ВО ПЕТОК ПРОМОЦИЈАТА НА „ЧЕКОР ПО ЖИЦА“ ОД СТРУМИЧАНКАТА ВАЊА ИЗОВА-ВЕЛЕВА!

Стихозбирката „Чекор по жица“ на струмичанката Вања Изова-Велева во петок со почеток во 20:00 часот во малата сала на Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица ќе биде промовирана пред сите оние љубители на пишаниот збор. Промоцијата ќе биде збогатена со музика, уметнички слики и поезија.

Утре во галеријата на МКЦ изложба на Ниче и Љупка Василев

Во галеријата на Младинскиот културен центар утре во 19.30 часот ќе биде отворена изложбата на Ниче Василев и неговата ќерка Љупка Галазка-Василев. Ниче Василев е роден во Дабиле, Струмичко. Академија на ликовна уметност завршил во Варшава 1978 во класата на проф. Лудвик Мачонг. Во 1971/72 година студирал на Националната уметничка академија на Факултетот за применета уметност во Софија. Член ...

Промоција: Кумановски мерак во струмички сокак

Во среда, 05 јули 2017, со почеток во 20:00 часот во гостилницата „Мал парк“, здружението за развој на култура и заштита на културно наследство „Контекст –Струмица“ организира промоција на новата поетска збирка на Иле Наумов – „Боемски блуз“. Станува збор за перформативна промоција во која интерактивно ќе бидат вклучени многу поети од Струмица, а самиот настан ќе се обиде да ја доближи ...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Промовирана монографијата под наслов “Даночно затајување и перење пари“ од м-р Николина Ташевски.

Вчера во салата на советот на Општина Струмица во Домот на АРМ, се одржи јавна промоција на стручна монографија под наслов “Даночно затајување и перење пари“ од авторот м-р Николина Ташевски. Станува збор за импозантна стручна литература која ја обработува симбиозата меѓу даночното затајување и перењето пари, каде авторот преку бројни анализи, спроведени емпириски истражувања, ...

Промоција на стручна монографија под наслов „Даночно затајување и перење пари“ од м-р Николина Ташевски

Во среда на 28ми јуни во 17:00 часот во салата на советот на Општина Струмица во Домот на АРМ, ќе се одржи јавна промоција на стручна монографија под наслов “Даночно затајување и перење пари“ од авторот м-р Николина Ташевски. Станува збор за импозантна стручна литература која ја обработува симбиозата меѓу даночното затајување и перењето пари, каде авторот преку бројни анализи, спроведени ...

Сузана Турунџиева поради смртта на Зоран Маџиров ја откажа промоцијата во Струмица

СУЗАНА ТУРУНЏИЕВА: Почитувани Струмичани! За утре беше планирано среќата да допатува и во вашиот град. Но наместо среќа, утре е еден од најтажните денови за вас, и за многумина почитувачи на големиот музичар Зоран Маџиров. Светот изгуби безвременски уметник, човек и виртуоз! Нека му е вечна слава и му благодариме што имавме среќа да бидеме негови современици.. Промоцијата на СРЕЌОМЕТАР ...

(ВИДЕО) Александра Јанева со инзвонреден римејк на баладата „Зошто баш ти“

 По повод 10 годинишнината од издавањето на оригиналната верзија на баладата „Зошто баш ти“ пејачката Александра Јанева направи свој римејк. Синоќа, за време на нејзиниот настап во Кафе Концепт пред струмичани беа промовирани песната и видео записот. „Благодарност до целиот мој тим кој веруваше во овој проект и заедно подготвивме уште едно изненадување за публиката“, вели ...

„Развигорови-обречени на свободата“ ќе биде претставена во Струмица

Бугарскиот Културен Клуб Скопје (БККС) утре (петок) 31.03.2017 година во 19:00 часот во Домот на АРМ во Струмица организира претставување на книгата „Развигорови-обречени на свободата“ . Книгата ќе биде претставена од нејзиниот автор  г-дин Михаил Развигоров, внук на славниот војвода од Штип Мише Развигоров и син на Страхил Развигоров член на ЦК на ВМРО во периодот од 1928-1932 година.Гости на ...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Феноменална промоција на романот„Магијата на Атафу“ од Спасова Марија

Вечерва во Домот на Арм младата талентирана авторка Спасова Марија  ја промовираше својот прв роман „Магијата на Атафу“. Салата навистина беше претесена за сите оние кои сакаа да присуствуваат на самата промоција. Како што вели и самата авторка не очекувала таква голема бројка од луѓе и навистина е пресреќна што нејзиното првенче доби една преубава промоција. Тимот на Струмица ...

Утре промоција на романот „Магијата на Атафу“ од талентираната струмичанка Спасова Марија

Долго очекуваната промоција на романот „Магијата на Атафу“ од талентираната струмичанка Спасова Марија ќе се оддржи утре со почеток во 18:00 часот во просториите на Дом на Арм – Струмица. Промотори на романот ќе бидат Тања Гошева и Олга Хаџиева а модератор Јане Киров. Марија Спасова е родена на 4 октомври 1999 година во Струмица. Основно образование стекнува во ОOУ „Маршал Тито“ . Своето ...