(ФОТОГАЛЕРИЈА) Талентираната струмичанка Спасова Марија со успех ја започна годината, со успех и ја завршува!

Марија Спасова ја започна годината со успех, така и ќе ја заврши. Талентираната средношколка од СОУУД „Димитар Влахов“- Струмица додаде уште една во долгата низа на награди, овојпат освојувајќи го првото место на конкурсот распишан од Општина Струмица и ЛУБ „Благој Јанков Мучето“ – Струмица посветен на градот. Спасова и нејзината менторка, Олга Хаџиева се натпреваруваа во категоријата ...

Премногу Струмица во еден фејсбук статус, прекрасно!

Познатиот доктор Александар Митов кој по потекло е од Струмица објави слики од соба која е креирана според сликите на познатиот струмички уметник Ване Костуранов, а на која се испишани стихови од познатиот струмички поет Никола Маџиров. Зидовите на собата се целосно покриени со ѕвезди во столот на уметникот Костуранов, што длабоко асоцира на ѕвездениот град Струмица, а на плакарот ...

Ревија на Македонски народни носии во Струмица

Ве покануваме на настанот ,,Приближување на македонските народни носии преку мелосот на македонските музички инструменти”.На истиот ќе имате прилика да се запознаете од близу со Македонските народни носии од повеќе етнички предели на Република Македонија како и со карактеристични инструменти за секој од пределите. Носиите се од приватната збирка на авторот и колекционер Антонио ...

Започнува 54то издание на меѓународната Струмичка ликовна колонија

17 ликовни творци од земјата, но и од седум други европски држави ќе бидат дел  од 54 – то издание на меѓународната струмичка ликовна колонија која важи за една од најстарите и најпрестижни колонии не само во Македонија туку и на Балканот. Колонијата оваа година ќе трае 12 дена , а ќе започне со изложба на дела од повеќе автори од Макдонија и Чешка. Според најавите на организаторите и годинава ...

Оркестарот Кеми Асанов меѓу најдобрите на Фолклорен Фестивал во Франција

Оркестарот Кеми Асанов од Струмица моментално е дел од Фолклорен Фестивал во Франција. Le puy Inter Folk Festival се одржува од 16 до 23 јули. Фестивалот е од натпреварувачки карактер, а струмичкиот оркестар оваа година гордо ги брани боите на Македонија и е меѓу најдобрите 9 држави учесници.  

Разговори со Наида Мујкиќ

Издавачката куќа „Готен“ во соработка со здружението за култура „КУЛТ-ТРАНЗЕН“ од Струмица ве покануваат на книжевниот разговор со писателката Наида Мујкиќ (Naida Mujkić). Разговорот ќе се одржи на 26 јули со почеток во 20.00 во „Суб Клуб“ во Струмица. Водител на разговорот ќе биде Далибор Плечиќ. На разговорот ќе се зборува за книжевното творештво на Наида Мујкиќ, но и за книжевната сцена ...

Промовирана „Мојот професор, пророк“

Синоќа во центарот за култура „Антон Панов“ се одржа промоција на книгата „Мојот професор, пророк“ од професор д-р Вера Стојчевска – Антиќ, посветена на великанот на македонската научна мисла и литература, Блаже Конески. Овој убав културен настан се реализираше со поддршка на општина Струмица, а на истиот присуствуваше и вршителот на должноста градоначалник на општина Струмица, ...

Утре промоција на книгата „Мојот професор,пророк“во НУЦК Антон Панов

Мојот професор, пророк“е најновата книга од македонската книжевна историчарка и теоретичарка ,Вера Стојчевка Антиќ,која утре ќе биде промовирана пред струмичката публика во просториите на центарот за култура Антон Панов.Нејзината книга е посветена на Блаже Конески ,каде авторката го опишува нејзиниот однос со него,како и нејзин коментар за некои од песните на Блаже Конески. Вера ...

Дино Мерлин на црногорското приморје се подготвува за СОФ 2017

  Високите температури и топлото време не и пречи на најголемата ѕвезда која годинава ќе настапи на Струмица Опен Фестивалот, Дино Мерлин, кој моментално ужива на Црногорското приморје подготвувајќи се за престојните настапи меѓу кои и тој во август во Струмица. Јас сум многу прецизен човек, во лето го сакам сонцето, на зима мразот. Не ми влијае на расположението и уживам во сите ...