Отпадот во Струмица завршува на улица – дивите депонии никнуваат насекаде

Наместо во контејнерите или локациите предвидени за тоа голем дел од отпадот во Струмица завршува на улица.   Диви депонии никнуваат насекаде, а се фрла се и сешто, од растителен отпад  па  до градежен шут.  И покрај тоа што јавното комунално претпријатие  секојдневно го собира отпадот, организира големи еколошки акции,  овој проблем останува еден од најгорливите.    Од Комуналец ...

(ФОТО) СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА НА ПАТОТ СТРУМИЦА-ДАБИЛЕ, ИМА И ПОВРЕДЕНИ!

Околу 22:00 часот синоќа на патот Струмица-Дабиле или поточно кај бензинската станица  на „Лукоил“ се случи сообраќајна несреќа помеѓу автомобил и мотор. Како што не информираа очевидците има и повредени бидејќи пристигнала и брзата помош а веднаш потоа пред болницата се собрало и народ. Повеќе детални информации очекуваме во текот утрешниот ден.  

(ОБНОВЕНО) ВО СТРУМИЦА ПРОДОЛЖУВААТ ДА СЕ ОШТЕТУВААТ КАЗИНА: ВЛЕГОЛ СО МЕТАЛНА ТЕСЛА И ОШТЕТИЛ 20 АПАРАТИ ВО КАЗИНО ВО СТРУМИЦА!

Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство Струмица, поднесе кривична пријава  против лицата: 49- годишниот А.В и 34- годишниот Д.Г ,  двајцата од село Василево, струмичко, како и против 25- годишниот В.Ѓ  од ссело Баница, струмичко, поради постоење основано сомнение дека сториле кривично дело “оштетување на туѓи предмети“  предвидено во член  243 став 2  од  ...

РЕАКЦИЈА НА СЕМЕЈСТВОТО НА ЧАВКОВ: Случајот со Митко Чавков е повеќе политика отколку право!

Утре е ден на судството во Македонија, но за жал нема што да се слави бидејќи правдата очигледно си замина, реагира семејството на притворениот Митко Чавков, поранешен директор на бирото за јавна безбедност и бивш министер за внатрешни работи. Тажно е да се гледа тоа што се случува во моментов. Кога еден претседател на суд дава паушални и неиздржани изјави, само за да оправда една неоснована ...

ОВАА НЕДЕЛА НАЈМНОГУ ЗАБОЛЕНИ ОД ГРИП ИМА ВО СТРУМИЦА!

  Во текот на 12-та недела од 2018 година (од 19.03.2018 – 25.03.2018), во Република Македонија пријавени се 693 (I=33,5/100.000) новозаболени од грип/заболувања слични на грип, што е намалување за 47% во споредба со минатата недела. Во однос на 12-та недела од минатата сезона која се карактеризираше со ран почеток и пик на активноста, оваа сезона бројот на заболени е зголемен за 10 пати. Регистрираната инциденца ...

Николов: На Трајко му е дијагностицирана мускулна дистрофија, болест на неговото тело и на нашата душа

Орце и Фимка Николов се обраќаат за помош за лекување на нивниот син Трајко Николов. „Пред една година на нашата радост нашиот син Трајче му беше дијагностицирана една многу тешка болест Мускулна дистрофија болест на неговото тело и на нашата душа. Од тој ден не постои миг да не бараме начин да му помогнеме на овој ангел да не му се скршат крилјата. Засега единствена надеж ни е пресадување ...

Автомобил излета во поројниот канал ,,Крушевска Република”

Автомобил со валандовски регистарски таблички утрово околу 11 часот излетал во поројниот канал на улицата ,,Крушевска република”. До овој момент редакцијата нема повеќе информации. Фото: Струмица Денес

НА ДЕНЕШЕН ДЕН ПОЧИНА СТРУМИЧКИОТ ПИСАТЕЛ ИВАН ВАСИЛЕВСКИ!

    По долго боледување, починал македонскиот писател Иван Василевски од Струмица. Роден бил во селото Босилово, Струмичко, во 1947 година. Работел како новинар во Македонското радио и во Македонската информативна агенција. Беше член на ДПМ. Автор е на  книгите: „Привев во тишината“, „Црнорисци“, „Куќа на ѕвездите“, „Заточени души“, „Утки“, „Наташа“, „Поеми за тишината“, „Потомците ...

ДЕНЕСКА ВО 14:00 ЧАСОТ ЌЕ СЕ ИЗВРШИ ПОГРЕБОТ НА МИЈАЛЧЕ КРСТЕВ – КОМАНДИР НА ПРОТИВПОЖАРНАТА ЕДИНИЦА НА СТРУМИЦА!

По повод смртта на Мијалче Крстев командир на Територијалната професионална противпожарна единица на Струмица, градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски, испрати телеграма со сочувство до семејството Крстеви, во која се вели: Почитувани членови на семејството Крстеви, Со неверување и голема тага ја примив жалната вест за прераната смрт на Вашиот сопруг и татко, а наш соработник, ...

МИТКО ЧАВКОВ СИНОЌА ПОВТОРНО УАПСЕН!

Екс министерот за внатрешни работи Митко Чафков, раководните лица во МВР кои имале сребрена и златна команда, како и други обвинети за насилниот упад во Собранието од 27 април, ноќва повторно се уапсени, откако вчера Врховниот суд ги пушти на слобода, укинувајќи им го притворот објави Сведок.мк. Јавното обвинителство како што беше соопштено на прес конференција, со подигнување на обвинението ...