Џеј Ло може да и позавиди на оваа струмичанка

Полека, но сигурно младата струмичанка плови во модните води, а позирањето е изгледа нејзиното хоби.  Иако е посветена сопруга и предана мајка на две ќерки, таа знае како да ужива во животот. Љупка Митрова деновиве ужива на сонце и на песочните плажи, па и таму ја користи приликата да се фотографира и да ги покаже своите атрибути. Таа на социјалните мрежи објави фотографија од својот ...

Љубителите на анимирани филмови викендов ќе уживаат во Дојран

Продолжува караванот на Второто издание на фестивалот на европски филмови “Festival on wheels 2015” со „Недела на Европски анимирани филмови”. Овој викенд (8-ми и 9-ти август) ќе се прикажуваат проекции на Градската плажа во Стар Дојран. Филмовите од најновата Европска продукција ќе бидат проектирани под отворено небо, на големо монтажно платно. Ќе уживаат најмладите љубители на филмската ...

И покрај поскапувањата, струмичани на одмор во Грција

И годинава изборот за летување на граѓаните од регионот падна на Грција. Туристичките работници велат дека не регистрирале откажувања на аранжманите и покрај најавените поскапувања. Интерес има и за Бугарија и Турција. Грција остана една од главните дестинација каде струмичани ги поминуваат годишните одмори. Од туристичките агенции во градот велат дека нема откажувања на аранжманите, ...

Новитет во Дојран – прва билбиотека на плажа

Општина Дојран отвора прва билбиотека на плажа која ќе почне на 15 јули.  „Бездомниикот со златен часовник”, „Рингишпил”, „Сеќавање на љубовта”, „Шепнувачот”, „Кругот на животот”, „Полноќна роза”, се само дел од насловите кои ќе можат да се најдат на рафтовите на “Првата Библиотеката на Плажа”. – „Туризмот во Дојран од година во година се искачува на повисоко ниво. Инвестирањето ...

Акцијата со бесплатни книги на домашни плажи и во Струмица

Во деновите што следат издавачката куќа „Матица“ ќе организира книжевни средби и промоции во Струмица во која ќе бидат вклучени сите книжарници и нивни соработници од градот.  Да летуваме подготвени“ и „Да патуваме низ Македонија“ се два нови концепта на издаваштвото „Матица македонска“ во рамките на кои читателите со секој купен аранжман за летување во земјава и надвор од неа ...