Вечерва ќе биде изведена претставата „Пат околу светот“ поддржана од општина Струмица

  Вечерва со почеток во 19 часот во домот на АРМ ќе биде изведена претставата „Пат околу светот“ во режија на младата струмичанка Катерина Бенинова, а во која што учествуваат ученици од повеќе основни училишта во општина Струмица. Претставата е завршен настан во рамките на проектот Театарот како средство за будење на мечта и можност за креативна комуникација кај генерациите во ...

РАНДОМ ПАРК ВЕЧЕРВА ВО ГОСИП КАФЕ!

Вечерва, четврток во Gossip Cafe повторно уживаме со звуците на виолината и дечките од Random Park. Повелете и уживајте во опуштената атмосфера. Резервации: 075 800 232 Сашо 📱  

Младите вечерва ја носат Евровизијата во Струмица за Божик!

За вечерва со два концерти е најавено одржувањето на осмиот Божиќен традиционален хуманитирен концерт на учениците од СОУ „Јане Сандански“, насловен како „Божиќна Евровизија“. Тие овој настан го организираат заедно со Младинскиот совет на Струмица, а хорот, солистите,бендот и ритмичката група од струмичката гимназија ќе исполнат голем број победнички песни од евровизиските фестивали ...

ЕВЕ КАКВО ВРЕМЕ НЕ ОЧЕКУВА ВЕЧЕРВА!

Во текот на ноќните часови во земјава ќе продолжи да преовладува облачно време проследено со врнежи од дожд кои на места повторно ќе бидат обилни. И покрај тоа што на поголемиот дел од реките низ земјата водостоите се уште се доста ниски и се под просекот за овој период од годината, се очекува врнежите да предизвикаат натамошно зголемување на водостојот и да ги наполнат речните корита ...

Не очекуваат обилни врнежи – циклон од Медитеранот вечерва ќе ја зафати Македонија

Под влијание на циклон од Медитеранот во текот на ноќта во Македонија се очекуваат поинтензивни врнежи од дожд кои од запад ќе се прошируваат кон исток. УХРМ соопшти дека врнежи од дожд со слаб до умерен интензитет ќе има и утре во текот на денот. Локално тие ќе бидат пообилни и понекаде ќе наврнат и до 25 литри на метар квадратен, особено во западните и југоисточните делови. Во овие региони ...

Рускиот хор „Пјатницки“ вечер ќе гостува во Струмица

  Рускиот државен академски народен хор „Митрофан Пјатницки“ во рамки на Деновите на руската култура вечер ќе настапи во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица. – Ретка е можноста да се гледа ваков спектакл во Струмица. На нивниот репортоар се најпознатите руски песни и ора. Костимографијата и носиите се вистинска уметност. Тука ќе настапат повеќе од 40 изведувачи, изјави ...

Ревија на народни носии на младиот колекционер Антонио Стојчески вечерва во Струмица

Антонио Стојчески, ученик во музичкото училиште „Илија Николовски-Луј“, на насоката за традиционална музика и игра, вечерва на ревија во Струмица во „Антон Панов“ ќе ги претстави народните носии кои ги изработува веќе четврта година по ред. Стојчески е млад, но професионален презентер на македонската традиционална култура. „Вечерва одблизу ќе и погледнеме на традицијата во очи, ...

Вечерва зголемна облачност со локален пороен дожд и грмежи

Зголемување на облачноста, и локален пороен дожд со грмежи, особено во северозападниот дел од земјава се очекува од денеска кон крајот на денот и во ноќните часови. Утре во Македонија ќе биде променливо облачно со локален дожд. Наместа ќе биде пороен проследен со засилен ветер и грмежи. Утринската температура ќе се движи од 13 до 22, а дневната од 21 до 29 степени. Во Скопје слично време, ...

Вечерва големото финале на ноќниот турнир во мал фудбал во Босилово

Почитувани, вечерва последна и највозбудлива вечер на турнирот во мал фудбал во Босилово! 20:45 часот Ветерани Вечно Млади-Босилово 21:30 часот Бимакс-Аграр Компани (Борба за 3 место) 22:30 часот 8 септември-МТ Транспорт (Младинци финале) 23:00 часот ГОЛЕМО ФИНАЛЕ помешу РУСКИ ДАБИЛЕ-ЗЛАТНО ЗРНО Повелете и уживајте во оваа последна фудбалска ноќ!  

Неизвезни и одлучувачки натпревари вечерва на ноќниот турнир во мал фудбал во Босилово

Почитувани љубители на фудбалот, вечерва повторно два неизвесни натпревари на ноќниот турнир во мал фудбал во Бослово за влез во големото четвртфинале! 21:00 часот Агро Фреш Пиперево-Емен ( Дерби ) 22:00 часот Бимакс Плус Струмица-Дунек Босилово, дерби на вечерта! Повелете!