(AНКЕТА) Св.Валентин или Св.Трифун?

Овој месец, традиционална тема на зборување се веќе добро познатите празници , оној на вљубените- „Св.Валентин“ и другиот на љубителите на виното- „Св.Трифун“. Во прилог на тоа, подготвивме неколку интересни факти околу двете празнувања. Празникот на вљубените произлегува од макотрпната посветеност на римскиот свештеник Валентин, кој живеел во периодот кога со Римската Империја ...

,,Далвина” ги претстави своите вина на „Винодонија 2017“

Изминатиот викенд  на, 1ви декември, во хотел „Мериот“ се одржа „Винодонија 2017“ . Во салата за презентации на која се претставија околу 40 винарии учество зеде и струмичката винарија ,,Далвина”. Струмица во последните неколку години важи за еден од набрзорастечките градови во Македонија. Со самото тоа се моделира и сликата за пиење на квалитетни вина, а тука винаријата „Далвина“ ...

Здружението Хорти Еко го посети фестивалот Златен Грозд и комплексот на Баба Ванѓа – Рупите

Љубителите на вино имаа можност да дегустираат повеќе од 60 видови вина на фестивалот Златен Грозд кој веќе 5 пат по ред се одржува во Град Мелник. На манифестацијата можеше да се забележат најразлични видови вина како и традиционална храна карактеристична за градот, а посетителите имаа можност да уживаат во богата фолклорна програма. Првиот човек на здружението Хорти Еко, Томе Тимов ...

Договорени откупните цени за винското грозје

  Откупувачите на грозје и лозарите постигнаа договор за минималната откупна цена на килограм винско грозје на денешниот состанок во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство што се одржа под медијаторство на министерот Михаил Цветков. Како што информираат од МЗШВ, договорено е минималната цена за откуп на сортата грозје Вранец со 19 шеќерни единици да биде 13 ...

Православните верници денес го слават Св. Трифун

Православната црква неговиот ден го чествува на 14 февруари.Неговото име се празнува од страна на лозарите, и градинарите. Се верува дека свети Трифун е чувар на лозјата и гостилниците, но и на брачната љубов и верност. Роден е во  областа Фригија, во Мала Азија. Според христијанските верувања, уште од рано детство во него се пројавила необична Божја благодат со покажување на дар на ...

Во Холандија ќа се пие струмичко вино

Осум македонски винарии, меѓу нив и Далвина, организирани преку Здружението „Вина од Македонија“ во Амстердам заеднички се промовираат пред холандската професионална публика – увозници, дистибутери, преставници на ХоРеКА сегментот, вински критичари, новинари и сомелиери. Во рамките на промоцијата е организирана и професионалана дегустација, Мастерклас за Вранец, каде се презентираат ...

Објавен повикот за поднесување барања за средства за отворање специјализирани продавници за вино

Објавен е јавниот повик за доставување барања за користење средства од годинашната Програма за финансиска поддршка на руралниот развој наменети за отворање специјализирани продавници за вино по потекло од Република Македонија, соопшти денеска Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој. Целта е воспоставување и работа на унифицирани и специјализирани ...

Вината на Далвина се продаваат во Индија и во Австралија

Австралиската компанија Дринкс рус (DrinksRUS), која е во сопственост на Македонец склучи договор за извоз на вина на македонската винарија Далвина во Индија и во Австралија пренесува проталот МКД. Злате Нически, директорот на Дринкс рус вели дека седум вина на Далвина веќе се продаваат на полиците на маркетите во Индија, пишува индискиот весник Индијан експрес. По маркетите во Индија ...

Струмичките вина на Меѓународен саем за вино и на Меѓународен саем за гастрономија,

Македонските вина деновиве ќе бидат презентирани на две различни манифестации во Чешка, на 12. Меѓународен саем за вино и на 17. Меѓународен саем за гастрономија, јави дописникот на МИА. Претставувањето го организира здружението „Вина од Македонија” со поддршка на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и македонската Амбасада во Прага. Во рамки на 12-тиот Меѓународен ...

Уште еден месец завршува огласот за брендирани продавници за вино

До 30 април годинава завршува огласот за пријавувањето на брендирани вински продавници во неколку градови низ Македонија, меѓу кои и Струмица. Владата субвенционира до 50 проценти од трошоците за опремата продавницата или до еден милион денари и половина од  пет годишната закупнина за просторот, но не повеќе од 30.000 денари месечно. Издвоени се и просечни плати за двајца вработени за ...