Половина милион денари поделија наградените маски на Струмички карневал 2018

Наградените маски од Струмичкиот Карневал подели вкупно 8.250 евра или во денарска противвреднос 507.387 денари. Најмногу од колачот награди поделија средните училишта. ,,Никола Карев” и ,,Јане Сандански”. И двете школи осојувајки ја првата награда за групна маска со 50 и повеќе лица им беа доделени по 1000 евра. Втората маска од оваа категорија на средното училиште ,,Димитар Влахов” ...

Доделени наградите на авторите на најдобрите карикатури и афоризми на тема „Карневал“

Во рамките на карневалските празнувања, синоќа, во центарот за култура „Антон Панов“ беа доделени наградите на авторите на најдобрите карикатури и афоризми по распишаниот конкурс на тема „Карневал“. Пред присутните, меѓу кои и градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски, беа прочитани дел од афоризмите, а беше отворена и изложбата на карикатури. Годинашната карневалска ...

Сите награди на Струмички Карневал 2018

За категорија А: групна маска со 50 и повеќе лица 1-ва награда “Јинг и Јанг’ СОУ „Никола Карев“ – Струмица 1-ва награда „Волшебна шума“, СОУ „Јане Сандански“ –Струмица 2-ра награда „Разиграни кактуси СОУУД “Димитар Влахов’ Струмица Категорија Б: Групна маска со 30 до 50 лица 1-ва награда „Замрзнатите“ – Здружение на граѓани Ѕвезден град’ – Струмица 2-ра награда “Тримерски порцелан“ ...

УЧЕНИЦИ НА СОУ „ЈАНЕ САНДАНСКИ“-СТРУМИЦА СО НАГРАДИ СЕ ВРАТИЈА ОД „JUNIOR ACHIEVEMENT“

На 15.12.2017 се одржа еднодневниот Иновативен Камп-натпревар во претприемачки вештини во Скопје под покровителство на Junior Achievement, на кој учествува и нашето средно општинско училиште ,,Јане Сандански’’. Вкупно 140 средношколци од 28 средни училишта од земјава беа пријавени за еднодневниот Иновативен камп – натпревар во претприемачки вештини, а ученици од Струмица беа дел од трите победнички ...

ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ ОСТАНАТИТЕ НАГРАДИ КОИ ДЕНЕСКА БЕА ДОДЕЛЕНИ НА СВЕЧЕНАТА СЕДНИЦА!

Наградата за животно дело „Св. петнаесет Тивериопослки свештеномаченици“ ја доби Јован Џабулов за особен придонес во областа на архитектурата. Наградата денеска му ја врачи градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски на свечената седница. Лауреатот, 90-годишниот Џабулов истакна дека ова е голема чест за него и признание за неговата работа. – Наградата е големо признание ...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) ДОДЕЛЕНИ НАГРАДИТЕ ЗА ЛИТЕРАТУРНИ СОСТАВИ И ПОЕМИ ПОСВЕТЕНИ НА ГРАДОТ!

Во библиотеката „Благој Јанков Мучето“ денес беа доделени наградите за литературни состави и поеми посветени на градот, како дел од свеченостите со кои општина Струмица годинава го одбележува Денот на заштитниците на градот „Св.15 Тивериополски Свештеномаченици“. На распишаниот конкурс пристигнале вкупно 90 творби од учениците од општинските средни, основни училишта и од возрасни ...

Учениците од музичкото училиште „Боро Џони“ постигнаа одлични резултати на меѓународниот натпревар во Охрид

По 5-ти пат во Охрид се одржа меѓународниот натпревар по музика „Охрид те сакам“ за сите видови инструменти, кој беше поделен на дувачки инструменти, жичени инструменти, камерна музика и клавир. Учесници на натпреварот беа ученици од основните, средните училишта и студенти од повеќе држави во регионот. Жири комисиите исто така беа составени од професори од повеќе држави меѓу кои беше ...

Тимот на СОУ „Јане Сандански“ од ЈЕИЛ Универзитетот се вратија со 4 златни медали

Ученичките Тијана Иванова, Магдалена Стојанова и Ивана Цветанова под менторство на професорките Верица Јанкова и Натка Јанкова од средното општинско училиште „Јане Сандански“ се вратија од ЈЕИЛ Универзитетот во Соединетите американски држави. Тие учествуваа на финалниот натпревар по англиски јазик и освоија четири златни медали. Поради големиот успех што овој тим го постигна ...

СТРУМИЧКИОТ КАРНЕВАЛ И МАНАСТИРОТ СВ.15 ТИВЕРИОПОЛСКИ СВЕШТЕНОМАЧЕНИЦИ ЌЕ СЕ БОРАТ ЗА ГОЛЕМАТА НАГРАДА НА „Balkan Awards for Tourism Industry 2017“

Струмичкиот Карневал и манастирот Св. 15 Тивериополски маченици ќе се борат за големата награда оваа година на „Balkan Awards for Tourism Industry 2017“! Амбасадори, министри, пратеници и експерти во туризмот ќе ги врачат најпрестижните статуетки на годишната церемонија Balkan Awards for Tourism Industry 2017. Општини, хотелиери и туристички компании од Бугарија, Турција , Македонија и Албанија ќе ја претстават ...

Струмичките физичари се вратија со медал од Меѓународната олимпијада во Индонезија

На 48 Меѓународна олимпијда по физика (Џогјакарта, Индонезија 16-24 јули 2017), тимот од Република Македонија освои медал. Ученикот од ПСУ Јахја Кемал, Александар Иванов осви бронзен медал, а Мартин Ристовски од истата гимназија и Ѓоѓри Витанов од ПСУ Јахја Кемал од Струмица достојно ја претставија Македонија на овој престижен натрпевар.