Лепчето со паричка се падна кај градоначалникот Јаневски

  По повод Стара нова година, вработените во општина Струмица ја испочитуваа традицијата на кршење лепче со паричка. Во одделението за административна поддршка на градоначалникот, лепчето со паричка се падна кај градоначалникот Коста Јаневски. Според верувањата, тоа значи дека ќе го следи среќа во текот на целата на година. Истовремено, значи успех и бериќет за сите граѓани на ...

ВО НЕДЕЛА ВО СИТЕ ПРАВОСЛАВНИ ХРАМОВИ ВО СТРУМИЦА ЌЕ БИДЕ ДЕДЕЛНО ЛЕПЧЕ СО ПАРИЧКА НА ПРИСУТНИТЕ!

На празникот Обрезание Господово и Свети Василиј Велики ( Недела ; 14-ти јануари), во сите православни храмови во Струмица, согласно светоотечкото Предание, со благослов на Високопреосветениот Митрополит Струмички г.Наум, на верниот народ, по Божествената Василиева Литургија ќе му биде поделено лепчиња со паричка.

Лепче со паричка на Василица или на Бадник?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA На Василица се празнуваат три празници св.Василиј Велики, Обрезание на Господ Исус Христос и православна Нова година позната како Стара Нова година. Со пита со паричка православните христијани го прославуваат доаѓањето на новата година според христијанскиот календар, исто и Василица, каде што исто како и на бадниковата вечер паричката ја ставаат во питата и делат по едно ...

Во сите струмички храмови ќе бидат поделени лепчиња со паричка

На празникот Обрезание Господово и Свети Василиј Велики 14.01 во сите храмови во Струмица, согласно светоотечкото Предание, на верниот народ по Божествената Василиева Литургија ќе му биде поделено лепчиња со паричка.

На Лазар Бараков му падна паричката

Годинава среќата му се насмеја на познатиот струмички актер Лазар Бараков. Тој објави слика на својата фејсбук фан страна на која напиша: „Среќни божиќни празници! Многу здравје и среќа ви посакувам пријатели! Паричката е кај мене.“ Му посакуваме многу здравје и успеси.

Стоилов најсреќен, повторно нему му се падна паричката

Македонската ракометна репрезентација во изминатите два дена како продолжување на подготовките за Европското првенство во Полска што започнува на 15. јануари, одигра два подготвителни натпревари со Словенија на кои и на двата резултатот заврши нерешено. И покрај големите обврски кои ги имаат нашите репрезентативци синоќа по мечот стигнаа да кршат и бадниково лепче во кое традиционално ...

Зошто се става паричка на Василица, а не на Бадник

Историјата на „василопитата“ е еден настан, кој се случи во IV век во градот Кесарија Кападокиска, во Мала Азија. Во тоа време, Свети Василиј Велики беше епископ на Кесарија и живееше во единство со неговите сограѓани, со љубов, разбирање и помагање еден на друг. Еден ден, кога Јулијан Отстапникот, нечесен цар и гонител на Христијаните, сакаше да оди за Персија и да војува со Сасанидите, ...

Паричката кај Заев

Паричката од бадниковата погача годинава ги заобиколи поголемиот дел од политичарите, но ќе донесе бериќет во нивните домови и среќа за членовите од нивните семејства. Еден од ретките во чија чинија се најде парчето леб кое во себе ја има паричката, е лидерот на опозицијата и градоначалник на општина Струмица, Зоран Заев. Претседателот Иванов е еден од оние кому бадниковата погача ...

Лепче со паричка на Василица или на Бадник?

На Василица се празнуваат три празници св.Василиј Велики, Обрезание на Господ Исус Христос и православна Нова година позната како Стара Нова година. Со пита со паричка православните христијани го прославуваат доаѓањето на новата година според христијанскиот календар, исто и Василица, каде што исто како и на бадниковата вечер паричката ја ставаат во питата и делат по едно парче за ...