Започна пријавувањето за „Водици 2018“ во Струмица – Прочитајте ги сите информации за Богојавление

Божјата благодат и силата на Светиот Дух со Кој се осветува водата, особено се чувствува на денот на Просвештението, кога правиме спомен на Крштението Господово од раката на Св. Јован Претеча. Со чинот на осветувањето на богојавленската вода и полагањето на крстот во водите, се символизира ослободувањето од гревот што Христос му го донесе на родот човечки. Во тој миг се случува осветување ...

Започна пријавувањето за Новогодишно-Божиќниот турнир во мал фудбал, Василево 2017-2018

Започна пријавувањето за Новогодишно-божиќниот турнир во мал фудбал, што по повод Новогодишно-Божиќните празници ќе се одржи во Василево. Пријавувањето ќе трае до 16.12.2017 година до 16,00 часот. Ждребувањето ќе се одржи истиот ден во 17,00 часот во просториите на спортската сала во Василево. Котизацијата за учество е 5000 денари за сениори и 3000 денари за кадети. Според правилата за учество, ...

Почнува пријавувањето за Летната школа за гитара на СОФ и Влатко Стефановски

Почнува пријавувањето на заинтересираните гитаристи за учество на Летната школа што ќе се одржи од 4 до 6 август во рамки на „Струмица опен фестивалот“ на која специјален гостин предавач ќе биде Влатко Стефановски, заедно со професорите Влатко Пиличев и Дејан Лазаревски. -Во рамки на тродневната школа ќе имаме индивидуална и групна настава во зависност од ниво на познавање на гитарата ...

Отворено пријавувањето за Виз Ер Скопски маратон 2015

Скопје се подготвува за најмасовната маратонска трка досега! Пријавувањето е отворено! Истото ќе се одвива во три етапи (пријавувањето за маратонската и полумаратонската трка), односно две етапи (трката на 5км). Секој учесник ќе може да се пријави преку официјалната веб страна www.skopskimaraton.com.mk, каде исто така можат да се најдат детални информации за пријавувањето како и за правилата на ...

Започна пријавувањето за Водици

Од денес па до недела 18 јануари ќе трае пријавувањето за верниците кои сакаат да скокнат во осветени води. Пријавувањето ќе трае секој ден до недела од 7 до 18 часот во Цркавата Свети Кирил и Методиј. Светиот крст во осветените води ќе се фрла на 19 јануари во 12 часот во безенот Аквариус. Минатата година крстот го фати Славе Даневски (ВИДИ ЛИНК:ФОТО: Водици во Струмица – Славе Даневски по ...

Обуки за јакнење на капацитетите на граѓанските организации

Во склоп на мрежата за поддршка на млади претприемачи, започна имплементација на обуки за јакнење на капацитетите на граѓанските организации за работа во мрежата. Обуките ќе се организираат во повеќе градови низ земјата, а учество може да земат претставници на граѓанските организации со фокус на младинско претприемништво, како и претставници од Општините. Обуката во Струмица ќе ...

Започна пријавувањето на македонски таленти за турнирот на Пениите на ФК Барселона

Канцеларијата на ФК Барселона во Македонија, ПБ „Сис Копес“  е единствената која може да пријави екипа на турнирот на Пениите на ФК Барселона кој ќе се одржи следната година на Мини Естади (веднаш до Камп Ноу) – терените на ФК Барселона. Од тие причини од оваа година тие овозможуваат и македонските фудбалски таленти да можат да бидат дел од претставувањето пред скаутите на клубот. Со ...

Прием на нови таленти во Драмско-куклено студио „Думон“

Се повикуваат сите заинтересирани од 15 до 30 годишна возраст кои имаат афинитет за уметностите:актерство, театарска режија, сценографија, костимографија, музика во театар и театарски плакат  да се пријават за учество во драмско-куклена и драмска театарска претстава. Работилниците кои ќе завршат со театарски претстави ќе бидат подготвени од Драмско – Куклено Студио ДУМОН од Струмица. Сите ...

Финалето на македонскиот турнир во Дота 2 ќе се игра во Струмица

Новиот турнир го носи името GEMplay Challenge Season 1, кој го организира E-Sport клубот GEM и ќе се игра онлајн се до 1/4 финалето, каде останатите 8 тима ке дојдат во Струмица да се борат за првата награда. Турнирот ке содржи 32 тима кои ке се натпреваруваат во 4 групи по 8 тимови. Првите 4 тимови продолжуваат во 1/8 финалето и ке се натпреваруваат по систем Single Elimination. По завршувањето на 1/8 финалето, останатите ...

Земјоделците можат да поднесуваат барања за субвенции до 31 мај

    Од Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој апелираат до заинтересираните земјоделци кои се уште не поднеле барање да се обратат во подрачната единица на Министертвото за земјоделство, шумарство и водостопнство каде што имаат регистрирано земјоделско стопанство за да поднесат барање во пропишаниот рок.  Рокот за поднесување барања ...