ВО НЕДЕЛА ВО СИТЕ ПРАВОСЛАВНИ ХРАМОВИ ВО СТРУМИЦА ЌЕ БИДЕ ДЕДЕЛНО ЛЕПЧЕ СО ПАРИЧКА НА ПРИСУТНИТЕ!

На празникот Обрезание Господово и Свети Василиј Велики ( Недела ; 14-ти јануари), во сите православни храмови во Струмица, согласно светоотечкото Предание, со благослов на Високопреосветениот Митрополит Струмички г.Наум, на верниот народ, по Божествената Василиева Литургија ќе му биде поделено лепчиња со паричка.

Во сите струмички храмови ќе бидат поделени лепчиња со паричка

На празникот Обрезание Господово и Свети Василиј Велики 14.01 во сите храмови во Струмица, согласно светоотечкото Предание, на верниот народ по Божествената Василиева Литургија ќе му биде поделено лепчиња со паричка.

ФОТО: Дочек на Стара Нова Година и Василица во Ново Село

Синоќа во сите населени места со палење на василичарски оган, греено вино и ракија и мезе граѓаните ја дочекаа Стара Нова Година. Некои тоа го направија со комшиите палејќи маалски огнови, некој со најблиските пријатели, а некој на приватни забави по рестораните. Како што се обичаите се кршеше и лепче со паричка. Голем собир имаше и во Ново Село, а пак во село Мокриево се одружуваат познатите ...