(ФОТО) Струмичанката Марија Спасова има само 17 години, а веќе го издава првиот роман!

По објавата за неверојатните успеси на младата струмичанка Марија Спасова која беше најпосетувана во месецот кога  беше објавена, Тимот на Струмица Денес со големо задоволство и ексклузивно за прв пат преку нашиот портал, ја најавува и нејзината прва книга насловена „Магијата на Атафу“ која наскоро ќе излезе од печат. Лејла Нeр е тинејџерка од Даблин која го бара максимумот од ...

Панче Стојанов: Искуството и младоста се рецепт за успехот на Академија Пандев

Новиот второлигаш Академија Пандев бележи фантастични резултати во новата сезона и ги нагласи амбициите за влез во прволигашка конкуренција. Спојот од млади и искусни фудбалери е рецептот за успех, а според тренерот Панче Стојанов мислите на тимот се фокусирани на добрите настапи во првенството. „Наша цел за оваа сезона е пласман во горниот дел од табелата. Тоа ќе биде навистина ...

Учениците од музичкото училиште „Боро Џони“ најдобри на меѓународниот натпревар во Бугарија

Учениците од музичкото училиште „Боро Џони“ уште еднаш потврдија дека се најдобри не само во државата, туку и надвор од неа. На меѓународниот натпревар за гитара кој по 20-ти пат се одржа во Ќустендил, Република Бугарија, постигнаа одлични резултати, а на истиот учествуваа над 150 ученици и студенти од повеќе држави и тоа Македонија, Бугарија, Кина, Унгарија, Украина, Србија и други. Жирито ...

СОУ „Јане Сандански“ постигна одлични успеси на Наноматеријали

Влера на Технолошко – Металуршки Факултет во Скопје се одржа регионалниот натпревар Наноматеријали. Ученици од училиштето Јане Сандански долго време се подготвуваа за натпреварот и вчера го покажаа својот резултат. На натпреварот учествуваа Нина Хаџи – Котарова и Митко Белмезов под менторство на професорката Зуле Цонева и го освоија првото место. Без спор од жирито добија максимум ...

Неверојатни успеси на младата струмичанка Марија Спасова

Марија Спасова е името на една од најуспешните млади луѓе во Општината па и пошироко. Спасова е 16 годишно девојче кое учи во средното општинско училиште СОУ „Димитар Влахов” и за себе вели дека е голем љубител на медицината што ја изучува. Медицината за неа на еден начин е целиот живот, нејзината страст и нејзината прва љубов. Освен тоа Марија е активен водител на скоро сите сценарија ...

Голем успех на учениците од музичкото училиште

Учениците од музичкото училиште „Боро Џони“ од Струмица постигнаа одлични резултати на регионалниот натпревар за основно и средно музичко образование кој што се одржа во Штип. На натпреварот учествуваа наградените ученици од општинскиот натпревар и натпреварувајќи се во повеќе категории освоија 14 први награди, 5 втори, добија 3 специјални награди и 2 пофалници. И учениците и наставниците ...

Општина Струмица спроведе истражување за успехот на учениците во основните училишта

Во рамките на надлежностите кои со децентрализацијата ги добија општините произлегува и делумната либерализација во донесувањето на одлуки во воспитно-образовниот процес на локално ниво. Со општинските образовни политики кои се креирани преку заеднички активности на училиштата и општината како нивен основач, се развиваат и унапредуваат процесите за квалитет во образованието ...

Историски успех на македонските информатичари на Олипмијадата по информатика во Тајван

Македонските ученици на 26-тата Интернационална олимпијада по информатика (ИОИ 2014), која  се одржува од 13-ти до 20-ти јули во Тајпеј, Тајван, освоија еден сребрен и два бронзени медали. Македонскиот тим на овој светски најпрестижен натпревар од областа на програмирањето за средношколци, составен од учениците Бојан Серафимов, Климент Серафимов, Васил Кузевски и струмичанецот Филип ...

(Интервју) Блажо Велков: Mислам дека ја имам формулата за постигнување на успех

Една година по одржувањето на локалните избори и изборот на новиот градоначалник на Ново Село, Струмица Денес разговараше со Блажо Велков, првиот човек на општината. За целиот овој период реализирани се многу проекти, општината доби нови асфалтирани улици, реконструирани училишта, објекти, канализации, а во тек е и реновирање на паркот. За сите минати и идни проекти зборува господинот ...