Општина Струмица и Центар на заедницата потпишаа Меморандум за соработка

Општина Струмица и Здружението за локална демократија „Центар на заедницата на општина Струмица“ потпишаа Меморандум за поддршка и соработка. Вршителот на должност градоначалник на општина Струмица, Костатин Костадинов и претседателот на Собранието на здружението, Мими Николиќ, истакнаа дека целта на потпишувањето е реализацијата на проектната активност „Организирање граѓански ...

Транспарентноста на општина Василево потврдена од Центарот за граѓански комуникации

Општина Василево е трето рангирана во однос на транспарентноста на ниво на регион – покажуваат резултатите од истражувањето за транспарентноста на општините што ги објави Центарот за граѓански комуникации. Истражувањата кои Центарот ги направи  се однесуваат на тоа колку општините даваат информации за своето работење на сопствена иницијатива, без тоа да биде побарано од нив. Главно,  ...

Над 470 интервенции во Центарот за интервентна кардиологија во Струмица

Повеќе од 470 интервенции се направени во Центарот за интервентна кардиологија во Општата болница во Струмица од неговото пуштање во јануари минатата година. Ова вчера го истакна министерот за здравство Никола Тодоров, кој рече дека планираат еден од струмичките кардиолози да го пратат на обука во странство, а останатите работат под менторство на колеги од Србија. Тодоров посочи дека ...

Се одржа спринт трка во центарот на Струмица

Се одржа спринт трка во центарот на Струмица, Натпреварот се вика СИВЕН МОК (СИВЕН-спонзор, а МОК Медитерански Ориентационен Куп) истиот се организира од 10-ти до 20 март со што почнува во Бугарија па се оди во Грција и од таму доаѓаат во Македонија каде во секоја земја има по 3 до 4 трки во зависност од времето колку се задржуваат. На натпреварот има околу 250 натпреварувачи од следниве земји: ...

Ограбен дневниот центар за метадон во Струмица

Утрово, екипа на СВР Струмица, вршат увид, во Дневниот центар „Св. Елисавета“ и засега нема точна информација што е украдено и што било цел на крадците.  Од неофицијални извори, дознаваме дека вработените најверојатно утрово, кога дошле на работа приметиле дека Дневниот центар е провален, а насилниците влегле од страничната страна, при што ги пресекле мрежите на прозорите.  Во центарот, ...

Прв центар во Струмица за гитара и музичка едукација – EDU GUITAR

Минатата година од 1ви септември започна со работа првиот Центар за гитара и музичка едукација EDU GUITAR. Центарот нуди можност за професионална едукација по гитара, укулеле, синтисајзер, мандолина и мандола. Исто така учениците изучуваат музичка теорија, солфеж и пеење. Овој Центар е нешто ново и несекојдневно во нашиот град а за тоа сведочат активностите и успесите на учениците. Активности ...

(Фотогалерија) На 400m2 отворен Гејминг центарот LEVEL

Се отвори најголемиот гејминг центар во Струмица. Младите струмичани ќе имаат можност да се дружат и реално и виртуелно со најсовремена технологија и најнови и најактуелни игри. Гејминг центарот е опремен со 40 компјутери и 11 играчки конзоли. За уживањето да биде комплетно ќе се организираат натпревари и турнири. Еве како помина отворањето:

Службени возила на општина Струмица чистеа по камперите пред владата во Скопје

Службени возила на општина Струмица, заедно со службени возила од општина Центар, чистеа по камперите пред владата во Скопје – објави Нет Прес.                                                                                                     „Уште рано изутринава камперите почнаа да ги пакуваат шаторите. По два месеца станарите од околните згради утре конечно ќе се разбудат со поинаква глетка ...

Култниот струмички објект во ново, луксузно руво

Струмица отсекогаш била дестинација за бројни туристи. Во секој период од годината доаѓаат посетители од Македонија и пошироко за кои важно е не само да ги погледнат културните и природни обележја на градот туку да имаат и комфорен престој. Во понудата на токму таков престој високо на листата се издигнува Хотелот Епсеранто. Хотел Есперанто е лоциран во строгиот центар на градот Струмица, ...

ОГЛАС: Се продава луксузен стан во центарот на Струмица

Се продава ексклузивно опремен нов стан во центарот на Струмица. Станот е веднаш вселив и со чист имотен лист. Има површина од 64m2 и повеќе простории во кои спаѓаат: ходник, купатило, голема дневна соба заедно со трепезарија и кујна, една спална соба и две помали детски соби како и затворен балкон. Станот е делумно опремен со мебел, квалитетни луксузни врати, италијанска керамичка санитарија ...