ФОТОРЕПОРТАЖА: Требичино – Убавина што треба да се доживее

Селото  се наоѓа во југоисточниот дел од Република Македонија. Од најблискиот град Струмица е оддалечено 16 километри. Трибичино се наога во североисточните падини на планината Еленица, на надморска височина од 520 метри. Поради својата надморска височина селото има планинска клима. До шеесеттите години од 20 селото имало 45 куќи. Со уништувањето на сточарството, бранот на миграцијата ...

ВО 12:00 ЧАСОТ СЛЕДЕТЕ СТРУМИЦА ДЕНЕС: ВО ЖИВО ОД АКВАРИУС!

Денеска  во 12:00  часот по повод Христијанскиот празник Богојавление-Светиот Крст ќе биде спуштен во осветените води на градски базент “Аквариус” во Струмица. Следете го нашиот портал, следува вклучување во живо.

(ФОТО) ПОРТАЛОТ СТРУМИЦА ДЕНЕС ДОБИ ПРИЗНАНИЕ ЗА СВОЈАТА РАБОТА СО УЧЕСТВО НА „БАЛКАНСКИ НАГРАДИ ЗА ТУРИСТИЧКА ИНДУСТРИЈА“

Со огромно задоволство и чест на покана од организаторите на третото издание на натпреварувањето „Балкански награди за туристичка индустрија“, Струмица Денес беше единствен медиум од Mакедонија кој присуствуваше на една од најголемите манифестации на балканот и додели неколку награди. Доделувањето на наградите се оддржа во Хотел Премиер Бест Вестерн во Софија, Бугарија. На церемонијата ...

СтрумицаДенес.мк номиниран во 5 категории за сајт на година

Како, своевидна, потврда за добрата работа на нашиот портал е номинацијата на „Сајт на годината“ за 2017 година. Нашите читатели, го предложиле порталот во пет категории. Порталот „Струмица Денес“, од страна на читателите, е номиниран за категоријата „Сајт на годината“. Вашиот портал веќе четврта  години поред е дел од ова натпреварување, а овојпат се надеваме дека со ваша помош  ќе ...

(ИНТЕРВЈУ+ФОТО) Дени Михов или ДЈ ТЕРОР – Млад, талентиран и амбициозен талент кој допрва ќе блесне на македонското музичко небо!

СТРУМИЦА ДЕНЕС: Дени, што те натера да се занимаваш толку млад како ДЈ? ДЕНИ МИХОВ: Па, јас уште од мал се занимавам со музиката, најпрво хоби ми беше чукање на тапани па свирење пиано, но на крај  почнав да се занимавам со дј-ство, каде што се најдов себеси во него.   СТРУМИЦА ДЕНЕС: По што си поразличен од останатите помлади ДЈ во земјава? ДЕНИ МИХОВ:  Сметам дека за разлика од останатите ...

СТРУМИЦА ДЕНЕС ЕДИНСТВЕН МЕДИУМ ОД МАКЕДОНИЈА КОЈ Е ПОКАНЕТ ВО БУГАРИЈА ДА БИДЕ ЖИРИ НА ТРЕТОТО ИЗДАНИЕ НА БАЛКАНСКИТЕ НАГРАДИ ЗА ТУРИСТИЧКА ИНДУСТРИЈА

Со огромно задоволство и чест најавуваме дека порталот Струмица Денес е единствениот медиум од Македонија кој доби покана да биде жири на третото издание на Балканските награди за туристичка индустрија 2017 година кое ќе се одржи на петти декември во хотел Премиер Бест Вестерн во Софија, Бугарија. Македонија исто така ќе учествува со туристички културни атракции, најпрестижни награди ...

Струмица Денес по Македонија високо котира и во Бугарија и Словенија

Бројот на читатели на Струмица Денес од ден на ден се повеќе и повеќе се зголемува. За нас посебно е значаен фактот што тие читатели се припадници на различни целни групи и со различни интереси од кои постојано добиваме коментари и сугестии што ни овозможува прецизност во креирањето на содржините. Струмица Денес според интернет мерачите спаѓа меѓу стоте најчитина поратали во Македонија, ...

Директен пренос со почеток во 17:00 часот на СТРУМИЦА ДЕНЕС и ТЕЛЕКАНАЛ А1 од литијата во чест на Св. Ѓорги Победоносец

Литијата од Струга денеска со почеток во 17 часот. Пренос на Струмица Денес и Телеканал А1 со преземање од О2 телевизија. Литија во чест на Свети Ѓорги Победоносец. Илјадиници граѓани ќе се соберат во Струга да ја следат Литијата со моштите на Свети Ѓорги. Литијата ја сочинува Коњаник облечен во римска облека, иконите и моштите следени од четири сердари како почесна стража.

Бесплатни огласи за работа на Струмица Денес! Ве очекуваме!

Како еден од најчитаните портали не само во Струмица туку и во регионот, Струмица Денес чувствува потреба постојано да биде тука за барањата на своите читатели, но и на сите оние кои со својата работа сакаат да придонесат за доброто на пошироката јавност. Досега нашиот тим бил дел од доста големи случувања како медиумски покровител, но и како организатор. Од самите почетоци на нашата ...

СТРУМИЦА ДЕНЕС и СЕЛЕКТ организираат хуманитарна забава за поплавените во Скопје!

Поради голематo невреме што го зафати град Скопје и целосно беа уништени повеќе живеалишта на граѓаните, цела Македонија се труди и им помага на настраданите. СТРУМИЦА ДЕНЕС заедно со СЕЛЕКТ организираат забава од хуманитарен карактер за поплавените во скопско со една и единствена цел, а тоа е да се помогне! Хуманитарната забава ќе се одржи во недела на (21.08.2016) на кој ќе настапат повеќе ...