СТОРИ МК – Кога струмичанка ќе облече тренерка и штикла!

Една од најпознатите и најубави струмичанки, модната блогерка Љупка Митрова, повторно ги тресе социјалните мрежи овојпат со необична комбинција која и прилега одлично. Љупка Митрова, на вчерашната хуманитарна акција организирана од Драган Гоцев блесна и ја изрази секспилноста.  

ДЕНЕС – Големо отворање на Route 66!

По повеќе од 4 месеци денес и официјално ќе биде отворен нов паб во Струмица. Route 66 е местото каде отсега па натаму ќе можат сите да уживаат во ладна кригла пиво и добра музика. Отворањето е вечерва после 19 часот, а Route 66 се наоѓа до студиото Tattoo. INK на Даниел Ангелов, веднаш спроти основното училиште „Сандо Масев“. Повелете.

Марјан Петров меѓу омилените инстаграм стилисти на балканските музичари

Околу 14 илјади следбеници на Инстаграм ја следат работата на струмичкиот стилист Марјан Петров. Тој преку работата во неговото студио MAGIC кое е едно од најпознатите во градот стана баран не само во Струмица туку и многу пошироко. Доказ за тоа се повеќето искуства со балканскте музички ѕвезди меѓу кои и Цеца, Јелена Розга, Анабела, Емина Јаховиќ, Гоца Тржан и многу други. Дружбата како ...

Оваа недела Стенд ап комедија во Ново Село

Оваа недела, поточно на 9 април во домот на културата „Јане Сандански“  во Ново Село познатиот стенд ап комичар Дејан Малзарков ќе има свое претставување пред публиката. Специјален гостин ќе биде Милан Анастасов а.к.а Џејмс кој атмосферата ќе ја збогатува со музика од акустична гитара. Настанот започнува во 19 часот, а цената на билетот е 100 денари.  

ЛЕГЕНДИ И ПРЕДАНИЈА: Што ли крие Беласица – ураниум, злато или гробот на Александар Македонски?

Скротена на југоистокот од државата, во близина на Струмица, една од најстарите планини во Македонија, но и на Балканскиот Полуостров, Беласица, немо крие голем број мистерии од пред стотици векови. Беласица е богата со планински пасишта на кои во летниот период доаѓааат бројни стада на пасење. Само највисоките врвови на Беласица се голи и каменити. Во подножјето на Беласица извираат ...

И Џамбо ги пречека Ивана и Ману на градскиот плоштад

По четиригодишно патување околу светот со мотор, Ивана Чолаковска и нејзиниот партнер Ману Торес се вратија во Скопје. Нивниот дочек го организираа македонските мотоклубови, а Ивана и Ману пристигнаа во придружба на клубот „Вепар“, но и со претставници од другите македонски клубови. На пречекот беше и струмичанецот Џамбо кој ја загреа атмосферата во музичкиот дел. Патувањето на ...

Струмичанец со својот стартап ги руши секс табуата во Индија

Во конзервативното индиско општество, стартап во кој што ко – основач и главен за маркетинг е Блаже Аризанов од струмичко Борисово, им помага на љубовните двојки да си најдат хотелска соба за интимно дружење, пишува Капитал. Во Индија не е лесно да си двојка која што сака малку приватност. Во земја каде што традиционалното договарање бракови сè уште е секојдневие,  можноста на младенците ...

МОЖНОСТ ЗА СИТЕ МЛАДИ: Се најавува одличен музички фестивал за време на 1-ви Мај!

  За само една година постоење туристичката агенција „Ескејп“ овозможи младите да го почуствуваат новиот тренд на журки за време на летните одмори. Со таква журка овогодинешната сезона се отвора за време на продолжениот викенд за „1-ви Мај“. Сите заинтересирани млади коишто се ште се двоумат каде да го поминат викдендот од 28ми април до „1-ви Мај“ имаат можност да се журкат на ...

ФОТО: Сите ѕвезди на едно место, центарот е во MAGIC !

Голем број познати медиумски лица, балкански музичари со реноме, луѓе кои ја размрдуваат музичката сцена на нашите простори,  досега биле дел од работата на студиото MAGIC во Струмица. Вештите раце на струмичкиот стилист Марјан Петров многупати досега ги подготвувале познатите манекенки и пејачки за нивните настапи или престои во нашиот град. Сето тоа искуство, високи стандарди на разубавување, ...

(ФОТО) Струмичанката Марија Спасова има само 17 години, а веќе го издава првиот роман!

По објавата за неверојатните успеси на младата струмичанка Марија Спасова која беше најпосетувана во месецот кога  беше објавена, Тимот на Струмица Денес со големо задоволство и ексклузивно за прв пат преку нашиот портал, ја најавува и нејзината прва книга насловена „Магијата на Атафу“ која наскоро ќе излезе од печат. Лејла Нeр е тинејџерка од Даблин која го бара максимумот од ...