People of Strumica – Љубов која не познава години

Струмица е полна со живот, а оваа рубрика има за цел преку професионални фотографии од луѓе и моменти на различни локации да ви ја пренесе атмосферата од градот. Денеска започнуваме со фотографии за една љубов која не познава години и граници. Како што една анегдота кажува која внуката ја прашала баба си како нејзиниот брак трае толку долго и љубовта меѓу нив живее бабата и одговорила – ...

(ФОТО) Пијани од љубов: Гавазова и сопругот страстно се грабнаа сред ресторан!

Популарната македонска фолкерка Сузана Гавазова каде и да оди, никако не се двои од сопругот Јасмин. Заедно одат дури и во теретана, тој ја придружува на настапи и секако и е најголемата помош во родителските обврски. Неодамна Јасмин дури ја снимаше Сузе за таа да им најави настап на обожавателите, а клипот се најде на неговата Фејсбук страницата. Па така, среќните сопружници деновиве ...

На Велигден сите љубовни верувања се исполнуваат – ноќта пред празникот направете го ова!

Православните верници утре го празнуваат најголемиот празник Велигден. Со овој ден се поврзани многу обичаи и адети на македонската традиција. Старите Македонци верувале дека ноќта спроти Велигден треба да донесете вода од бунар или пуштете директно од чешмата во кујната. Со оваа вода испрскајте ги собите и особено внимателно – градината и цвеќињата. На овој начин се изгонуваат ...

Најубавите мисли на Џон Ленон за љубовта и животот

Ова се неколку негови безвременски мисли: – Животот е нешто што се случува додека сте зафатени и правите планови за други работи. – Ако уживате додека го трошите времето, тогаш тоа време не е залудно потрошено. – Постојат две главни мотивациски сили: страв и љубов. Кога се плашиме, се оддалечуваме од животот. Кога сме заљубени, се отвораме кон сè она што ни носи животот. Важно ...

Македонски обичаи за Младенци, ова мора да го направите денеска

Свети 40 маченици во Севастија (Младенци) Празник на младоста и љубовта Празникот на пролетта 22 март (9 март, стар стил) младите го празнуваат како свој ден, како ден на младоста, љубовта и убавината. Истиот ден Светата православна црква го празнува споменот на четириесетте војници од Севастија кои маченички загинале за Христовата вера. Именден празнуваат: Младен, Младенка и др. Житието ...

Убави мисли за љубовта

Не е важно многу да се мисли, туку многу да се љуби. Затоа правете го она што на најдобар начин ве поттикнува на љубов. – Мајка Тереза Само љубовта може да донесе мир во светот. – Мајка Тереза Љубовта се раѓа од верба, живее од надеж, а умира од милостина. – Џан Карло Меноти

526 испитаници на Црвен крст веруваат во љубовта

Клубот на млади волонтери при Црвен крст Струмица вршеше акција по повод Денот на вљубените овој пат 10 младинци на терен продадоа 70 рачноизработени честитки, кои активно ги изработуваа две недели. За да го направат по нестандарден овој ден по нивна идеjа се спроведе онлајн анкета со наслов Колку вашето срце чука во името на љубовта истата траеше една недела. Беа пополнети 529 онлајн ...

Над 100 парови од сите возрасти ја заклучија својата љубов на Ѕидот на љубовта во Струмица

Младински совет го разубави неделното попладне на сè попопуларните празници Св. Валентин и Св. Трифун. Над 100 парови од сите возрасти ја заклучија својата љубов на Ѕидот на љубовта кој ќе го краси градскиот парк во Струмица. Да го полниме со уште многу нови и стари љубовни романси и да го чуваме за да ни трае овој голем симбол на љубовта!

Денеска именден имаат Софија, Вера, Нада и Љуба

Православние верници денеска ги празнуваат светите маченички Софија, Вера, Нада и Љубов. Светици што се многу почитувани кај нашиот народ. На овој ден се празнува споменот на познатата римјанка Софија која своите ќерки ги воспитала да имаат вера во себеси и во Бога, да имаат надеж во неговата добрина и љубов кон ближните и кон Севишниот. Именден празнуваат: Софија, Софка, Вера, Верица, ...

ВИДЕО: На Гавазова и е празник на љубовта

Во новиот видеоспот на Сузана Гавазова се искористени снимки од нејзината свадбена веселба, а покрај неа, во видеото се појавуваат и нејзиниот сопруг Јасмин и нивната ќеркичка Емили.   Во видеото за „Празник е љубовта“, струмичката фолкерка го покажа и трудничкото стомаче. Иако нивната прва ќерка се роди пред точно една година, таа и сопругот, наскоро очекуваат принова по втор пат. Самото ...