Струмица и Весна Пробиштип ќе се борат за титулата во националниот Куп

Во финалето на одбојкарскиот Куп на Македонија во машка конкуренција ќе се сретнат Струмица и Весна Пробиштип. Возвратните натпревари од полуфиналето само ја потврдија разликата во квалитет меѓу полуфиналистите. Бранителот на титулата во Купот, Струмица загуби од Вардар со 3-2, но поради победата од 3-0 пред своите гледачи обезбеди финале. Весна Пробиштип и на вториот натпревар од ...

ПОТРЕБНА ИМ Е НАШАТА ПОДРШКА: ОК НАКОВСКИ ВОЛЕЈ УТРЕ ГО ИГРА ВТОРИОТ ПОЛУФИНАЛЕН НАТПРЕВАР ОД КУПОТ НА МАКЕДОНИЈА!

По победата на гости над екипата на ОК Универзитет Тетово со резултат од 2:3 во склоп на Купот на Македонија, ОК Наковски Волеј утре со почеток во 19:00 часот во салата при СОУУД „Димитар Влахов“-Струмица го игра вториот полуфинален натпревар. Она што во моментот им е најпотребно е нашата подршка, затоа утре сите да им покажеме дека сме жедни за победа и да ги бодриме во текот на целиот ...

Струмица на чекор до финале на одбојкарскиот Куп

  Струмица и Весна Пробиштип се многу блиску до меѓусебно финале во Купот на Македонија во одбојка во машка конкуренција. Ланскиот освојувач на националниот Куп, Струмица во првото полуфинале го совлада Вардар со 3-0 во сетови (25-15, 25-17, 25-19) и реваншот ќе биде само формалност. Скоро идентичен беше резултатот во второто полуфинале меѓу Весна Пробиштип и УГД Студент од Штип. Пробиштипјани ...

ПАДНА И УНИВЕРЗИТЕТ ТЕТОВО НА СВОЈ ТЕРЕН: НАКОВСКИ ВОЛЕЈ ИСПИШУВА ИСТОРИЈА И Е НА ЧЕКОР ДО ФИНАЛЕ ЗА КУП НА МАКЕДОНИЈА

Вечерва ОК НАКОВСКИ ВОЛЕЈ му нанесе тежок пораз на Универзитет Тетово на свој домашен терен со резултат од 2:3 во сетови во 1 /2 од Куп на Маедонија. Девојките го оставија срцето на теренот и заслужено заминуваат од Тетово со значајна победа. Наковски Волеј е на чекор до Финале за Куп на Македонија и е на добар пат да испише историја во македонската одбојка. Реваншот е следната среда во ...

Вардар налета на Струмица!

На денешната ждрепка, во машка конкуренција, најмалку среќа имаше тимот на Вардар, кој го доби актуелниот бранител на двојната круна и актуелен лидер во првенството, Струмица. Тимот на Весна-Пробиштип како голем фаворит ќе се соочи со УГД Студент. Во женска конкуренција, пак, добивме реприза на ланското финале, бранителот на пехарот, Куманово ќе игра против Јанта волеј, додека најдобрата ...

СТРУМИЧКИОТ ГЛАДИЈАТОР НИКОЛА ЃОРГИЕВ И НЕГОВИОТ ТИМ ОНИКО ИЗВОЈУВАА ВАЖНА ПОБЕДА!

Тешка, но многу значајна и важна победа за нашиот струмички гладијатор Никола Ѓоргиев и неговиот тим Онико против Алурон. „Алурон даде се’ од себе, но ние бевме тие кои славеа на крајот, а најважно од се’ e тоа што го истрпевме нивниот притисок и се боревме за победа. Среќен и горд сум на мојот тим за оваа победа и ние мора да продолжиме да се бориме исто во натпреварите што доаѓаат.“ ...

Одбојкарките на ООУ „Видое Подгорец“ го освоија првото место на државното првенство

Одбојкарките на основното општинско училиште „Видое Подгорец“ постигнаа најдобар резултат и го освоија опрвото место на државното првенство во одбојка за основните училишта во женска конкуренција. Првенството го организираше Федерацијата на училишен спорт на Македонија, а завршниот натпревар се одржа во Кавадарци.

Прва одбојкарска лига: Струмица и натаму лидер!

Одбојкарите на Вардар славеа убедлива победа од 3-0 против Универзитет Тетово во 10. коло од Првата одбојкарска лига на Македонија. Лидерот Струмица беше слободен во оваа рунда натпревари, а лесна победа запиша и Весна Пробиштип против Лирија. Во 10. коло од Првата лига за жени водечките Куманово и Јанта Волеј славеа убедливи победи од 0-3 на гостувањата против Бами Кор односно Универзитет ...

Градско дерби во женската одбојкарска прва лига: ОК “Наковски волеј” против ОК “Виктори волеј”

Во сабота на 24 февруари официјално започнува пролетниот дел од одбојкарската прва лига за жени. Во Струмица во салата на училиштетото ,,Димитар Влахов” ќе се одигра градското дерби помеѓу двата струмички прволигаши ОК “Наковски волеј” и ОК “Виктори волеј”. Натреварот е со почеток во 18 часот.

СТРУМИЧАНЕЦОТ ЃОРЃИ И НЕГОВИОТ КЛУБ МАЛИЈЕ СЕ ВО ЧЕТВРТФИНАЛЕТО НА ЕВРОПСКИОТ КУП

Нашиот струмичанец Ѓорѓи и неговиот клуб Малије се во четвртфиналето од европскиот куп по победите во двата натпревари против белорускиот тим на Минск. „Нашата цел за овој натпревар беше да се квалификуваме во четвртфиналето, за среќа тоа и го постигнавме! Добро изигравме и навистина моравме да се бориме за екој поен! На крајот успеавме и сум навистина среќен“ – напиша Ѓорѓи на ...