Работнички со 51 разлика ја совлада Струмица

Екипата на Работнички оствари очекувана и убедлива победа со 51 разлика против Струмица во воведниот натпревар од 11. коло во Првата кошаркарска лига. Работнички ја оправда фаворитската улога и до единаесетиот триумф во исто толку одиграни натпревари стигна со убедливата победата над Струмица со 108-57. Најефикасен во оваа победа на тимот од „Градски парк“ беше Кире Николовски со 26, ...

ОФИЦИЈАЛНО: Шкендија, Работнички и Пелистер ќе играат Лига Европа во Струмица

Македонските претставници во Лига Европа, екипите на Шкендија, Работнички и Пелистер, своите европски натпревари ќе ги играат на стадионот „Младост“ во Струмица. Македонските клубови мора да бараат алтернатива поради што „Телеком арената“ се чува за Суперкупот на 8 август, па така, „Младост“ е стадионот кој ги исполнува условите и критерумите на европската куќа на фудбалот. Од ...

Со натпреварот Работнички – Макс Струмица се комплетира шестото коло

Со натпреварот Работнички – Макс Струмица се комплетира шестото коло во разигрувањето за титулата во ракометното првенство на Македонија. Последниот меч од оваа рунда во домашниот шампионат ќе се игра во салата Форца со почеток од 18 часот и ова е можност за домашниот состав конечно да ја забележи првата победа во продолжението од првенството. Првите две средби се одиграа вчера, ...

Работнички очекувано подобар од Струмица

Кошаркарите на Работнички забележаа очекувана победа со 80-65 во дуелот со Струмица, во воведниот натпревар од 20.коло на Првата македонска лига. На средбата одиграна попладнево во салата „Градски парк“ во Скопје, домаќините до победата ги предводеа ветераните Диме Тасовски кој покрај 27-те поени имаше и 7 скокови и Ѓорѓи Чековски со 14 поени, 5 асистенции и 4 скокови. За утре во терминот ...

Милушев – ФК Работнички 2-2

Хоризонт Турново не го отвори натпреварот според планираното. Работнички брзо го отвори резултатот. Откако Баже Илијоски беше фаулиран во шеснаесетникот, беше досуден пенал за гостите, а Мите Цикарски во шестата минута успешно го реализира за водство од 0-1. Во 29 минута капитенот Баже Илијоски зголеми на 0-2. До крајот на полувремето Алтипармаковски и Илијоски имаа шанси и за да го зголемат ...

Јанта Волеј го освои Купот во женска конкуренција

Јанта Волеј го освои купот во женска конкуренција, во финалето кое се играше денес во салата „Гоце Делчев“ во Василево. Тие, во трилер мечот, на кој  се  играа пет сета беа поуспешни од Работнички со 3-2 во сетови.    

ОК Сушево ќе биде домаќин на финалињата од одбојкарскиот Куп во машка и женска конкуренција

На 25. април, во спортската сала „Гоце Делчев“ во Василево, ќе се играат финалињата, во машка и женска конкуренција, од одбојкарскиот Куп на Македонија. Од 12. часот играат дамите, каде силите ќе ги одмерат: Работнички и Јанта Волеј. Додека од 14:30 часот играат струмичките екипи: ОК Сушево и ОК Струмица. – „Како клуб првпат се соочуваме со организација на еден вака голем настан кој ќе ...

Хоризонт, по втор пат за седум дена, изгуби од Работнички

Во единствениот натпревар од 19-тото коло во македонскиот фудбалски шампионат,  шампионот Работнички, по вторпат за само седум дена го совлада Хоризонт Турново. Работнички поведе во 42-та минута со голот на Марјан Алтипармаковски, а по пет минути игра во вториот дел Блаже Илијоски беше прецизен од белата точка за конечна победа на домашниот состав. Останатите натпревари од ова коло ќе ...

Хоризонт и Работнички го играат едниствениот прволигашки дуел викендов

Поради неповолните временски услови, од прволигашкиот фудбал викендов во рамките на 19. коло ќе се одигра само натпреварот меѓу Работнички и Хоризонт Турново, кои денеска од 14 часот, на националната арена „Филип Втори“ втор пат ќе се соочат во само седум дена.   Работнички и Хоризонт Турново ќе одиграат еден вид на „реванш“ од последниот првенствен натпревар одигран на „Филип Втори“ ...

Работнички, минимално, го совлада Хоризонт

Хорзизонт Турново изгуби, на првиот натпревар во пролетниот дел од првенството,на гостувањето во Скопје, кај Работнички. Турновци беа поразени минимално (1-0), на полувреме беше 0-0. Стрелец на единствениот гол беше Дарко Велковски, во 59.минута со прекрасен удар со глава, по нафрлувањето на Милан Илиевски. Резултати од останите натпревари од 18. коло, во ПМФЛ Силекс-Вардар 0-3 Тетекс-Шкендија 1-2 Пелистер-Брегалница ...