СТРУМИЧАНЕЦ ЗАРАБОТУВАЛ ГОЛЕМИ ПАРИ ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ, НО НЕ ГИ ПРИЈАВИЛ ВО УЈП!

  Секторот за внатрешни работи Струмица поднесе кривична пријава против К.Т. (28) од Струмица поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело даночно затајување’. Во текот на 2016 година пријавениот преку продажба на услуги преку социјалната мрежа Фејсбук остварил приход од 1.415.592 денари, кои ги примил преку брз трансфер на пари, но не ги навел во годишната пријава во Управата ...

СВР СТРУМИЦА: ПОДНЕСЕНИ ШЕСТ КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ ЗА „ТЕШКА КРАЖБА“

– Надворешна канцеларија за криминалистички работи Радовиш, до Основното јавно обвинителство во Радовиш, поднесе кривична пријава против , Џ.Д (23), С.А (22), У.У (30), и М.Ј (29) сите од Радовиш, поради поради постоење основано сомнение дека пријавените сториле шест кривични дела „тешка кражба“ на штета на правни лица од Радовиш а прво, второ и трето пријавениот сториле уште две кривични ...

Сачевалиев: Заев ми побара по едно евро за него, за црквата и за СДСМ

На денешното рочиште за случајот „Поткуп“ присутен е и сведокот Иван Николов Сачевалиев, бизнисмен од Струмица, кому според обвинителниот акт Заев му побарал поткуп. Сведокот Сачевалиев пред судот изјави дека на 8 ноември 2013 година, на Митроведен, телефонски бил повикан од Заев во неговиот градоначалнички кабинет во Струмица. Кога пристигнал, Заев му кажал дека го викнал за да му ...

Ја загуби најважната битка, почина малиот Давид Стојановски момчето за кое се донираше и во Струмица

  Давид Стојановски денес ја загуби најважната битка. Замина меѓу ангелите, прерано и маченички, објави кратовскиот портал „Аберџија“. Давид е 13 – годишно дете од Кратово кое имаше рак на колено. Со бројни донации се собраа средства за итна операција на ногата и спасување на животот на детето што сакаше да биде фудбалер. По ампутацијата на ногата, на малиот Давид му беше вградена ...

ЕКСКЛУЗИВНА ВЕСТ: Струмичанец среде бел ден се самозадоволувал во градскиот парк

Секторот за внатрешни работи Струмица поднесе кривична пријава против 24- годишниот  К.А од Струмица, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело  „задоволување на полови страсти пред друг’’. Имено тој на 09.02.2018 година околу 12,00 часот во Струмица, во градскиот парк, извршил полово дејствие пред Н.Д. од Струмица, велат од МВР.

ДЕТАЛИ: Струмичанецот искршил 45 апарати и рулет машини во „Сенатор“, приведен е во станица

Во казиното „Сенатор“ во центарот на Струмица  во средата 21 март околу 18 часот лицето А.В. со копач искршило 45 слот апарати и рулет машини. ,На 21.03.2018 година околу 17,45 часот во Секторот за внатрешни работи Струмица пријавено е дека А.В. (49) од с.Василево-струмичко со секира влегол во казино на улицата „Маршал Тито“ и оштетил 45 апарати за игра на среќа и два рулета, причинувајќи материјална ...

ЕКСКЛУЗИВНА ВЕСТ: ВЛЕГОЛ СО КОПАЧ ВО „СЕНАТОР“ КАЗИНО ВО СТРУМИЦА И ГО ДЕМОЛИРАЛ!

Вечерва на социјалните мрежи се појави видео каде што се гледа како е демолирано казино на „Сентор“ во Струмица. Според тоа што се зборува во видеото, непознат човек со копач демолирал 50 слот апарати и неколку рулет машини. Со повеќе детали во текот на утрешниот ден. 

СЈО ЗАМРЗНА ДЕЛ ОД ИМОТОТ НА СИЛВАНА БОНЕВА!

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на денешната прес-конференција, во одговор на новинарско прашање, рече дека на барање на СЈО, судот донел одлука да се замрзне имотот на двајцата синови на поранешната пратеничка и член на Државната изборна комисија, Силвана Бонева. Пред четири години, тогаш опозициската СДСМ објави дека Бонева има два стана во Скопје, и двата во иста зграда ...

ШВЕРЦУВАНА 10 КИЛОГРАМИ МАРИХУАНА ПРЕКУ НОВО СЕЛО!

Бугарската полиција трага по вооружен турски дилер, кој завчера непречено ја преминал македонско-бугарската граница со десет килограми марихана во автомобилот, преку граничниот премин „Ново Село“, дознава „Нетпрес“. Турчинот се возел со бугарски „мерцедес“, кој бил „уредно“ преконтролиран од нашите службеници за што бил изготвен и извештај, по што на Турчинот му било дозволено ...

Агенти на УБК тепале „сведок“ во Банско, струмичко

Четворица агенти на УБК во тајна база на полицијата во село Банско, близу Струмица, два пати, по неколку дена, крвнички го тепале и го гореле по телото Рамадан Бајрами од Куманово, со цел од него да направат лажен сведок во случајот Сопот, објави Судство.мк. Бајрами, кој е од кумановоското село Сопот, во 2003 година, бил киднапиран од пред судот во градот од агенти на УБК и присилуван да ...