Нови цени на Дизел горивата во Македонија

Дизел горивата од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 1,5 денари за литар, а цената на бензините останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 3,25, односно за 2,35 отсто. Малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 останува 65, а на ЕУРОСУПЕР БС- 98, 67 денари за литар. ...

Нафтата поевтинува – во Македонија од вторник пониски цени

Благ пад на цените забележа суровата нафта во текот на денешното тргување на светските берзи. Американската нафта поевтини за 11 центи на 43,33 долари за барел, додека северноморската нафта од типот „брент“ која се увезува и во Македонија поевтини за 7 центи на 43,7 долари за барел. Во текот на вчерашниот ден, европската нафта поевтини за 3,8%. Во Македонија минатата недела малопродажната ...

Поевтинува парното греење

Како што соопшти денеска директорот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) Димитар Петров, цената се намалува и за исклучените потрошувачи, за 0,75 отсто. Во претстојната грејна сезона корисниците на БЕГ бесплатно ќе добијат плус еден час греење односно, наместо од 6 до 21 часот ќе имаат парно од 6 до 22 часот. Новина е, додаде Петров, и тоа што за евентуално порано почнување на грејната ...