ДА ИМАТЕ УБАВА НОЌ: Нашата Мила има ангелски глас: Уживајте во прекрасната изведба на „Ој Јано, Јано“

Нејзините изведби на македонските народни песни се вистинско совршенство и оставаат без здив.Мила Пеовска од Македонски Брод е 11-годишно девојче со ангелски глас.Нејзините изведби на македонските народни песни се вистинско совршенство и оставаат без здив. Настапот кој ќе го проследите во продолжение е од Интернационалниот Етно Фестивал во Воронеж, Русија, во 2015 година, кога Мила ...

(ВИДЕО) „Џамбо-агушевска” музика на новиот корејско-американски филм „ОКЈА“

Филмот е корејски (и за него Букбокс пишуваше тука), парче од музиката за филмот е македонска, поточно “џамбо-агушевска”. Џамбо е автор и композитор, а ја свират Џамбо плус остатокот од Агушеви.   (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/en_GB/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk')); Posted by Cambo Agusev on Tuesday, 4 July ...

(ВИДЕО) ,,Despacito” доби акустична верзија снимена во Дојран

Моментално најактуелниот латино хит „Деспасито“, од Луис Фонси, доби и своја акустична верзија снимена на Дојран. Групата ,,Random Park” направи кавер верзија со виолина, гитара и дајре на мегапопуларниот летен хит. Видеото е снимена во плажите на Дојранското езеро во хотелот Романтик. Слушнете ја!

(ВИДЕО) Костадин Драгомирлиев – Уште еден струмички талент во музиката

17 годишниот Костадин Драгомирлиев од струмичкото село Бориево со сигурност би можеле да кажеме дека е ново име во електронската музика. Како што вели тој во изјава за нашиот портал љубовта спрема електронската музика во себе ја има уште од мал и растејќи со текот на времето решил и самиот тој да се обиде да створи свое дело. Костадин вели дека веќе точно две години ги учи техниките ...

Александра Јанева и Гонце Ѓоргиева во емисијата ,,Урбан Таг” на ТВ21

Струмичанките Александра Јанева и Гонце Ѓоргиева беа гости во емисијата ,,Урбан Таг” на националната телевизија ТВ21. Во музичката емисијата Александра и Гонце овозможија полачасовно акустично издание на најпознатите светски хитови. Уживајте!

ВО ЖИВО: Момците од HouseTwins „растурија“ на Струмица Опен Фестивал

Енергичните момци од грчкиот бенд HouseTwins со својата електро музика ја кренаа на нозе целата публика од Струмица Опен Фест и го заокружија овогодинешното издание од фестивалот со нивниот прекрасен настап.

Александра Јанева: Парите од наградата ќе ги инвестирам во музиката

Неколку дена по победата на „Макфест“ каде што триумфираше со „За сто години“, песна во која совршено дојдоа до израз твоите вокални квалитети, какви ти се сега впечатоците, коментарите и во што најмногу уживаш? Ме изненадија овациите на публиката, што ги слушав додека пеев… Досега не ми се случило да ме преплават аплаузи од почеток до самиот крај, и тоа на песна која луѓето ја ...

(ВИДЕО) Горан Кукиќ го занеме жирито и го помина третиот круг во шоуто „Никад није касно“

Добро познат за струмичани, а отсега со успеси и надвор од македонската музичка сцена, Горан Кукиќ го помина третиот круг во музичкото шоу „Никад није касно“. Горан ја испеја „Одисеја“ од Лео Мартин и предизвика бура од емоции кај жирито и публиката. Во жири-комисијата беше и Есма Реџепова која искоментира дека Горан е македонска гордост, а Шабан Шаулич се восхити од неговиот настап ...

Младата Драгана Костова се пласираше во полуфиналето на „Гранд Ѕвездички“, соучениците горди на неа

Младата и талентирана Драгана Костова е петтооделенка во основното училиште „Никола Вапцаров“, таа не престанува да реди низа успеси. Неодамна се пласираше во полуфиналето на музичкото шоу „Гранд Ѕвездички“ и ги направи горди своите најблиски. По тој повод нејзините соученици организираа свечен пречек во училиштето, секако огромно е задоволството кај директорот на училиштето ...

Музичка младина на Македонија: Концерт на Даница Стојанова и Сара Једичкова

На 27.04.2016 година (среда) со почеток во 20 часот во НУЦК „Антон Панов“ Струмица ќе се одржи концерт на Даница Стојанова (пијано) и Сара Једичкова (виолончело). Струмичани ќе имаат можност да уживаат со делата на Бах, Бетовен Форе, Метнер, Рахмањинов и Сен Санс. Даница Стојанова е пијанистка и професор по клавир, по потекло од Струмица, но живее и работи во Скопје. Таа е професор по пијано ...