Колку и какви серии гледаат младите струмичани?

Младите своите омилени серии од англиското јазично подрачје, но и турските серии ги следат преку интернет, покажуваат резултатите од истражувањето на студентите од Институот за правно и политичко истражување на Универзитетот Гоце Делчев-Штип. Истражувањето е спроведено од страна на студентите од Струмица, а испитаници се околу 300 средношколци од Струмица, но и студенти од Штип и ...

Унијата на Млади Сили на ВМРО-ДПМНЕ промовираше проект за намалување на партиципацијата на студентите

Претседателот на комисјата за студенти при општинскиот комитет на Унијата на Млади Сили на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица, Александар Манев,  одржа прес конференција на која го провираше проектот  “Промена на студенски статус” од програмата на ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение интергиран текст од пресконференцијата ,,Унија на Млади Сили Струмица продолжува со промовирање на мерки за млади кои ...

Делегација на УМС Струмица го посети местото каде што се погубени 5те Струмички студенти

Членовите на ВМРО-ДПМНЕ ОК Струмица во предвечерието на денот кога се убиени 5-те Струмички студенти Белев, Пецев, Топчев, Јарамов и Костуранов го посети местото каде што според сведоштва, биле погубени. На споменикот подигнат високо горе на Беласица, делегација постави свежо цвеќе и запали свеќи. ,,Поклон пред спомен обележјето на местото на погибјето на петте струмички студенти. Пет ...

Студентите од Психологија со хуман гест кон својот колега струмичанецот Игор Постолов

Игор Постолов од Струмица има силна желба да стане психолог и поκрај својот инвалидитет. Игор е вистинсκи борец. Во септември решил да замине во Сκопје и да се запише на УКИМ. Целиот κлас на Институтот за Психологија бргу се зближил и сложно го поминале првиот семестар. Патем, тој сеκогаш бил κултурен, воспитан и внимателен на часовите и ниκогаш не се пожалил за ништо, но неговите κолеги ...

(ФОТО) И најмладите на снимање на сетот на „Златна петорка“

Покрај возрасните и добро искусните актери кои учествуваат во најновиот филм на Горан Тренчовски, „Златна петорка“ на сетот беа присутни и амбициозни и млади детски надежи. Возбудата кај младите е голема поради можноста да бидат дел од нешто толку големо и историско, како што е судбината на петте струмички студенти.

Аудиција за филмот за петте струмички студенти

Продукција „Револутион“ – Скопје ги  поканува сите заинтересирани за глумење да присуствуваат на кастингот за потребите на долгометражниот игран филм под работен наслов „Златна петорка“ во режија на Горан Тренчовски којшто ќе се снима кон средината на септември и во текот на октомври во струмичкиот регион. На аудицијата доброволно може да се пријават машки и женски личности ...

Прогласени најдобрите студенти на Универзитетот Гоце Делчев – Струмичанки доминантни

По повод осум години од постоењето на Универзитет „Гоце Делчев“ – Штип беше организирана прослава на која во присувство на заменик министерот за образование Спиро Ристовски, претседателот на МАНУ Академик проф. д-р Владо Камбовски и ректорите на сите универзитети од Република Македонија беа прогласени најдобрите студенти. Најмногу, односно вкупно 3 од избраните најдобри студенти ...

Градоначалникот Заев ќе стипендира двајца најуспешни студенти од Струмица

Градоначалникот Зоран Заев ќе го стипендира личниот развој на двајца најуспешни студенти од општина Струмица преку тримесечната сертифицирана академија -Life Tools Academy. Ова стипендирање е во рамките на проектот „Најуспешните студенти учат од најуспешните градоначалници“ на Националната асоцијација на престижни академски граѓани – НАПАГ, а по извршеното истражување во кое најуспешните ...

„Студент во автобус“ иницијатива за поевтини автобуски билети за студентите и средношколците

До нашата редакција пристигна писмо од неколку средношколци и студенти од Струмица кои покренаа иницијатива за воведување студентски попуст на автобуските билети Струмица-Скопје-Струмица. Ние сме неколку студенти и средношколци од Струмица кои решивме да превземеме акција за собирање на потписи со кои сакаме на транспортната компанија “Струмица Експрес” од Струмица, која покрива ...

Државни испити за студентите од втора и четврта година

Државен испит во втора и во четврта година за сите студенти од државните и од приватните универзитети е една од двете големи реформи во образованието што вчера ги најави министерот за образование Абдулаќим Адеми. Другата реформа се однесува на приемот на странски државјани на Македонските универзитети. Државниот испит ќе се спроведува двапати – првиот кога студентите ќе завршат ...