demolition e драма во режија на Жан-Марк Вале, попознат како режисерот на Dallas Buyers Club, филмот за кој Метју Меконахи доби Оскар за најдобра машка улога. Вале ја режираше и биографската драма Wild. Така, два потврдени квалитетни проекта укажуваат на уште еден, каков што на крајот испадна Demolition. Demolition ја следи приказната на успешниот банкар Дејвис (Jake Gyllenhaal) којшто работи во фирмата на својот дедо ...

Препорачуваме филм: The 400 Blows

Француска драма, припадник на new wave генерацијата. Насловот е фигуративен израз и всушност означува „400 белји што треба да ги направите за да живеете слободен и „див“ живот“. Веројатно повеќе би му прилегал превод како The Wild One или Raising Hell, но прифатен е терминот The 400 Blows. Првично бил замислен како идеја за краткометражен филм, но подоцна идејата се проширила што само ја потврдува бавната ...

Препорачуваме филм: Sound of Noise

Кога Ајнштајн вселената и глупоста ги изделил како бесконечни нешта, заборавил на музиката. Заборавил на сите можности што ги нудат нотите, звуците, тоновите, заборавил на бесконечните комбинации кои произлегуваат од музичките инструменти. А инструмент може да биде и човекот, касите во банките, жиците што висат на бандерите. Овој филм е токму за тоа, за рушење на сите бариери преку ...

,,Остров” – филм за православието и верата во Исус Христос

Деновиве  нашите читатели ќе имат можност да ги видат големите или помали филмски остварувања со тема од Библијата. Но ретко кој не останал воодушевен од филмот „Остров“, на рускиот режисер Павел Лунгин.  Иако тешко се наоѓа превод Струмица денес Ви го препорачува ова грандиозно филмско дело. Кратка содржина: На еден остров, во северна Русија, во православен манастир, живее монах, ...

(Birdman) Човекот-птица филм со најмногу номинации за оскар

Човек-птица (или неочекуваната моќ на незнаењето) е црна комедија која зборува за актерот (Мајкл Китон) кој се прослави со улогата на супер херој и неговата борба да се воздигне преку претстава на Бродвеј. Во деновите пред премиерата ќе се соочи со своето его и ќе се обиде да си го врати семејството, кариерата и да се пронајде себе си. Филм кој ја претставува тешката трансформација ...

,,Снајперист” – биографски филм за најдобриот снајперист во американската историја

Филмот ,,Американски снајперист” е биографска приказна за еден од најуспешните снајперисти во воената американска историја Крис Кајл. Филмот е за американски војник кој војува во елитната единица фоки на борбените полиња во Ирак. Во мисиите Крис, се соочува со сета суровост на војната, убивајќи жени и деца кој ги смета за опасност за американската армија.  По завршувањето на првата ...

Урнебесното дуо се враќа на ,,Улица скок бр.22″ – (22 Jump Street)

По завршување на средното училиште (два пати), полицајците Шмид (Jonah Hill) и Јенка (Channing Tatum) ги очекуваат големи работи откако ќе превземат тајна задача и ќе се најдат на локалниот факултет. Но, веднаш откако Јенка ќе се запознае со својата сродна душа во атлетскиот тим, а Шмид ќе се преокупира со предавањата за боемски уметности, двајцата започнуваат сериозно да го преиспитуваат своето ...

Препорачуваме филм „Во тројка со жиголо“

Колку смешно, толку и шокантно, петтиот филм од Џон Тортуро (по “Mac”, “Illuminata”, “Romance & Cigarettes” и “Passionate”) е приказна за човековата бесконечна и никогаш задоволителна потрага по среќа преку секс и љубов. Со феноменална актерска екипа ви гарантираме добра забава. Фиораванте (Џон Тортуро) по предлог на својот пријател Мареј (Вуди Ален) почнува да се занимава со најстарата професија ...

Годзила – научно фантастичен спектакл

Годзила е импресивен научно-фантастичен спектакл во кој гигантското радиоактивно чудовиште е отпорно на сите видови оружја на човекот. Застрачувачката и немилосрдната Годзила ќе ги натера жителите на Земјата да се здружат, меѓутоа, тоа нема да биде доволно за да ја победат….

X- MEN денови на идното минато

Тимот на Икс-мен се бори за опстанокот на мутантите, а помош наоѓа во минатото. Во средбата со себеси од младоста, тие го менуваат минатото за да ја спасат иднината. Ова е продолжение на филмовите „Икс-Мен: Прва класа“ и „Икс-мен: Последното упориште“, во кој улогите ги повторуваат добро познатите глумци од претходните филмови.