Oпштина Ново Село, Црвен крст и граѓаните во акција за спас на Киро Пасков од струмичко!

По објавата на А1он и Макфакс за лошата состојба во која се наоѓа Киро Пасков, социјалната служба на општината Ново Село и подрачната единица на Црвен крст во Струмица се вклучија за спас на 62-годишниот Киро кој преживува на планината Беласица, сам, изнемоштен и без било каков контакт со луѓе. Од општината Ново Село на Пасков му е доделена еднократка помош од 6 илјади денари, а како што ...

ВИДЕО: Граѓаните масовно донираа за Доневи, надлежните институции ги нема никаде

ИЗВОР: А1ОН По објавата на А1он за алармантната ситуација во која се наоѓа семејството Доневи од струмичкото село Дражево, голем број граѓани од цела Македонија се обратија до нашата редакција со цел да му помогнат на ова социјално загрозено семејство. Хуманите граѓани донираа пари, топла, облека, храна, обувки, средства за лична хигиена, средства за перење, како и дрва за огрев. -Им ...

СПОДЕЛУВАЈТЕ: СТРУМИЧАНЕЦОТ МИТЕ КАМБЕРОВ БОЛЕДУВА ОД РЕТКА БОЛЕСТ, ПОТРЕБНА МУ Е НАШАТА ПОМОШ!

Почитувани наши читатели! Овојпат имаме повторно задача да му помогнеме на наш струмичанец…Станува збор за Мите Камберов кој боледува од ретка болест за која е потребна скапа терапија. Да споделуваме насекаде со цел да допре овој АПЕЛ до повеќе луѓе и медиуми! ЖИРО СМЕТКА:500800018804116 СТОПАНСКА БАНКА А.Д БИТОЛА (КАМБЕРОВА СЛАВКА) Им благодариме на сите хумани луѓе кои ќе донираат и на ...

Помош за семејството Ристови од Дукатино од општина Василево

Денес, локалната самоуправа од Василево достави помош на семејството Ристови од с. Дукатино, чија куќа целосно беше уништена  во пожарот што ја зафати во саботата вечер. Како што вети градоначалникот на општина Василево, Марјан Јанев, кој непосредно по несреќата го посети семејството Ристови, општината денес им достави пакети со прехранбени продукти и хигиенски средства неопходни ...

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СТОИЛ ДОНЕВ ОД СТРУМИЧКО!

Стоил Донев од Струмичкото село Дражево живее со сопругата Нетка и двете керќи Марина и Душка во исклучително тешки услови за живот. Заборавени и оставени на милост и немилост едвај успеваат да го преживеат секој нов ден. Куќата во која живеат буквално се руши и распаѓа, и прашање на време е кога ќе се срушат некои од ѕидовите. Добиваат 2000 денари социјална помош која не е доволна за ...

САКАМ МОИТЕ ДЕЦА ДА БИДАТ СРЕЌНИ КАКО И ОСТАНАТИТЕ: ДА И ПОМОГНЕМЕ НА НАШАТА СТРУМИЧАНКА ДА ЗАСТАНЕ ПОВТОРНО НА НОЗЕ!

Досега заедно помогнавме на многу наши сограѓани да помогнеме и овојпат на нашата струмичанка Ирена Танчева  која на 27 април 2017 година имаше сообраќајна несреќа и беше правена операција на вратната кичма (5ти и 6ти пршлен) и сега е неподвижна. Она што е најпозитивно од оваа несреќна ситуација е тоа што Ирена може да застане повторно на своите нозе пресадувајќи и матични клетки во Рудија ...

Донирајте за семејството Доневи кое настрада во сообраќајна несреќа во САД

На следниот линк https://www.gofundme.com/tsbccs-medical-and-funeral-expenses може да се донираат финансии за настраданото македонско семејство во САД. Како што стои во објавата семејството се соочува во високи медицински трошоци за повредените, но и трошоци за транспорт на телото на Виолета Донева и погреб кој треба да се одржи во Илиноис. Потребно е да се соберат 100.000 долари. Досега донирале околу 200 лица. Во ...

АПЕЛ ЗА ПОМОШ: Самохран татко и две деца гладуваат и смрзнуваат во Припор!

„Ќе почнат да зборуваат во школо, сиромашни сте, не се дружите со нејзе… Колку што можам јас сум и мајка и татко на децава. Не знам друго што да ви кажам. Тешко е…“, вели Владимир Христовски во сторијата на ТВ 24. Ова е Владимир, самохран родител на две малолетни деца, Огнен кој има 7 години и Марија 10 години. Солзите и тагата се секојдневие кај ова семејство, а целата агонија започнала ...

(ФОТО) ИТНО МУ Е ПОТРЕБА ПОМОШ НА ШТРК КОЈ СЕ НАОЃА ВО ВАСИЛЕВО

Итно му е потреба помош на штрк кој не отишол на Југ кога било потребно и останал овде. Поради ниските темпертури и временските услови кои не се пригодни за него се бара некој кој навистина знаат да постапат во вакви ситуации. Штркот во моментот се наоѓа во Василево. За повеќе информации исконтактирајте не во инбокс.  

НОВО: Дваесетина граѓани побарале помош од институциите по силниот дожд во Струмица

Најмалку 20 граѓани се јавиле на дежурниот број за помош по невремето кое попладнево ја зафати Струмица при што поплавени беа улиците од ниските делови на градот. Од Центарот за управување со кризи велат дека чекаат точен податок за количините дожд кои попладнево околу 16:30 минути ја зафати Струмица. Досега до нив нема стигнато повизи за штети. Од Јавното претпријатие за комунални дејности ...