Денеска е Лазарица, најубав празник на детската радост: Не заборавајте да го направите ова!

  Саботата пред Цветници се вика Лазарева сабота или Лазарица. Според преданието во саботата умрел Лазар од Витанија, а во неделата Исус го воскреснал. Поради тоа во народот неделата се смета за поголем празник од саботата. Лазарова сабота или Лазарици или Лазаровден — еден од поголемите христијански празници од пролетниот циклус којшто е променлив празник и секогаш се паѓа еден ...

Внимателно со приватноста на социјалните мрежи

Злоупотребата на лични податоци од нашите профили на социјалните мрежи е реалност од која можеме да се заштитиме само со поголема претпазливост при користење на алатките што ни се нудат. Упатените велат дека корисниците на новите медиуми се 365 дена тагрет на компаниите и на политичките партии. Само еден збор, „дозволувам“ или „се согласувам“, го отвораат прозорецот преку кој ...

РЕАКЦИЈА НА СЕМЕЈСТВОТО НА ЧАВКОВ: Случајот со Митко Чавков е повеќе политика отколку право!

Утре е ден на судството во Македонија, но за жал нема што да се слави бидејќи правдата очигледно си замина, реагира семејството на притворениот Митко Чавков, поранешен директор на бирото за јавна безбедност и бивш министер за внатрешни работи. Тажно е да се гледа тоа што се случува во моментов. Кога еден претседател на суд дава паушални и неиздржани изјави, само за да оправда една неоснована ...

ВО СОУ „ДИМИТАР ВЛАХОВ“-СТРУМИЦА ОДРЖАНО ПРЕДАВАЊЕ НА ТЕМА „ДРОГА И АЛКОХОЛ“

  На 07. 03.2018 (среда) во средношколскиот интернат „Димитар Влахов“ под менторство на професорите Катерина Аџи-Скерлева и Петар Манолев се одржа предавање на тема „Дрога и алкохол“. Предавачи беа едукаторите Билјана Мицева социјален работник/семеен терапевт и Елена Стојкова психолог/КБТ советник од здружението Избор-Струмица. Предавањето го следеа 24 ученици.Преку објаснување ...

Заев: Татко ми беше магациoнер, а мајка ми наставник, но се занимававме со земјоделие зашто се вадеа пари

  Премиерот, Зоран Заев, им испрати пораки на граѓаните дека Македонија има плодно земјиште кое, рече, треба да се искористи за да се зголеми производството на здрава храна. Тој посочи на своето семејство како пример дека секој може да се занимава со земјоделство, за дополнителна заработувачка. -Од бога ни е благословено поднебјето. Ако луѓето немаат мотив да се занимаваат со земјоделство ...

ОВАА НЕДЕЛА НАЈМНОГУ ЗАБОЛЕНИ ОД ГРИП ИМА ВО СТРУМИЦА!

  Во текот на 12-та недела од 2018 година (од 19.03.2018 – 25.03.2018), во Република Македонија пријавени се 693 (I=33,5/100.000) новозаболени од грип/заболувања слични на грип, што е намалување за 47% во споредба со минатата недела. Во однос на 12-та недела од минатата сезона која се карактеризираше со ран почеток и пик на активноста, оваа сезона бројот на заболени е зголемен за 10 пати. Регистрираната инциденца ...

Николов: На Трајко му е дијагностицирана мускулна дистрофија, болест на неговото тело и на нашата душа

Орце и Фимка Николов се обраќаат за помош за лекување на нивниот син Трајко Николов. „Пред една година на нашата радост нашиот син Трајче му беше дијагностицирана една многу тешка болест Мускулна дистрофија болест на неговото тело и на нашата душа. Од тој ден не постои миг да не бараме начин да му помогнеме на овој ангел да не му се скршат крилјата. Засега единствена надеж ни е пресадување ...

Градоначалникот Јаневски во работна посета на Советот на Европа во Стразбур

Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски, престојуваше во дводневна работна посета на Советот на Европа во Стразбур, Франција. Во работната сесија на Советот, Јаневски учествуваше како член на Управниот одбор на Заедницата на единиците на локалната самоуправа (ЗЕЛС). Во агендата на дводневната работна сесија, покрај другите настани, се одржа и настан посветен на Република ...

ВО НЕДЕЛАТА НА СВЕТА МАРИЈА ЕГИПЕТСКА ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ КНИГАТА „ВЕЛИКИОТ ПОКАЕН КАНОН“

Деновиве, во Неделата на света Марија Египетска, со благослов на Митрополитот Струмички г. Наум излезе од печат „Великиот покаен канон“ на свети Андреј Критски, во издание на Манастирот „Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици“, Струмица. Книгата е издадена по повод шеесет години од возобновувањето на Охридската Архиепископија во лицето на Македонската Православна ...

ХУМАНОСТА НА ДЕЛО: СТРУМИЧКАТА КОМПАНИЈА НИКМИТ.МК МУ ПОДАРИ БЛУТОТ ЗВУЧНИК НА ДЕСЕТГОДИШНИОТ АНДРЕЈ!

Струмичката оналјн компанија НИКМИТ.МК ја покажа хуманоста на дело го усреќи и му подари звучник на десетгодишниот Андреј. Случајно на инстаграм забележавме фотогорафии на кои не останавме рамнодушни и моравме да ги објавиме со согласност од компанијата. Инаку, на фотографиите се гледа дека  Андреј сака да порачи блутот звучник и ги замоли вработените во салонот истиот да го купи ...