Интервенции на дел од регионалниот пат во Владевци

На иницијатива на градоначалникот на општина Василево, Марјан Јанев и во соработка со Јавното претпријатие за одржување и заштита на магистрални и регионални патишта  Македонија пат и Јавното претпријатие за државни патишта, од денес започнаа градежни  активности за  уредување на дел од регионалниот пат во населеното место Владевци.  Конкретно се работи  на поставување на бетонска ...

Новогодишна честитка од градоначалникот на општина Василево

Градоначалникот  на општина Василево Марјан Јанев по повод Новогодишно – Божиќните празници од свое име и од име на општина Василево им се обрати на своите сограѓани честитајќи им ги престојните празници и посакувајќи им здравје,  среќа  и успех во Новата 2018 година. „Во деновите кога ја испраќаме Старата и се подготвуваме за предизвиците што со себе ги носи  Новата година, сакам ...

Погледнете кои се новите членови во Советот општина Василево

1. Крсте Панев – СДСМ 2. Сања Стојанова – ВМРО-ДПМНЕ 3. Фанче Томова – СДСМ 4. Наце Коцев – ВМРО-ДПМНЕ 5. Блаже Коцев – СДСМ 6. Сања Христова – ВМРО-ДПМНЕ 7. Неџат Меминов – СДСМ 8. Виолета Ристова – ВМРО-ДПМНЕ 9. Сандра Илева – СДСМ 10. Бранко Трајков – ВМРО-ДПМНЕ 11. Наташа Велкова – СДСМ 12. Марјанчо Трајков – ВМРО-ДПМНЕ 13. Костадинка Печеникова – СДСМ 14. Ракип Асанов – ВМРО-ДПМНЕ 15. Илми Мустафов ...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Ванчо Стојанов во посета на населените места Висока Маала и Седларци

Кандидатот за градоначалник на општина Василево од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и КАОЛИЦИЈАТА оствари посета на населените места Висока Маала и Седларци. Стојанов во Висока Маала како досегашен градоначалник заврши повеќе планирани проекти: Aсфалтирани беа две улици,се изгради ново училиште,беше давана подршка за манифестации, и воедно беа најавени новите проекти кои се планирани во ...

Интензивна изградба на улиците во Пиперево и Нова Маала

Реконструкција на локална улица во населеното место Пиперево и изградба на нова улица во населеното место Нова Маала се дел од тековните градежни активности кои се одвиваат на територијата на општина Василево. Денес увид на лице место направи градоначалникот на општина Василево г-дин Ванчо Стојанов кој е задоволен од текот и динамиката со која се одвиваат градежните работи. Во Пиперево ...

Општина Василево асфалтираше улица во Ангелци

Од денес инфраструктурата на населеното место Ангелци е збогатена со уште една асфалтирана улица чија должина изнесува 220  а ширината 4 метри. Средствата во висина од околу 1 150 000 ден. се обезбедени од општинскиот Буџет. На терен беше градоначалникот на општина Василево г-дин Ванчо Стојанов, кој информираше  дека сите активности планирани со Програмата за изградба, реконструкција ...

Одбојкарите на ООУ„Гоце Делчев“, Василево – државни прваци

Одбојкарите на ООУ „Гоце Делчев“ од Василево се државни прваци во одбојка, машки 2016/2017. На неодмана завршеното државно првенство за основни училишта што се одржа во Пробиштип, во финалето ја совладаа екипата на ООУ  „Климент Охридски“ од Битола со резултат 2:1 во сетови, со што заслужено се закитија со титулата државни прваци во одбојка во училишната спортска лига. Горда на постигнатите ...

Важно соопштение од Општина Василево за граѓаните!

Општина Василево информира дека регионалниот пат А4 – Вељуса во делот на с. Ангелци, во среда, четврток и петок, односно 05, 06 и 07 април 2017 година, во периодот од 10 до 16 часот, поради изведба на градежни активности (асфалтирање) ќе биде затворен за сообраќај. Се информираат граѓаните во наведениот период како алтернатива да го користат патот преку Вељуса.

Градинката „Прва радост“, Василево ја одбележа двегодишнината

Градинката „Прва радост“ од Василево денес одбележа две години од своето работење. Со насмевки на лицата и радосни извици дечињата ја проследија забавата со кловнот кој специјално за денешниот роденден беше гостин во градинката и  ги забавуваше и се дружеше со дечињата. На претставата и претходеше првоаприлско дефиле. Децата облечени во костимите на своите омилени јунаци  направија ...

Асфалтирани две улици во Висока Маала

Викендов, во населеното место Висока Маала општина Василево асфалтираше две улици. Една со должина од 170 метри  и ширина од 3метри  и друга помала, со должина од 85 метри и ширина од 3 односно онолку колку што дозволуваат условите на теренот. „Улиците кои денес ги асфалтираме се на две важни локации за селаните, Горна маала и Долна маала. Иако за многумина жители беше скоро неверојатно ...