Ќе се уредуваат полските патишта во атарите на населените места

  Барањето на градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски, за уредување на полските патишта во атарите на населените места е прифатено од министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски. Јаневски бараше владина поддршка затоа што полските патишта не се во ингеренции на Општината, а се сериозен проблем за жителите од населените места, особено за ...

ПАТИШТАТА ОД СТРУМИЦА КОН БУГАРИЈА,БЕРОВО И ШТИП ЌЕ СЕ РЕКОНСТРУИРААТ ОВАА ГОДИНА!

Во 2018 година ќе бидат инвестирани 16.748.600.000 денари (272 милиони евра) за изградба, реконструкција, рехабилитација и одржување на патиштата низ нашата земја. Владата на последната седница ја усвои Годишната програма на Јавното претпријатие за државни патишта. За реализација на инфраструктурните зафати се обезбедени сопствени средства од буџетот, но и кредити од кинеската Ексим банка, ...

Колку струмичани навистина беа подготвени за снегот?

И покрај однапред најавените временски промени и предупредувања за силниот студ и снег, изгледа струмичани баш и не беа најдобро подготвени за температурите под нулата. Проблемите со отежнатиот сообраќај, со затоплувањето и со автомобилите беа дел од нивното секојдневие во изминатава седмица. Неисчистените улици, водечки проблем. И покрај фрлените тони и тони сол, многу населени ...

Започнаа подготвителните работи за асфалтирање улици во населените места

Согласно Програмата за изградба и реконструкција на локални патишта и улици за 2016 година на општина Струмица, започнаа подготвителните работи за асфалтирање на улици во населените места. Деновиве за асфалт се подготвуваат вкупно 5 улици во населеното место Дабиле, по нивното асфалтирање, градежните работи ќе продолжат во населените места Сачево и Муртино. Средствата за овој зафат ...

Потпишан договор за асфалтирање на улица во Василево

Општина Василево и градежната компанија „Жикол“ од Струмица денес потпишаа договор за изградба на инфраструктура за пристап до земјоделско земјиште.  Станува збор за улицата која е продолжение на улицата која од селската црква води кон излезот на селото во правец на големото фудбалско игралиште. Вкупната должина која ќе се асфалтира изнесува 372 метри а ширината е 4 метри. Вкупниот ...

ВИДЕО: Струмичани се тркаат на македонските патишта

На ѕидот на сообраќајниот срам пронајдовме снимка на која се гледа како двајца Струмичани се тркаат по макеоднските патишта.  Апелираме за поголема претпазливост. Во продолжение погледнете го видеото:

Не верував дека со трчање по полски патишта ќе стигнам до Олимпијада, сонот на Ристе Пандев се оствари

Сонот на атлетичарот Ристе Пандев од струмичко Ново Коњарево да настапи на Олимписки игри се оствари. 22-годишниот спринтер деновиве ќе трча на 100 метри на Игрите во Рио, рамо до рамо со најбрзите луѓе на светот, меѓу кои и Јусеин Болт. Токму учеството на Олимписките игри беше мотивот за ова момче, кое шест години интензивно тренира во родното село, па по патиштата во струмичко и на стадионот ...

Механизација на Компанијата „Жикол“ од Струмица ја асфалтираше втората делница од патот село Лешки – Кочани

Механизација на Компанијата „Жикол“ од Струмица денеска ја асфалтираше втората делница од патот село Лешки – Кочани во должина од 680 метри, со што ова Осоговско село се поврза со регионалниот патен правец Р-316, Кочани – Пониква. – Се работи за асфалтирање на втората делница од патот до село Лешки во должина од 680 метри која заедно со првата делница од 600 местри што беше асфалтирана ...

Се подобруваат патиштата и канализацијата во Калуѓерица и Воиславци

Во радовишките села Калуѓерица и Воиславци се инвестираат над милион евра за изградба на фекална канализација и за подобрување на патната инфраструктура. Увид во градежните активности на изградбата на фекалната канализација во Калуѓерица ја извршија министерот за транспорт и врски, Владо Мисајловски и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, придружувани од општинското раководство. Канализацискиот ...

Општина Василево започна со санација на селските улици

Општина Василево деновиве започна со активности за подобрување на селските патишта и улички. Прва на агендата е една од улиците во Нова Маала која води од излезот на ова населено место кон гробиштата. Конкретно се работи на нејзино проширување и рамнење. Според информациите од градоначалникот на општина Василево г-дин Ванчо Стојанов, кој денес на лице место го следеше текот на активностите, ...