Царовска и Винтон во посета на Терапевтската заедница „Покров“ во село Баница

– Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и постојаната претставничка на Програмата за развој на Обединетите нации, Луиза Винтон денеска ќе ја посетат Терапевтската заедница „Покров“ во село Баница, Струмица. Целта на посетата, како што соопшти МТСП, е промовирање на поддршката за социјалните претпријатија, како дел од Оперативниот план на активни мерки и услуги ...

Градоначалникот Јаневски оствари средба со тимот на Проектот на УСАИД за меѓуетничка интеграција на младите во образованието

Во рамките на Проектот на УСАИД за меѓуетничка интеграција на младите во образованието, во кој општина Струмица е вклучена како пилот општина со четири основни и едно средно општинско училиште, градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски оствари средба со тимот на Проектот. Програмскиот директор на Македонскиот центар за граѓанско образование, Небојша Мојсоски го запозна ...

Значителна промена на времето со засилен ветер и заладување

Времето во понеделник ќе биде променливо облачно со слаб локален дожд, особено во северните делови. Потоа ќе биде сончево и релативно топло со мала до умерена облачност и слаб до умерен, а во вечерните часови на места и засилен северозападен ветер. Утринските температури се движат од 5 до 11 Целзиусови степени додека максималните дневни ќе бидат во интервалот меѓу 18 до 29 степени. Во ...

(ФОТО) Струмица и музиката низ времето

Музички групи, оркестри, изведувачи, организирани забави, музички приредби, фестивали и други „свирки“ што заслужуват да се потсетат струмичани преку фотографиите и да се вратат назад во времето.