Хитлер во Струмица?

Хитлер бил во Струмица. Доколку може да се потпреме на сценариото на руската екранизација на биографијата на Баба Ванѓа, Хитлер во 1941 година ја посетил Струмица. На патот кон Солун вршејќи инспекција Хитлер ја посетил Баба Ванѓа во Струмица. Стумица денес истражуваше околу нејзиното живеалиште и ако се суди според фактите овој настан би требало да се одигра некаде во близина на месноста ...

Најслушаниот балкански поп-фолк бенд Mилиграм заедно со Зоран Илиев  ќе настапи во кафе бар Селект

Најслушаниот балкански поп-фолк бенд Mилиграм заедно со Зоран Илиев  ќе настапи во каде бар Селект.  Милиграм својот настап ќе го одржи во Сабота на 3ти Март. Како што ветивме така и исполнуваме, момците од Милиграм ни подготвуваат и ветуваат невиден музички спектакал!!! Можност за припадничките од понежниот пол, месецот на жената и пред 8мо мартовското лудило да го прослават и да уживаат ...

Сите награди на Струмички Карневал 2018

За категорија А: групна маска со 50 и повеќе лица 1-ва награда “Јинг и Јанг’ СОУ „Никола Карев“ – Струмица 1-ва награда „Волшебна шума“, СОУ „Јане Сандански“ –Струмица 2-ра награда „Разиграни кактуси СОУУД “Димитар Влахов’ Струмица Категорија Б: Групна маска со 30 до 50 лица 1-ва награда „Замрзнатите“ – Здружение на граѓани Ѕвезден град’ – Струмица 2-ра награда “Тримерски порцелан“ ...

,,Стари Страчинари” од Мокриево третонаградена маска на карневалот во Прилеп

Овој викенд и во Прилеп се одржа карневалска манифестација. Централната манифестација на прилепскиот меѓународниот карневал „Прочка 2018“ се одржа во недела. Здружението „Прилепски мечакари“ им додели парични награди и дипломи на учесниците, а меѓу наградените во во категоријата традиционални и современи маски третонаградена е маската „Стари Страчинари“ од село Мокриево. Најдобра ...

Британскиот таблоид Daily Mail објави фотогалерија од струмичкиот карневал 2018

Престижниот британски таблоид Daily Mail објави фотогалерија од струмичкиот карневал 2018. Сторијата за струмичкиот карневал е поднаслов на сторијата на древните антички карневали кој се одржуваат во Шпанија. По фестивалите, ритуалите и обичаите во Невалакруз во Шпанија стои сторијата со наслов ,,Македонскиот карневал во Струмица”. Во строијата е опишан карневалот, тримерските обичаи ...

Што пребаруваат најчесто струмичани на GOOGLE?

„Фејсбук“, „Јутјуб“ и „Гугл“ се трите поими што интернет-корисниците од Струмица најчесто ги внесувале во пребарувачот на „Гугл“. Но, оваа истражување на Тимот на Струмица Денес има за цел да ве насмее малку на средината од неделата, бидејќи струмичани навистина пребаруваат и работи кои знаат да бидат и хумористични.Но нели, кој какви потреби има за себе, такви и ќе пребарува. Во ...

ЗА УБАВ ДЕН: „И ние сме деца на Македонија“ испеана во дворот на Бигорскиот Манастир!

Погледнете, слушнете и воодушевете се на изведбата на ансамблот „Македонија“ кои ја изведоа „И ние сме деца на Македонија“ пред отецот Партениј во Бигорскиот Манастир. Песната, во своите стихови ги опева страдањата на Македонскиот народ низ годините борба за правдина и слобода, која трае до ден денес. Погледнете, слушнете и воодушевете се:

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Приказната за опожарувањето на Куклиш

Денеска се одбележаа 114 години од палењето на селото Куклиш од страна на турската војска. Преданијата за трагедијата според историските записи се дека тогаш загинале 38 селани, меѓу кои жена и дете  а имало и силување од страна на аскерот. Други записи има дека од вкупно 105 куќи во Куклиш, 64 изгореле целосно до темел. По зачуваните записи на историчарите, 1904-та година на 3 февруари големиот ...

Сеќавање на првата дама, доајен на струмичкото глумиште – Зора Георгиева

Зора Георгиева е родена на 26.04.1935 година. Од 1953 до пензионирањето во 1996 работела како актерка во струмичкиот театар. Има одиграно над 150 улоги. Добитничка е на лауреатите на Театарските игри „Војдан Чернодински“ во Прилеп за улогите: Тања (1967): Бланш Дибоа (1970): Баба ни Ева (1974): Јацинта (1975): Андромаха (1987). Во 1988 годинаод ревијата „Екран“ била прогласена за актер на годината. Во 1996 година ...

(AНКЕТА) Св.Валентин или Св.Трифун?

Овој месец, традиционална тема на зборување се веќе добро познатите празници , оној на вљубените- „Св.Валентин“ и другиот на љубителите на виното- „Св.Трифун“. Во прилог на тоа, подготвивме неколку интересни факти околу двете празнувања. Празникот на вљубените произлегува од макотрпната посветеност на римскиот свештеник Валентин, кој живеел во периодот кога со Римската Империја ...